Paleo dieta

Paleo dieta vychází z předpokladu, že člověk žil nejdéle paleolitickým způsobem života a naše geny ještě neměly dost času, aby se se změnou stravovacích návyků vyrovnaly. V paleolitu žili lidé jako lovci a sběrači, nepili mléko, nepěstovali obiloviny apod. Musíme ale podotknout, že tito pralidé vynakládali k získání potravy také velkou fyzickou aktivitu, která k paleo dietě neodmyslitelně patří.

Výhody

  • Obsahuje větší množství nezpracovaného ovoce a zeleniny.
  • Zhubnete díky menšímu množství sacharidů a dostatku pohybu.
  • Některým lidem pomáhá zbavit se civilizačních chorob.

Nevýhody

  • Měla by zahrnovat i občasné hladovění.
  • Obsahuje příliš mnoho masa a tuku z něj.
  • Náš trávicí trakt už není stejný jako u pralidí.

paleo

Omezení

Paleo dietu nedržte, pokud nejste schopni mít spolu s dietou i dostatek pohybu. V dietě se získává energie z tuku a není jí zrovna málo, takže držet paleo dietu a nehýbat se není nic zdravého.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RRCgH9ZQj2o

Krok po kroku

Paleo dieta vyřazuje z jídelníčku potraviny, které lidé jako lovci a sběrači neměli šanci nijak získat. Jde o obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, cukry, sladkosti, alkohol a škroby. Asi jste začali přemýšlet nad tím, co vlastně můžete jíst. Konzumovat se smí jakékoliv maso, ovoce, zelenina, ryby, mořské plody, semena a ořechy.

Jídelníček

Snídaně: ovocný salát posypaný oříšky a semínky.

Svačina: jablko a mrkev.

Oběd: grilovaný hovězí steak se zeleninovým salátem.

Svačina: míchané ořechy a kiwi.

Večeře: pečená ryba s bylinkami a zeleninovou oblohou.

walnut-101462_640

Hodnocení

Pokud chcete držet paleo dietu, je důležité si uvědomit, že jde o celou změnu životního stylu. Paleo dieta není jen krátkodobá záležitost a neslouží pouze k hubnutí. U paleo diety jde o to nejíst zpracované nebo lépe řečeno uměle vyrobené potraviny. Jí se spousta ovoce, zeleniny, ořechů, semen a masa. Energii získáváte z tuků, proto potřebujete i dostatek pohybu, abyste je spálili a nabudili metabolizmus. Doporučuje se ujít denně 19 Km a přidat k tomu trénink zaměřený na sílu, rychlost a aktivitu. Pokud paleo dietu budete držet správně je pravděpodobné, že tělu udělá dobře a i zhubnete pár kilo.

Zkušenosti

Ahoj. Já vycházel především z toho, jak paleo, resp. primal, prezentuje Mark Sisson. Takže ano, ze stravy jsem vyloučil veškeré mléčné výrobky vč. sýrů (kvůli zjištění laktózové intolerance), vyloučil jsem veškeré luštěniny, tedy i hrách a fazole a pokud jde o salámy, tak ani ty nejsou doporučované. Ideální stav je tedy maso + hromada zeleniny. (Martin Kysela, martinkysela.cz)

Jednoznačně doporučuju. Už ji držím rok a půl a trošku jsem zhubla (to nebylo až tak mým cílem) a pěkně se mi vyrýsovaly svaly, hlavně na pažích to jde vidět. Ale zejména jsem se zbavila pěkné řádky problémů – syndrom dráždivého tračníku, ekzémy, častá nachlazení. Tuto zimu jsem snad poprvé v životě vůbec nezalehla. Taky se mi přestaly lámat nehty a mám zase nádherné vlasy – jako v pubertě, a to už jsem je chtěla ostříhat, protože se mi z nich s rostoucím věkem staly takové smutné ocásky. Impuls mi dala moje americká rodina. V USA už tato dieta docela letí a pozvolna ji začínají doporučovat lékaři, kteří vidí neuvěřitelné zlepšení u svých pacientů. Sestřenice, jinak celkem štíhlá holka, se konečně zbavila bříška (říká se tomu „wheat belly“), které jí hyzdilo postavu, a znatelně se jí zlepšilo astma. Malý bratranec už není tak hyperaktivní a zlepšil se ve škole a hlavně se mu zlepšily sezónní alergie. Předtím vždycky chudák několik měsíců protrpěl. Teta se z morbidní obezity za dva roky dostala na mírnou nadváhu a upravil se jí cholesterol i tlak. Strýc už netrpí chronickou únavou a úplně se mu ve vlasech přestaly dělat lupy, kvůli nimž nemohl nosit tmavší oblečení. Jeho matce se zlepšila artróza a hrozně omládla. Když jsem je loni navštívila, skoro jsem nevěřila svým očím, tak jsem to samozřejmě musela vyzkoušet taky. (Leao, omlazeni.cz)

Zatím hledám nový styl stravování a snažím se zařazovat něco z paleo i raw. Musím říct, že mi to dělá dobře, tedy uvnitř je klid a pohoda. Co je legrační, je reakce lidí, když řeknu, že nejím chleba, že je to přinejmenším prázdná sacharidová hmota (občas maličko dám). Tedy ta reakce je, že žádná není. Lidi prostě na mě čučí, jako na blázna. (Eva, paleolifestyle.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář