Neustálé boláky v nose a bolavé strupy mohou být pro řadu lidí značně podezřelé. O tomto problému se ale obvykle moc nemluví, takže nám mohou chybět vodítka k vyhodnocení, zda jde o něco vážného a jak se to dá vlastně řešit. Právě proto toto téma otevíráme v našem dnešním článku.
Problém s boláky a strupy v nose může spočívat v tom, že dovnitř prakticky nevidíme. Nemůžeme tedy dobře zkontrolovat, co přesně se s naším nosem stalo. Pokud ale potřebujete smrkat, můžete vnímat bolest a další projevy, u kterých si nejste jistí tím, zda náhodou neznamenají něco vážného, s čím by se mělo jít k lékaři. A i když možná smrkat ani tolik nepotřebujete, můžete vnímat pocit cizího tělesa v dýchacích cestách. A to také není zrovna příjemné.
Naštěstí pro nás, ne vždy je příčina tohoto problému vážná. Občas se za ní skrývá pouze prostředí, ve kterém se pravidelně pohybujeme. Neplatí to ale vždycky. Proto je při nalézání řešení vhodné situaci vyhodnocovat na základě individuálních faktorů.
Příčiny boláků a strupů v nose
Nejprve se podíváme na to úplně nejjednodušší vysvětlení. Podráždění nosu může způsobovat suchý vzduch, se kterým přicházíme do kontaktu především v mrazivém zimním počasí. Suchý vzduch může být i v přetopených nebo v klimatizovaných místnostech. Stroupek také může vzniknout v průběhu obyčejné rýmy, kdy je nos při vyprazdňování ve zvýšené míře namáhán. Při smrkání totiž může dojít k nejrůznějším oděrkám, které se pak musí zahojit.
Vážnější příčiny problému
Nyní přišel čas podívat se i na vážnější původce tohoto jevu, se kterými bychom vám rozhodně doporučili navštívit ošetřujícího lékaře. Ten provede sérii vyšetření a stanoví správnou diagnózu, na kterou následně doporučí nejvhodnější způsob léčby.
Mezi další potenciální viníky boláků a strupů v nose může patřit:
- Nosní polyp
- Herpetická infekce
- Impetigo
- Rakovina
Nosní polyp vzniká, když se vychlípne sliznice vedlejších nosních dutin směrem do nosu. Jedním z projevů tohoto problému bývá zhoršené dýchání nosem, protože polyp jednoduše překáží. Důvod, proč k něčemu takovému dochází, není zatím objasněn, ale zvýšené riziko může existovat u lidí, kteří trpí například astmatem.
Co se týče herpetických infekcí, ke kterým patří třeba relativně známý pásový opar, u těch se dělají strupy po celém těle. A ani nos nemusí být výjimkou. Impetigo je puchýřková vyrážka, která se dělá i na obličeji. Opět tedy může zasáhnout i vnitřní část nosu. Toto onemocnění je velmi nakažlivé, z toho důvodu se snažte vyhnout kontaktu s lidmi, kteří ho mají.
Pravděpodobně nejhorší příčinou je rakovina. Než ale začnete panikařit, je důležité zdůraznit, že nebývá moc běžná. Mezi případné další projevy rakoviny patří otoky nosu a čelistí, bolest a neprůchodnost jedné strany nosu.
Jak se to léčí?
Opět začneme u suchého vzduchu a u rýmy. Jedním z užitečných pomocníků může být zvlhčovač vzduchu, který se postará o to, aby se do nosu dostal vlhký vzduch. Rýmu zase můžete porazit tím, že budete průběžně posilovat svůj imunitní systém. Kromě přísunu vitamínu C jsou vhodná například i probiotika, pohyb, dostatek spánku a zdravý jídelníček. Po ruce můžete mít i dobré kapky do nosu, které seženete v každé lékárně.
Co se týče nosních polypů, s nimi si nejlépe poradí chirurg, který vám je odstraní během zákroku. Na pásový opar se zase mohou předepsat antivirotika, případně léky proti bolesti.
Vzhledem k tomu, že impetigo nejčastěji vyvolávají bakterie (streptokok, stafylokok), lékař může doporučit užívání antibiotik. Také ještě jednou zdůrazníme, že je velmi důležité zůstat doma a dodržovat přísná hygienická opatření, aby se minimalizovalo riziko přenosu na někoho dalšího. Lékař vám pak také může doporučit režimová opatření, která mohou snížit riziko vzniku této infekce někdy v budoucnu.
Co se týče rakoviny, v takovém případě lékař zvolí nejvhodnější typ léčby. Tou může být operace, chemoterapie, radiační terapie a podobně.
Dá se tomu předcházet?
Bolákům a strupům v nose, které pochází ze suchého vzduchu a rýmy, se do určité míry předcházet dá. Jak už bylo řečeno, snažte se pobývat v prostředí s vlhčím vzduchem a zbytečně nesnižujte teplotu na klimatizaci/nepřetápějte. Také může pomoci průběžné větrání v místnostech a posilování imunitního systému.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na iFarmacie.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet