Keramin na nohy [recenze]: Na co si dát před nákupem pozor?

Máte plíseň na nohou a hledáte nějaký prostředek, který vám konečně pomůže se jí efektivně zbavit? Případně potřebujete něco, co se dá aplikovat na kožní léze? Pak byste si určitě měli dávat pozor na Keramin, který je na seznamu nelegálních a neschválených přípravků, který vede SÚKL.

Snad každý máme nějaký problém, se kterým se snažíme dlouhodobě bojovat. Zatímco někomu vadí zpomalený metabolismus, další hledají cesty, jak dostat pod kontrolu třeba takovou plíseň.

Je určitě dobře, že se snažíte být aktivní a svou situaci aktivně řešit. V době internetu si však musíte dávat velmi dobrý pozor, na co klikáte. Ne každá nabídka je totiž opravdu seriózní. Z toho důvodu SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) dlouhodobě vede seznam internetových stránek s nelegálními nabídkami neschválených přípravků, který se neustále rozšiřuje o nová jména a webové stránky. A jedním z problémistů, který se na tento seznam dostal již v roce 2022, patří právě Keramin.

Co je Keramin?

co je keramin

Keramin může v očích mnohých vypadat na první pohled docela normálně. Má jít o mast, která měla dříve působit proti plísním, v poslední době ho však vidíme na některých místech inzerovat v souvislosti s lupénkou.

Kde se dá sehnat?

V současné době se nám podařilo krém Keramin najít například na polském tržišti Allegro, kde se nám v minulosti taktéž podařilo najít i jiné problematické výrobky, které jsou u nás na černé listině SÚKL.

Proč víme, že je to podvod

proč je keramin podvod

Je to jednoduché. Státní ústav pro kontrolu léčiv patří k významným českým autoritám, které mají dohled nad doplňky stravy a léčivými přípravky.

Aby mohl být nějaký výrobek legálně v prodeji, musí být registrován. A aby k tomu mohlo dojít, musí nejprve dojít k jeho důkladnému posouzení, jinak k registraci nedojde a výrobek se tím pádem nemůže prodávat.

Někteří vykukové na to jdou ale ještě jinak. Například o registraci vůbec nepožádají, takže svůj výrobek prodávají už od začátku nelegálně. Případně se lze na tento seznam dostat i v případě, že výrobek (často doplněk stravy) deklaruje, že má léčivé vlastnosti. Jenže, ty doplněk stravy nemá. Ty má pouze lék/registrovaný léčivý přípravek.

Internetové poradny

O tom, že jde o podvod, dále referují i některé internetové poradny známých lékáren, do kterých lidé občas pošlou dotaz ohledně konkrétního výrobku, jeho účinku nebo způsobu užívání/kontraindikací. 

Zrovna Keramin se na těchto internetových diskuzích objevil hned několikrát, a to nejčastěji v diskuzi lékárny Dr. Max, kde se k dotazům pravidelně vyjadřují odborníci z odvětví. Konkrétně u masti Keramin bylo (správně) uvedeno, že je tento výrobek na výše uvedeném seznamu nelegálních nabídek od SÚKL.

Pokud tedy na podvod poukazuje tolik důvěryhodných institucí a míst, pak to znamená jediné. Opravdu je o nabídku, které byste se měli ve svém vlastním zájmu vyhnout a vůbec byste na ni neměli reagovat.

internetové poradny

A co pozitivní hodnocení?

Někdy mohou být potenciální kupující svedeni k objednávce tím, že pod produktem je několik pozitivních recenzí. Ty však nemusí vůbec o ničem vypovídat. Natož o tom, že je výrobek doopravdy dobrý.

Není tomu tak dávno, co začala platit úprava, která nařizuje, aby produktové recenze na e-shopech a na recenzních portálech byly nějakým způsobem ověřené. Přistoupilo se k tomu hlavně kvůli tomu, že řada takto zveřejňovaných recenzí byla falešná. (Například kvůli podpoře prodeje nebo naopak kvůli konkurenčnímu boji.)

Ne každý na tuto praxi v reálném světě naskočil (takže si koleduje o případný postih), ale pro obyčejného kupujícího by mělo být jednodušší zjistit, které recenze jsou falešné a které ne. Například na některých srovnávačích je možné tuto informaci poznat podle toho, že u recenze je uvedeno, u koho recenzent provedl svůj nákup. Takové hodnocení má tedy při posuzování výhodnosti nabídky mnohem větší váhu než například příspěvek pouze registrovaného uživatele. (Případně profil recenzenta, který registrovaný není vůbec a není u něj ani uvedeno, u koho provedl svůj nákup.)

Samozřejmě, tento postup nemusí platit u recenzí podvodných nabídek vždycky, protože nelze zaručit, že prodejce a recenzent nebyli předem domluveni. I sledování takových drobností však může spolu se sledováním oficiálních institucí a autorit přispět k tomu, že v budoucnu někomu nesednete na lep.

Dokážete rozpoznat podvodnou nabídku?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář