Jak bojovat se zánětem spojivek

Zánět spojivek nás trápí hlavně s příchodem jara, není ale vyloučen ani během celého roku. Zánět spojivek neboli konjunktivitida je velmi nepříjemné onemocnění. Jak mu předcházet a jak se ho zbavit?

Virový nebo bakteriální zánět spojivek je nakažlivé onemocnění oka. Spojivka je bílá část oka a obklopuje oční panenky. Při zánětu se mění na červenohnědou nebo růžovou. Příznaky obvykle vymizí za týden. Snadno se šíří i v dětském kolektivu a projeví se do druhého dne.

zánět spojivek

Akutní zánět spojivek

Akutní zánět spojivek začíná v jednom oku a po pár dnech se může přesunout i do druhého. Hnisavá sekrece z očí slepí okraje očních víček zejména ráno po probuzení. Oční víčka opatrně rozlepte vlažnou vodou. Oko zčervená, oční víčka natečou a při zánětu způsobeném ß-hemolytickým streptokokem nebo kokobacilem Bordatella pertussis se někdy na povrchu spojivky tvoří tuhé neprostupné membrány.

Chronický zánět spojivek

Při chronickém zánětu spojivek jsou počáteční příznaky méně výrazné. Zarudnutí, svědění i sekrece je mírná. Později se někdy tvoří spojivkové bradavice. Takzvané ospalky v koutku oka jsou jen mírné a stav je vleklý. U obou typů zánětu spojivek se může vyskytnout fotofobie neboli citlivost na světlo a záškuby víček, na které pomáhá hořčík.

Virový zánět spojivek

Virový zánět spojivek někdy doprovází virové infekce, třeba nachlazení a chřipku. Často ho doprovází zvětšené lymfatické uzliny okolo čelisti. Je třeba dodržovat hygienu, často si mýt ruce a mít vlastní ručník.

Bakteriální zánět spojivek

Bakteriální zánět spojivek trvá 5 až 7 dní a málokdy zasáhne rohovku. Lymfatické uzliny se nezvětšují a neobjevují se ani teploty.

Alergický zánět spojivek

Zánět spojivek přichází nejčastěji na jaře společně s alergií. Nejvýznamnějšími alergeny jsou u nás bříza a líska. Alergický zánět spojivek přichází v pylové sezóně, ale může být i celoroční. Celosvětově trápí až 20 % populace. Při zánětu se spojivka překrví a oko zčervená. Zánět tenké blanky, která vede z okraje víčka po jeho vnitřní straně, přichází většinou současně v obou očích. Alergická reakce může vzniknout i zanesením dráždivých chemických látek do očí.

Nepřehlédněte:  Vše co byste měli vědět o bělení zubů

Nejčastější příznaky alergické konjuktivitidy

K nejčastějším projevům alergie pak určitě patří rýma, poruchy dýchání, kašel, někdy i atopický ekzém, ale i zánět spojivek. Mezi hlavní příznaky alergického zánětu spojivek patří nepříjemné svědění, pálení a řezání, zvýšené slzení, oteklé a zarudlé spojivky. V těžších případech se může alergický zánět přenést i na rohovku a může končit i slepotou.

zánět spojivek

Inkubační doba zánětu spojivek

Inkubační doba zánětu spojivek je různá, akutní infekce se mohou projevit již po pár hodinách, u virů i po několika dnech. U alergie od prvního kontaktu.

Léčba zánětu spojivek

Alergické oční záněty se léčí podobně jako jiné alergie a stejně podobně se léčí i ostatní druhy zánětu. V akutní fázi se aplikují lokálně antihistaminika, která zmírní doprovodné příznaky citlivých a unavených očí. Někdy se musí krátkodobě podávat i kortikosteroidy. Dlouhodobější aplikace steroidů do oka ale může vést k vážným nežádoucím účinkům. Pro pozdější fázi léčby se pak používají kapky stabilizující buňky alergické reakce.

Zkuste umělé slzy

Preventivně i podpůrně se doporučují umělé slzy, které vypláchnou alergeny a stabilizují slzný film. Například volně prodejné oční kapky Hylo-Comod neobsahují konzervační látky ani fosfáty a díky hyaluronátu sodnému na povrchu oka vytvoří zvlhčující film, který oko na delší dobu chrání před drážděním.

Na co si dát pozor

Při obtížích, které přetrvávají více než 3 dny, je vhodné navštívit očního lékaře, aby nedošlo ke vzniku komplikací. Při akutním fázi zánětu nenoste kontaktní čočky, zdržte se líčení, vyvarujte se plavání v chlorované vodě, často si myjte ruce a omezte kontakt s očima.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář