Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

Je jen málo nemocí, které jsou takovým strašákem ženského pokolení, jako je tomu právě v případě endometriózy. Ta nejen, že může zhoršovat kvalitu vašeho života, ale může stát i za celou řadou dalších problémů, jejichž řešení byste si nejraději odpustila. Co endometriózu způsobuje a jak se léčí? To se dozvíte v tomto článku.

Možná ze svého okolí znáte ženu, kterou během menstruace trápí nepředstavitelné bolesti v podbřišku. Ty mohou být tak silné, že danou ženu na několik dní zcela vyřadí z běžného provozu. Možná ale znáte ženu, která se snaží otěhotnět a přes veškeré pokusy se jí to nedaří.

Ačkoliv se zdá, že obě situace jsou od sebe na hony vzdálené, opak je pravdou. Problém obou žen může mít jednoho společného jmenovatele, kterým je onemocnění zvané endometrióza.

Možná jste o této nemoci už někdy slyšela, ale nevíte přesně, co si pod ním máte představit. Také ale touto nemocí možná sama trpíte a máte celou řadu otázek. 

Co je to endometrióza?

Endometrióza je onemocnění, které postihuje ženy, nejčastěji v reprodukčně aktivním období. Toto onemocnění bývá spojené s hormonální hladinou v těle ženy.

Ačkoliv přesná příčina této nemoci nebyla stále plně objasněna, lékaři ji spojují s obdobím menstruace, kdy děložní výstelka neputuje s menstruační krví z těla ven, ale vydá se opačným směrem, kde se přichytí k jiným (často reprodukčním) orgánům. Není ale výjimkou, že se výstelka zachytí třeba o konečník. Zde pak zůstává a formují se z ní malé ostrůvky, které se proměňují v setrvale rostoucí ložiska. V podstatě se tato výstelka chová úplně stejně, jako by stále byla v děloze.

Tato ložiska pak nezřídka krvácí a způsobují bolest, a to v návaznosti na váš pravidelný menstruační cyklus. Z tohoto důvodu mají ženy trpící endometriózou silnější a bolestivější menstruaci než ty, které tímto onemocněním netrpí.

O přesných důvodech, proč endometriózou některé ženy trpí a jiné ne se stále vedou odborné diskuze. Nejvíce se spekuluje o tom, zda za toto onemocnění nemohou problémy týkající se abnormální funkce imunitního systému. K tomuto onemocnění často přispívá i výskyt endometriózy v rodině.

Projevy nemoci

Ačkoliv endometrióza trápí řadu žen, některé o své nemoci dost možná ani neví. Zvláště proto, že symptomy nemoci jsou poměrně nenápadné a často souvisí s přirozenými procesy ženského těla.

Endometrióza se nejčastěji projevuje:

  • Silnější a bolestivou menstruací
  • Bolestí při styku
  • Neplodností

Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

Pokud máte podezření, že by endometrióza mohla být i váš problém, vyhledejte svého lékaře. Ten provede sérii vyšetření, které nemoc vyvrátí, nebo naopak potvrdí.

Je dobré vědět, že aby bylo onemocnění opravdu potvrzené, lékař vás vyšle na některé ze specializovaných pracovišť, kde budete muset podstoupit menší zákrok.

Potvrzení diagnózy

Způsobů, kterými lze onemocnění odhalit, je několik:

  • Lékař vás vyšetří pohmatem, kdy v oblasti břicha a podbřišku najde potenciálně nebezpečné cysty a nežádoucí srůsty.
  • Lékař se rozhodne pro detailnější vyšetření ultrazvukem. Nevýhodou je, že i přes použití ultrazvuku nelze diagnózu považovat za zcela přesnou.
  • Lékař vám vypíše žádanku na laparoskopické vyšetření, které má v celém procesu určování správné diagnózy největší váhu.

Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

Možná jste se vyděsila, co vás na specializovaném vyšetření čeká.

Nepřehlédněte:  Lymfatické kalhoty - pomáhají hubnout

Ve zkratce to znamená, že na specializovaném pracovišti podstoupíte menší zákrok, který je často prováděn bez anestezie. Díky tomuto vyšetření může lékař lépe prohlédnout ženské orgány a zcela přesně určit vaši diagnózu. V případě potřeby může lékař provést i biopsii, která jeho závěry potvrdí.

Mám endometriózu. Co teď?

V případě, že vám lékař diagnózu potvrdil, přichází čas na její léčbu. Hned na úvod chceme říct, že se nemusíte bát. Způsobů, kterými lze onemocnění léčit je opět několik.

Některé případy vyžadují hormonální léčbu. To často může znamenat předepsání hormonální antikoncepce, která má za úkol zkrotit nestabilní hormonální hladinu v těle ženy. Ačkoliv příznaky často vymizí, problémy se projeví v momentě, kdy se rozhodnete pilulky vysadit. V podstatě jde tedy pouze o krátkodobé řešení.

Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

V některých případech ale lékař musí přistoupit k operativnímu zákroku. To znamená, že vám lékaři odeberou všechna nežádoucí ložiska nemoci. Díky nim se pak zvýší vaše šance na spontánní otěhotnění. Ve vážnějších případech vám však lékaři mohou odstranit reprodukční orgány a tím pak váš problém vyřeší jednou pro vždy.

K variantě s operativním odstraněním ženských orgánů se samozřejmě vážou i pozdější nepříjemné komplikace. Jednou z nich je například dřívější nástup menopauzy, která je jasným ukazatelem ukončeného reprodukčního období. Menopauzu často doprovází prudké výkyvy nálad, návaly horka, nespavost a další příznaky, které jsou s obdobím přechodu spojené.

Existuje prevence?

Bohužel, toto onemocnění u žen vzniká samovolně a nelze děla prakticky nic pro to, aby nepropuklo.

Pokud má váš lékař podezření na to, že byste mohla trpět endometriózou, pak vám může být doporučeno, abyste si děti pořídila v mladším věku. Pokud budete se založením rodiny čekat příliš dlouho, může se stát, že se o tuto možnost zcela připravíte. Hlavně tedy proto, že příznaky nemoci se budou v průběhu času nadále zhoršovat.

Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

Také se ženám, které jsou v rizikové skupině (která kopíruje celý reprodukčně aktivní věk ženy) doporučuje, aby více dbaly na dodržování zdravého životního stylu. Nežádoucí je především obezita, která v těle zvyšuje hladinu ženských hormonů, které jsou za vznik endometriózy přímo zodpovědné.

V případě, že u vás nemoc propukla naplno, případně se potýkáte s negativními vedlejšími účinky po operativním zákroku, můžete vyzkoušet nejrůznější čaje, bylinky a tinktury, které jsou určené ženám v přechodu. Ty vám mohou pomoci dosáhnout psychické i fyzické rovnováhy a zmírní nepříjemné příznaky, které vás životem provází. Samozřejmostí by měla být i změna životního stylu.

Ačkoliv je endometrióza opravdu nepříjemná, nejedná se o život ohrožující onemocnění. Pokud máte podezření, že by se tento zdravotní problém mohl týkat i vás, nemějte zbytečné obavy z návštěvy lékaře. Díky jeho péči se může kvalita vašeho života rapidně zlepšit.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář