Zlatý stafylokok – běžná bakterie, která může způsobit velké komplikace

Všichni víme, že lidské tělo obývají bakterie. Některé z nich jsou pro tělo prospěšné. Například ty, které jsou nedílnou (zdravou) součástí našich střev. Pak ale v našich tělech žijí i ty mnohem nebezpečnější. Velmi problematická je například nákaza zlatým stafylokokem. Co to je, jak se to projevuje a čím přesně to škodí vám povíme v dnešním textu.

Všichni chceme být zdraví a vitální. Ne každý se ale o sebe dokáže vzorně postarat. A někdo je prostě jen obětí smůly. V poslední době tomu totiž moc neprospívá důkladná hygiena textilních, ale i jednorázových roušek. Stačí nevědět o tom, že máte zlatého stafylokoka na obličeji, nebo v nose a můžete si zadělat na vleklé zdravotní potíže.

Nyní tedy přichází ke slovu otázka, jak se zlatý stafylokok na kůži, nebo kdekoliv jinde projevuje a zda se dá nějak léčit.

Co je to zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok – běžná bakterie, která může způsobit velké komplikace

Zlatý stafylokok je jiné jméno bakterie Staphylococcus aureus, která patří do rodu stafylokoků. Je pro ni typické, že dokáže vyvolávat mírné kožní záněty. V horších případech je zodpovědná za těžké otravy, které mohou skončit i smrtí pacienta. 

Největší zbraní zlatého stafylokoka je produkce nebezpečných toxinů, které mají schopnost zničit tkáň. Je ale zajímavé, že je přirozeně přítomen jak na kůži, tak ve sliznicích zhruba ⅓ lidské populace.

Co zlatý stafylokok způsobuje?

Už z našeho úvodu je vidět, že zlatý stafylokok je hodně těžký soupeř, jehož sílu se rozhodně nedoporučuje jakkoliv podceňovat. 

Dokáže vyvolat:

  • Mírné záněty kůže
  • Sepse z otravy krve
  • Septický šok
  • Selhání orgánů
  • Nekrotizující pneumonii

Řada z těchto problémů může být pro člověka smrtelná. Zvlášť, pokud se mu nedostane opravdu důkladné zdravotnické péče. Ovšem, abychom vás trochu povzbudili – někteří lidé zlatého stafylokoka mají a vůbec o něm nevědí. Především proto, že mohou mít silný imunitní systém. Problémy se ale mohou objevit až v budoucnu. (Například v seniorském věku.) 

Jak se zlatý stafylokok přenáší

Zlatý stafylokok – běžná bakterie, která může způsobit velké komplikace

Nákaza zlatým stafylokokem se může mezi lidmi přenášet celkem snadno. Stačí, když jste s nakaženým člověkem, který má zlatého stafylokoka na kůži, v těsném fyzickém kontaktu. K přenosu stačí i kontakt s nakaženým předmětem. Vzhledem k tomu, že se tomuto nezvanému návštěvníkovi může dařit v nemocnicích a na dalších rizikových místech, proběhl výzkum, ze kterého vzešla životnost bakterie na některých materiálech.

Díky tomu víme, že na hladké 100% bavlně stafylokok tohoto typu přežije 4-21 dní. Na bavlněném froté, které se používá na ručníky, přežije 2-14 dní. Na mixu z 60% bavlny a 40 % polyesteru se zvládne udržet 1-3 dny. Na 100% polyesteru přežije v řádu 1-40 dní. Nejhorší je ale polypropylen, na kterém přežije až nad 40 dní. Problémy se zlatým stafylokokem mohou mít i lidé, kteří žijí ve velké skupině (armáda, vězení…) nebo uživatelé drog.

Jaké jsou příznaky

Zlatý stafylokok – běžná bakterie, která může způsobit velké komplikace

Příznaky přítomnosti zlatého stafylokoka jsou různé. Hodně to závisí na tom, jak moc je situace vážná a kde přesně se nachází. Například na kůži se mohou objevovat infikovaná a začervenalá místa, která jsou bolestivá na dotek

Uvnitř organismu může zlatý stafylokok způsobit zmatenost, bolest na hrudi, zimnici, kašel, bolest hlavy, dýchavičnost, problematické hojení ran nebo třeba citlivost a otékání postižených částí těla. 

Léčba zlatého stafylokoka

Opět platí, že způsob léčby hodně závisí na tom, kde přesně a jak vážná je infekce. Většinou se na zlatého stafylokoka předepisují antibiotika. Nemusí ale zabrat ta první, která lékař vybere, protože zlatý stafylokok je vůči některým rezistentní. Také se obvykle doporučuje, aby se přeléčili pacientovi nejbližší. Je totiž poměrně dost možné, že byli nakažení. I když o tom nevědí. 

U dětí (u kterých se může vyskytnout taky) se často přistupuje ke stříhání nehtů na krátko, aby nedocházelo ke škrábání a k zanášení bakterií za nehty. Také je potřeba dodržovat špičkovou hygienu a nesdílet s nikým jeho osobní předměty. 

Máte, nebo měli jste někdy zlatého stafylokoka? 

Nepřehlédněte:  Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus – Zlatý stafylokok (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10634 – Zlatý stafylokok: Léčba, příčiny a příznaky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-get-rid-of-MRSA-in-children – Jak se zbavit zlatého stafylokoka (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář