Hypertrofie, nebo hyperplazie prostaty?

Když se hovoří o zdraví prostaty, spousta lidí ví, že se jejímu nezhoubnému zvětšení často říká hyperplazie. Jenže, na světě existuje i další termín, kterému se říká hypertrofie. Jaký je mezi nimi rozdíl? A existuje něco jako hypertrofie prostaty, nebo je to jenom výmysl?

Nejen český jazyk může leckoho pořádně potrápit. Některé termíny jsou si tak podobné, že máme tendenci k jejich záměně. A to i v případě, že tím vytvoříme něco, co neexistuje. Dobrým příkladem tohoto jevu by mohla být hypertrofie a hyperplazie. Jelikož tyto jevy nejčastěji spojujeme s prostatou, podíváme se, jaký je mezi nimi rozdíl, a jestli náhodou při komunikaci s ostatními neříkáme hlouposti.

Benigní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty je termín, který označuje nezhoubné zvětšení prostaty, se kterým se setká velká část stárnoucích pánů.

Funguje to tak, že zvětšená prostata tlačí jak na močový měchýř, tak na vnitřek močové trubice (která jejím středem prochází). Všechny tyto jevy vedou k častější potřebě močit. Zároveň ale močení není kvůli obstrukcím tak jednoduché, proto vás může trápit přerušované močení, nebo slabší proud moči.

Tento problém se řeší několika způsoby. Muži, kteří mají problémy s prostatou, mnohdy užívají doplňky stravy na prostatu. V případě, že problémy přetrvávají, lékaři jim mohou předepsat léky. A když ani to nezaznamená úspěch, posledním řešením je operace.

Hypertrofie

Hypertrofie, nebo hyperplazie prostaty?

Schválně nepíšeme o hypertrofii prostaty, protože nic takového v podstatě neexistuje. A to i přesto, že mechanismus tohoto jevu se může zdát mnoha lidem podobný.

Hypertrofie je stav, v průběhu kterého dochází k růstu tkáně, který je způsoben zvětšováním objemu jednotlivých buněk. Právě to hypertrofii odlišuje od hyperplazie, která se spojuje s masivnějším dělením buněk. Hypertrofie je navíc nebezpečná tím, že může výrazně narušovat fungování postižených orgánů.

Co se týče konkrétního zdravotního stavu, známe například hypertrofii srdeční svaloviny.

Co mají společného?

Kromě zvětšení objemu nějaké konkrétní části těla mají hypertrofie a hyperplazie společného ještě něco. Oba tyto jevy řadíme mezi progresivní změny, v průběhu kterých dochází ke zvýšení nároků na tkáně.

Co si z toho vzít?

Až budete někdy s někým hovořit o problémech se zvětšenou prostatou, vždy použijte slovo hyperplazie, které k tomuto jevu sedí přesněji. Hyperplazie se týká i gynekomastie (zvětšení prsou u mužů) a podobně. Díky tomu bude jasné, o čem přesně mluvíte, a bude vidět že máte o věcech, které se týkají lidského zdraví, dobrý všeobecný přehled.

Také se vám pletou některá slova, která jsou si podobná? Pokud ano, která?

Nepřehlédněte:  Bezezbytková dieta. Podávejte se, co to vlastně je.

Zdroje informací

https://www.uniprosta.cz/benigni-hyperplazie-prostaty/ – Jak na benigní hyperplazii prostaty (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Benigní_hyperplazie_prostaty – Benigní hyperplazie prostaty (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypertrofie – Hypertrofie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Hypertrofie – Hypertrofie (česky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář