Plicní onemocnění dokáže pacienty pořádně potrápit. Než se určí diagnóza, neví pacient, s čím počítat. Některá onemocnění začínají pouhým kašlem až nakonec dojde k chronickému kašli, který může pacienta silně vyčerpávat.
V dnešním článku si povíme o dvou plicních onemocněních. Obě tato onemocnění způsobují cizorodé látky, které pacient dlouhodobě vdechoval. Ze začátku si pacient ani nemusí uvědomovat, že se děje něco špatného.
- Chronická obstrukční plicní nemoc
- Pneumokonióza
Chronická obstrukční plicní nemoc
Toto onemocnění nese českou zkratku CHOPN. Toto onemocnění je opravdu velmi vážné. Pacient s tímto onemocněním pociťuje, že není schopen přijmout dostatek kyslíku. Proudění vzduchu v průduškách je omezeno. Tento stav se nazývá bronchiální obstrukce. Většinou je způsobeno zánětem, který vzniká následkem cizí látky (kouř, škodlivé plyny či látky).
Ovlivněny jsou dolní cesty dýchací, plicní cévy a periferní průdušky.
Celosvětově se toto onemocnění umístilo na 3. místo žebříčku mortality. Je to důsledek nedostatečné obezřetnosti při léčbě.
Největší riziko
Nejčastěji tuto nemoc získávají kuřáci. Až 80 % pacientů s CHOPN pravidelně kouří cigarety. Bohužel jsou zasaženi i pasivní kuřáci – riziko onemocnění se zvyšuje o 48 %.
Příznaky
Příznaky se postupně zhoršují a následně kombinují.
- celodenní kašel
- vykašlávání hlenu (=expektorace)
- jakákoliv aktivita vyvolává dušnost (ta se rapidně zvyšuje)
Stádia
Pacienta čeká několik stádii. Důležité je, aby se s léčbou začalo, co nejdříve. Přestože léky působí velmi rychle, je tato nemoc vedena jako nevyléčitelná.
Stupeň onemocnění se diagnostikuje na základě výsledků spirometrického vyšetření.
- Lehké – Pacient cítí, že je dýchání čím dál více obtížné, časté a navíc chronicky vykašlává hlen.
- Středně těžké – Příznaky se zhoršují a kombinují. Pacient nedokáže udýchat zvýšenou tělesnou aktivitu.
- Těžké – Dušnost je častá a velmi nepříjemná. Každodenní činnosti způsobují ztížené dýchání.
- Velmi těžké – Pacient začíná být ohrožen na životě – přijímá velmi málo kyslíku.
Léčba CHOPN
Protože je CHOPN neléčitelná, musí se zabránit zhoršení a také zmírnit příznaky. Cílem je snížit riziko úmrtí, umožnit fyzické výkony i bez dušnosti a také zlepšit kvalitu života.
Je nutné, aby pacient skončil s kouřením. Samotné léčivo se aplikují skz inhalátory. Vhodná je dechová rehabilitace (respirační fyzioterapie, dechová gymnastika) a preventivní očkování proti pneumokokové infekci a chřipce.
Nesmíme ani zapomenout na domácí oxygenoterapii. Je prospěšná u všech 4 stádií, protože pacienti díky ní několik hodin denně přijímají koncentrovaný kyslík pomocí kyslíkové masky/brýlí.
Další onemocnění, které si popíšeme bude pneumokonióza.
Pneumokonióza
Toto onemocnění vzniká při dlouhodobém vdechování vzduchu, který obsahuje anorganické částečky. Reakce imunokompetentních buněk na tyto částečky způsobuje změny při dýchání. Tyto změny poškozují plicní intersticium, což je prostor mezi stěnou plicních sklípků a plicními kapilárami. Tento prostor se postupně vyplňuje elastickým pojivem.
Míra poškození závisí na délce vdechování anorganických částeček, intenzitě a pak na tvaru a velikosti samotných částeček.
Částečky se rozdělují dle tvaru:
- Fibrogenní – tzv. silikóza (oxid křemičitý) a azbestóza (azbest)
- Nefibrogenní jsou ostatní
Projevy pneumokoniózy
Nemocný chronicky kašle a pociťuje dušnost. Díky tomu vzniká respirační insuficience (=dechová nedostatečnost).
Jak tomuto onemocnění předcházet
Práce v nebezpečném prašném prostředí vyžaduje nošení ochranných pomůcek. Ty jediné dokáží ochránit před poškozením plic. Pokud můžete, tak se v tomto prostředí pohybujete, co nejméně.
Terapie
Terapie probíhá několika způsoby. Výběr zvažuje ošetřující lékař, který posuzuje stav plic a rozsah poškození.
- Dechová rehabilitace – inhalace léčiva
- Transplantace plic
- Dlouhodobá domácí oxygenoterapie (DDOT) pomocí kyslíkového koncentrátoru – oxygenátoru
Jak na domácí léčbu obou nemocí?
Dlouhodobá terapie pomáhá zmírňovat příznaky obou onemocnění. Pacient díky oxygenoterapii nemá pocit, že se dusí a nemůže dýchat. Tato léčba není pro pacienty vůbec náročná. Můžete ji provádět, když koukáte na televizi, čtete, luštíte nebo spíte. Během léčby se vám zvlhčují sliznice, což je velmi příjemné.
S kyslíkovou terapií začněte už dnes. V naší půjčovně si můžete vybrat statický nebo přenosný oxygenerátor. Ceny se pohybují už od 70 Kč/den.
Osobní vyzvednutí v Praze 4 je bezplatné. Po zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zdarma. Do jiných koutů ČR Vám oxygenerátor zašleme za 250 Kč.
Nesmíme ani zapomenout na veškeré příslušenství, které je nutné pořídit. Vše pro vás připravíme. Celý ceník najdete na našich stránkách.
Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.
Zajímáme se o hubnutí a zdravý životní styl. Proto se do všech našich článků snažíme dávat něco ze sebe. Dlouhodobě hledáme a přinášíme čerstvé informace o nových dietách, cvičení, přípravcích a různých fíglech.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet