Jaké druhy minerálek jsou vhodné pro Vaše tělo? Co obsahují a jsou vůbec prospěšné pro zdraví?
Balená voda se stala běžnou součástí našich životů, je lehce uskladnitelná, vždy po ruce a díky ní je mnohem snazší dodržovat pitný režim. V dnešní době je k sehnání mnoho druhů balených vod, od pitné, kojenecké přes pramenitou a minerální. A právě minerální vodě se budeme dále věnovat. Minerální voda je voda získaná z hlubinných zdrojů, jež vyvěrá na povrch země.
Obsahuje velké množství rozpuštěných látek, tzv. minerálů a velkou část těchto minerálů není naše tělo schopno samo vyrobit, proto má popíjení minerálek blahodárné účinky na náš organizmus. Je však zdravé popíjet ji každý den?
Podle obsahu minerálů lze vody rozdělit do následujících kategorií:
- Velmi slabě mineralizovaná do 50 mg/l
- Slabě mineralizovaná 50-500 mg/l
- Středně mineralizovaná 500-1500 mg/l
- Silně mineralizovaná 1500-5000 mg/l
- Velmi silně mineralizovaná více než 5000 mg/l
Na etiketě minerální vody je tento údaj uveden, můžete si tak jednoduše zkontrolovat, do jaké kategorie právě Vámi vybraná minerálka spadá.
Na co byste si však měli dávat velký pozor je obsah fluoru, pokud voda obsahuje více než 1,5 mg/l, není vhodná pro děti! Dalšími důležitými prvky, jež je vhodné si hlídat je vápník a hořčík, ideální poměr pro jejich zastoupení je 2:1, aby bylo zachováno správné vstřebávání hořčíku.
Významný podíl v minerálkách zastupuje také sodík, který na jednu stranu pomáhá udržovat v těle rovnováhu, ale na druhou stranu přesolování organizmu škodí. Správně by měl člověk zkonzumovat denně maximálně 2g sodíku. V minerálních vodách však limit sodíku není nijak stanoven, jedna minerálka může tedy obsahovat 200mg/l, jiná zase 500mg/l. Proto je doporučováno minerální vody střídat.
Území České republiky je bohatě zásobeno prameny minerálních vod a jejich zdravotní a léčivé účinky byly mnohokrát prokázány. Při nalezištích minerálních pramenů vznikly ve většině případů lázně, kde vás voda obohatí nejen zevnitř ale také zvenčí.
Dva významné minerální prameny nalezneme v Mariánských lázních, je zde známý Ferdinandův pramen, která má velmi dobré účinky na zažívací ústrojí a metabolismus. Dříve se mu přezdívalo také „slaný“ pramen díky jeho specifické chuti způsobené Glauberovou solí. Dalším významným pramenem Mariánských lázní je pramen Rudolfův, který má protizánětlivé účinky a vysoký obsah vápníku, voda z něj je vhodným doplněk léčby osteoporózy a také zánětů močových cest a ledvin.
V Luhačovických lázních můžeme ochutnat minerálku zvanou Vincentka. Tato voda se popíjí, inhaluje a kloktá při onemocnění dýchacích cest, hlasivek i žaludečních vředů, jelikož neutralizuje překyselení žaludku.
Zajímáme se o hubnutí a zdravý životní styl. Proto se do všech našich článků snažíme dávat něco ze sebe. Dlouhodobě hledáme a přinášíme čerstvé informace o nových dietách, cvičení, přípravcích a různých fíglech.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet