Warfarin je lék proto srážení krve. Určité léky, přírodní doplňky stravy i potraviny mohou ovlivnit hladinu warfarinu v krvi a způsobit závažné komplikace.
Co to je?
Warfarin se používá především jako lék na ředění krve k zabránění tvorby krevních sraženin. Jakákoliv změna v množství warfarinu v krvi ale může současně změnit způsob, jak na vás warfarin bude působit. Příliš mnoho warfarinu může způsobit nadměrné krvácení a naopak příliš málo warfarinu ovlivní schopnost léku zabránit tvorbě sraženin. Pak by mohl vzniknout srdeční infarkt nebo mrtvice.
O některých lécích na předpis i bez, přírodních produktech bylinné medicíny, vitamínů a doplňků i o některých potravinách, je známa interakce s warfarinem, měnící hladinu léku v krvi. Proto lidé, kteří berou warfarin, musí být velmi opatrní při zvažování jejich užívání
Na co se používá
Warfarin řadíme mezi perorální antikoagulancia. Působí jako antagonista vitamínu K a prodlužuje dobu srážení krve. Je v různých baleních s barevně odlišenými tabletami podle obsahu miligramů. Růžový 5 mg, modrý 3 mg a béžový 1 mg, vždy ale raději kontrolujte informace na balení léčiva. Účinná látka je warfarinum natrium, někdy pod názvem Coumadin.
Jak užívat Warfarin
- užívejte warfarin denně ve stejnou dobu
- informujte lékaře o všech lécích, doplňcích stravy, vitamínech a bylinách jenž užíváte
- dbejte na pravidelné testy krevní srážlivosti INR
- vždy se poraďte s lékařem dříve, než začnete užívat nové léky a přírodní produkty
- užíváte-li léky nebo přírodní produkty spolu s warfarinem, neměňte čas užívání, pokud jste to konzultovali s lékařem
- konzultujte s lékařem potraviny, které mohou změnit účinky warfarinu nebo mají na krevní srážlivost přímý vliv
- upravte množství potravin, které mohou změnit účinky warfarinu a dbejte na jejich pravidelnou velikost porcí
- vyhýbejte se raději sportům a aktivitám s vyšším rizikem zranění
Jaké jsou jeho nežádoucí účinky
Vstřebává se ihned ze žaludku a k plnému nástupu účinku dochází 3 až 5 dní po zahájení užívání. Po přerušení užívání působí přibližně stejně dlouho. Během užívání se může vyskytnout nevolnost, zvracení, průjem, křeče v břiše i horečka. Občas dojde k většímu či menšímu krvácení a vzniku modřin.
Jakým potravinám se vyhnout při jeho užívání
Mnoho léků na předpis i volně prodejných má známou interakci s warfarinem. Příklady léčiv z různých tříd zahrnují, ale nejsou zcela omezeny jen na tyto:
- antibiotika – např. azithromycin, erythromycin i tetracyklin
- acetylsalicylová kyselina – Acylpyrin – kombinovaná terapie warfarin Acylpyrin vyžaduje úměrně snížit dávku warfarinu a častější kontroly INR
- paracetamol – acetaminophen, Paralen – zvyšuje riziko krvácení při 2 g a více za den, je bezpečnější než Acylpyrin, je třeba omezit dávky a častěji kontrolovat hladinu INR
- antidepresiva – fluoxetin, paroxetin i sertralin
- antiulcerotika – proti žaludečním vředům a antacida – cimetidin, omeprazo i ranitidin
- antilipidemika – fibráty, statiny, např. lovastatin a simvastatin
- antifungální činidla – itrakonazol
- nesteroidní protizánětlivé látky – celecoxib
Všeobecně se nedoporučují potraviny, které obsahují vitamin K, kam patří listová zelenina jako salát hlávkový, špenát, pórek, kopr, brokolice, petrželová a celerová nať apod. Nedostatečné množství vitaminu K nehrozí, vitamin K se běžně tvoří ve střevní sliznici.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet