Živočišné mléko – je pro nás bezpečné?

Pití mléka je nám doporučováno už od dětství. Obsahuje totiž vysoké množství vápníku a dalších tělu prospěšných látek, které jsou důležité pro zdravý stav kostí a zubů. V poslední době však sílí přesvědčení, že pití živočišného mléka není pro lidský organismus až tak prospěšné. Kde je pravda? To se dozvíte v tomto článku. 

Mléko je jedním ze základních pilířů lidské výživy. A není se čemu divit. Jeho dostupnost byla velmi dobrá už ve vzdálenějších historických obdobích. Teprve až později začali vědci zkoumat jeho složení a účinky na zdraví člověka.

Živočišné mléko – je pro nás bezpečné?

Jenže, čím dál častěji se můžeme setkat s lidmi, jejichž tělo má se zpracováním živočišného mléka problém. Jeho konzumace jim způsobuje nepříjemné trávící potíže a částečně je vyřazuje z běžného života.

Na tento popud začali někteří vědci zjišťovat, zda je živočišné mléko pro člověka opravdu tak prospěšné.

A na co přišli? 

Mléko – nepřítel?

Živočišné mléko lze rozdělit podle druhu do několika kategorií. Mezi těmi najdete:

 • Mateřské mléko
 • Kravské mléko
 • Ovčí mléko
 • Kozí mléko

Ze všech výše uvedených se ve svém životě nejčastěji setkáte pouze s mateřským a kravským mlékem. Konzumace ovčího a kozího mléka je v naší kultuře spíše v menšině.

Živočišné mléko – je pro nás bezpečné?

Konzumace mléka se lidem, a zvláště dětem a dospívajícím doporučuje především proto, aby růst jejich těla probíhal bez jakýchkoliv vážnějších komplikací. Stačí si jen uvědomit, kolik vápníku lidské tělo spotřebuje při růstu prvního a stálého chrupu. Stejně tak je dobré si uvědomit, že i růst lidského těla od období kojence do dospělosti je velmi dlouhý a náročný proces.

Někteří lidé se však mléku a výrobkům z něj raději vyhýbají. Bylo totiž prokázáno, že zvýšená konzumace mléčných výrobků může výrazně zvýšit tvorbu hlenu. Také zde hrozí nebezpečí, že se vám při vyšší konzumaci začne objevovat akné a ekzémy.

Zdroj vápníku a dalších látek

Důvod, proč je živočišné mléko tak oblíbené a doporučované je především ten, že obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek.

Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Vápník
 • Vitamín D
 • Selen
 • Kvalitní bílkoviny
 • Vitamíny skupiny B

A mnoho dalších.

Studie taktéž prokázaly, že děti, které pijí pravidelně mléko mají mnohem nižší riziko výskytu obezity než děti, v jejichž jídelníčku mléko nebylo. Aby mohla být tato podmínka dodržena, je potřeba, aby podávané mléko bylo plnotučné.

Nepřehlédněte:  Oslabená imunita. Je imunita opravdu ve střevech?

Živočišné mléko – je pro nás bezpečné?

Stejně tak je konzumace kvalitních plnotučných výrobků z mléka doporučována i ženám jako účinná prevence vzniku osteoporózy.

Je však potřeba to s konzumací mléka (a zvlášť vápníku) příliš nepřehánět. Můžete si totiž v nevědomosti zadělat na ledvinové kameny či kostní výrůstky.

Z dalších nemocí, kterým lze předejít konzumací mléka patří: 

 • Cukrovka (Hlavně 2. typu)
 • Náhlá srdeční příhoda
 • Některé druhy rakoviny (zároveň ale může zvyšovat riziko vzniku jiných druhů rakoviny, např. rakoviny prostaty)

Jenže, co dělat v případě, kdy vám konzumace mléka zcela jistě nesvědčí?

Alergie na mléko 

Alergie na mléko je v dnešní populaci poměrně častým problémem. Podle průzkumů se odhaduje, že problémy s trávením živočišného mléka či jeho bílkovin má zhruba 65 % celkové světové populace.

Živočišné mléko – je pro nás bezpečné?

Největším potížistou z výše uvedeného seznamu živočišných mlék je bezesporu kravské mléko. To totiž oproti ostatním obsahuje mnohem vyšší podíl laktózy, která je pro řadu lidí špatně stravitelná.

Že vás trápí alergie na laktózu, či na mléčnou bílkovinu poznáte tak, že: 

 • Trpíte průjmem
 • Křečemi
 • Zvracením
 • Únavou
 • Ekzémy

Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat i o váš případ, rozhodně neuděláte chybu, pokud navštívíte svého praktického lékaře. Ten vaše příznaky zhodnotí a vyšle vás na specializované vyšetření.

Jestli-že se u vás alergie na laktózu projevila a vy se i přesto nechcete vzdát svého oblíbeného nápoje a výrobků z něj, je tu několik alternativ, které můžete vyzkoušet. Například kozí mléko, výrobky bez laktózy či dnes tolik oblíbená rostlinná mléka.

A co vy? Jaký je váš postoj je konzumaci mléka? 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář