5 tipů jak zhubnout zadek, boky, stehna a lýtka

Která žena by se nechtěla v minisukni pyšnit svýma nohama a který muž by se nerad podíval? Zadek, boky a stehna – na tyto oblasti se zaměřujeme, když hodnotíme tvar nohou. Jsou to také partie, na kterých se náš nezdravý životní styl podepíše nejdříve – zejména u žen.

Svaly nohou

Anatomicky je stavba nohy složitější, ale nám postačí jednoduché rozdělení, protože se zaměříme na tipy, které dostanou do kondice celou oblast od pánve až po chodidla. Hýžďové svaly tvoří oblast pánve. Čtyřhlavý stehenní sval najdeme na přední straně stehna a dvouhlavý stehenní sval na zadní. V oblasti bérce nás zajímá lýtkový sval. Místo, kam se ukládá tuk, je dáno více méně geneticky. Některé typy žen mají prostě tu smůlu, že přibírají v bocích a na zadečku. V určitých dobách a v určitých kulturách byly a jsou širší boky preferovány a považovány za přitažlivé a žádoucí. A ani u nás nepovažuje řada mužů nezdravě hubené nohy za atraktivní.

Illu_lower_extremity_muscles

Jako pro ostatní partie i zde platí, že nelze zhubnout pouze na určitém místě. Pokud se chceme zaměřit na hubnutí v oblasti pánve a nohou, nezbývá než respektovat pravidla pro hubnutí obecně – snížit příjem kalorií, zvýšit energetický výdej a přeřadit na zdravou životosprávu. Výhodou sportovních aktivit určených pro nohy je, že mají obvykle pozitivní vliv i na hubnutí celkově.

1. Chůze a běh

beach-17478_640

Nejpřirozenějším druhem pohybu nohou je chůze a běh. Středně rychlá chůze je nejvhodnější pohybovou aktivitou pro lidi, kteří nemají rádi sport, anebo jim nadváha jinou sportovní aktivitu neumožňuje. Velkou výhodou je fakt, že chůze je zdarma a nevyžaduje žádné pomůcky (kromě bot). Ideální je denní dávka v délce jedné hodiny (5 – 6 km). Pokud se při chůzi nudíte, je možné chodit ve dvojicích nebo se sluchátky a hudbou.

U běhání je potřeba si dát pozor na kvalitní obuv, rozcvičení před během a poctivý strečink po doběhnutí. V opačném případě může dojít k poškození kloubů, které nás může nepříjemně potrápit. Běžec začátečník může začít na přibližně třech kilometrech (20 minut) a dávky zvyšovat dle libosti. Zejména na začátku je méně někdy více. Po doběhnutí je dobré mít připraveno potréninkové jídlo, aby nedošlo k útoku na sladkosti za účelem vyřešení hypoglykémie.

Nepřehlédněte:  Jak vybrat proteinový nápoj na hubnutí nebo sport

2. Jízda na kole

Dalším dostupným sportem, kterým můžeme ovlivnit kondici nohou, je jízda na kole. Pokud má být kolo určeno do běžného terénu, lze jej koupit i za pár tisíc. Úplní začátečníci by si měli dát pozor na jarní adaptaci. Pokud první jarní jízdy přeženeme, vede to k bolestem hýždí, které mohou řadu začínajících cyklistů nadlouho odradit.

3. Jednoduché cviky na nohy

Dáváme-li přednost anaerobním aktivitám, pak najdeme obrovské množství cviků, které lze provádět kdekoli.  Králem je pomalý, kontrolovaný dřep. Dále se jedná především o zvedání kolen, předkopávání a zakopávání.

4. Strečink, joga, pilates

6999539423_47fa8d3324_z

Nohám velmi pomáhají také cvičení, která nejsou dynamická. Protahování, propínání a výdrž jsou nejen součástí rozcvičky a závěrečného uvolnění po výkonu, ale mají dobrý vliv na kondici nohou celkově.

5. Zumba, aerobik

Všimli jste si, jak pevné mají fandové aerobiku, zumby atd. hýžďové svaly a nohy? Během těchto cvičení se nohy prakticky nezastaví a také aerobní výdej je značný. Pro milovníky rychlého pohybu na hudbu je to ideální volba.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář