Zánět trojklanného nervu: Příznaky a příčiny + 3 Babské rady

Když máte smůlu, zánět trojklanného nervu vás může chytit od zubu, který se vám ozval. Zánět trojklanného nervu může dokonce simulovat bolest ucha. A v neposlední řadě, zánět trojklanného nervu může podráždit i oko. Jelikož může způsobovat další vleklé problémy bez možnosti odhalit jejich příčinu, povíme vám, jak zánět trojklanného nervu poznat.

Nervy jsou tu od toho, aby nám po drahách putovaly celým tělem signály. Díky nim poznáme, když se nás někdo dotýká. Rozeznáme i chlad, nebo teplo či bolest. Občas se ale i v nervové soustavě něco pokazí. Takže nám nervy signalizují problém, ačkoliv nebyly vystavené žádnému vnějšímu stimulu. 

Jedním z problémů, který se projevuje nervovými vzruchy, které signalizují bolest, patří zánět trojklanného nervu. Jelikož se nachází v oblasti hlavy, může simulovat celou řadu jiných zdravotních potíží. Takže, můžete v dobré víře chodit od odborníka k odborníkovi a žádný z nich vám nedokáže pomoci. Protože z jejich úhlu pohledu je s vámi všechno v pořádku.

Co teď?

Příznaky zánětu trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu: Příznaky a příčiny + 3 Babské rady
Záchvaty bolesti, které trvají v řádu vteřin, nebo minut jsou jedny z příznaků zánětu trojklanného nervu.

Zánět trojklanného nervu dokáže být ve svých příznacích velmi úporný. Někteří lidé ho dokonce popisují jako naprosto nesnesitelný.

Může se projevovat:

  • Záchvaty bolesti, které trvají v řádu vteřin, nebo minut
  • Vystřelováním bolesti v oblasti tváře, spánků a hlavy
  • Bolestí po stimulech, které nejsou bolestivé (například po doteku tváře rukou)
  • Křečemi ve tváři
  • Bolestí v místech, kudy vede trojklanný nerv (čelist, brada, zuby, rty, oči, čelo…)
  • Bolestí na jedné polovině tváře
  • Mravenčením a ochablostí

Všechny tyto příznaky jsou velmi závažné. Proto byste se měli co nejrychleji objednat na zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři.

Příčiny

Jednou z příčin je tlak, který na trojklanný nerv vyvíjejí žíly pod kůží. Ovšem, negativní vliv může mít i nádor, nebo roztroušená skleróza. Nelze vyloučit ani vliv rodinné anamnézy. Pokud měl někdo z rodiny zánět trojklanného nervu, zvyšuje to riziko tohoto onemocnění i u vás. V neposlední řadě, k poškození nervu může dojít i kvůli úrazu.

Co může způsobit neléčený zánět trojklanného nervu?

Neléčený zánět trojklanného nervu obvykle pacientům způsobuje nesnesitelné bolesti, které významně snižují kvalitu jejich života. Také můžete mít problémy s příjmem potravy. Nelze vyloučit ani přidružené komplikace, které souvisejí se zuby a s dalšími funkcemi vaší hlavy a tváře. 

Léčba

Zánět trojklanného nervu: Příznaky a příčiny + 3 Babské rady
Na zánět trojklanného nervu se předepisují léky, v některých případech může lékař doporučit podstoupení operace.

Pokud se u vás zánět trojklanného nervu potvrdí, lékař vám může předepsat léky. Pokud se podaří analyzovat zánět a jeho původ, mohou být na zánět trojklanného nervu podávána antibiotika (ale jen za předpokladu, že je infekce bakteriálního původu). Problém ale může být v tom, že léky proti dlouhodobé bolesti nemusí být po nějakém čase účinné. V takovém případě vám může lékař doporučit podstoupení operace.

Jak dlouho trvá zánět trojklanného nervu?

To je velmi individuální a velmi záleží i na tom, jaká je jeho příčina. U některých lidí může dojít k vyléčení v řádu týdnů, u jiných pacientů jde o chronický stav, který jim znepříjemňuje jejich každodenní život po dobu několika let. 

Babské rady na zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu: Příznaky a příčiny + 3 Babské rady
Mnoho lidí se snaží najít na zánět trojklanného nervu homeopatika. Bohužel, žádné z nich vás nemůže nikdy zcela vyléčit. 

Jelikož ani moderní medicína si neumí se zánětem trojklanného nervu vždycky poradit, mnoho lidí se snaží najít na zánět trojklanného nervu homeopatika. Bohužel, žádné z nich vás nemůže nikdy zcela vyléčit. 

Co se týče zelené lékárny, bylinky na zánět trojklanného nervu sice neexistují, ale můžete zkusit ty, které se obecně spojují s normálním stavem nervového systému. Mezi ně patří černý bez, nebo petržel zahradní.

Dále si můžete ulevit studenými, či teplými obklady. U těch studených ale dávejte pozor na to, aby byl sáček s mraženou zeleninou, nebo ledem, zabalený do čisté kuchyňské utěrky, nebo do ručníku. Jinak si způsobíte omrzliny. Působení chladu by navíc nemělo být delší než 10 minut. Poté si dejte alespoň hodinovou pauzu.

Mezi babské rady patří i cvičení. Speciálně pak jóga, která by vám měla pomoci se s tímto druhem bolesti lépe vyrovnat.

Měli jste někdy zánět trojklanného nervu? Pokud ano, co vám na něj pomohlo? 

Nepřehlédněte:  Tinnitus léčba: Jak se zbavit pískání v uších?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neuralgie_trojklanného_nervu – Neuralgie trojklanného nervu (česky)

https://www.webmd.com/pain-management/guide/trigeminal-neuralgia – Zánět trojklanného nervu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160252 – Vše o zánětu trojklanného nervu (anglicky)

https://www.neurosurgeonsofnewjersey.com/trigeminal-neuralgia-natural-treatment/ – Úlevové prostředky od zánětu trojklanného nervu (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář