Hučení v uších může občas trápit každého. Například poté, co došlo k rychlé změně pozice z lehu do stoje. Případně třeba při cestování letadlem. Co když je ale zvonění v uších, šumění v hlavě a hučení v uších vaším každodenním chlebem? V tom případě vás dost možná trápí něco, čemu se říká tinnitus. Může za pískání v uších psychosomatika? A existuje na něj nějaká účinná léčba?
Uši a jejich správné fungování jsou pro lidský druh nezbytné. Díky nim se můžeme snadno vyhnout nebezpečí, komunikovat i oceňovat krásu hudebních uměleckých děl. V některých případech nám ale mohou způsobovat řadu potíží, tím spíš, pokud máte tinnitus. Někdy za ním může být Meniérova choroba, nemusí to být ale pravidlem. V některých případech to může být bolest ucha od krční páteře, zánět v uchu a podobně. Jindy se pravou příčinu problému dokonce nepodaří najít vůbec.
Samozřejmě, ještě je tu psychosomatika, na základě které může tinnitus znamenat neschopnost čelit strachu a neochotu poslouchat něco nepříjemného. Některá odvážnější vysvětlení zase stojí na tom, že tinnitus může znamenat podvědomou touhu po příjemných chvílích u moře, kdy se o hudební doprovod stará nespočet cikád. (Jestli vás ale toto vysvětlení uspokojí, to necháme na vás.)
Vzhledem k tomu, že žít s pískáním a dalšími nepříjemnými zvuky v uchu, nemusí být příjemné, zkusíme se podívat na jeho potenciální příčiny a na to, co by vám mohlo trochu ulevit.
Co je to tinnitus?
Tinnitus je jev, který označuje nepřetržité (nebo časté) šumění, pískání a hučení v uších. To vše může v průběhu různých časových intervalů buď zeslabovat nebo zesilovat. Ve většině případů pískání a další nepříjemné projevy nezpůsobuje vnější příčina, z toho důvodu jde o psychicky náročný problém, který může doprovázet deprese, úzkost a nespavost. (Na ni můžete vyzkoušet například melatonin.)
Příčiny zvonění v uších
Tento problém je zajímavý tím, že lékaři mohou, ale také nemusí, přijít na jeho spouštěč. Tinnitus je tedy pro mnohé stále tak trochu tajemstvím.
Mezi detekovatelné spouštěče může patřit:
- Mazová zátka v uchu
- Zánět ucha
- Poranění ucha
- Prasknutí bubínku
- Postupná ztráta sluchu
- Vystavení ucha hlasitým zvukům (stavba, hlasitá hudba, ohňostroj…)
- Nesprávné držení těla (tinnitus od krční páteře…)
- Neurologické onemocnění (roztroušená skleróza…)
- Diabetes, nedostatek vitamínu B12
- Psychické potíže (stres, úzkost, deprese…)
A mnoho dalších. Také se připravte na to, že jakmile se začnete pídit po příčině, tak zatímco mazová zátka nebo poranění ucha se pozná skoro hned, jiné zdravotní problémy se mohou diagnostikovat delší dobu.
Co tento problém zhoršuje?
Pokud tinnitus máte, rozhodně se vyplatí vědět, co ho může zhoršovat. Díky tomu se vyhnete nepříjemným epizodám a snáze ho udržíte pod kontrolou.
Mezi faktory, které mají tendenci tinnitus zhoršovat, patří stres. Také se snažte vyhýbat místům s velkým hlukem a omezte hlasitý poslech hudby. U lidí, kteří mají potíže se sluchem, může být dobrým řešením nošení naslouchátek. V neposlední řadě se také snažte udržovat správný tělesný postoj a posed, protože vám může komplikovat situaci vaše krční páteř.
Tipy, jak se zbavit pískání v uších
Jedním ze základů léčby je správná péče o uši. Ty by se měly v závislosti na aktivitě mazových žláz pravidelně zbavovat nečistot. Je-li vaše ucho citlivější, nepoužívejte klasické vatové tyčinky, ale raději zvolte speciální ušní spreje, které pomohou ušní maz snadno rozpustit.
V případě, že se ukáže, že je na vině ušní infekce, lékař vám doporučí kapky na tinnitus a na zánět, které si budete pravidelně kapat dovnitř. Infekci často předchází rýma, která se dostane až k uchu, takže pokud na ni trpíte, může jít o jedno z vodítek, kterého se můžete při zjišťování příčiny tinnitu držet.
V neposlední řadě vám může lékař doporučit rehabilitace a cvičení, která vám pomohou odblokovat krk. V tomto ohledu je důležitý i pitný režim, protože s jeho pomocí budete mít dostatečně hydratované svaly. (Snáze tedy předejdete jejich tuhnutí a podobně.) Zdravé potraviny na pískání v uchu obvykle nezabírají, ale mohou udělat dobře zbytku vašeho organismu, takže bychom je také nezavrhovali.
Dále může pomoci:
- Behaviorální terapie
- Užívání léků
- Poslouchání vhodných zvuků
Co se týče poslechu zvuků, lidé s pískáním v uších mohou dobře reagovat na bílý šum (který tradičně vydávají některé domácí spotřebiče). V případě, že vám tato metoda nevyhovuje, vyzkoušet můžete i poslech deště, zpěvu ptáků a dalších zvuků přírody, které mohou zároveň snížit pociťovanou hladinu stresu.
Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se o svých problémech s pískáním a dalšími nepříjemnými zvuky v uších svěřit i někomu ze svých blízkých. Nápomocný může být rozhovor s kamarádem nebo s kamarádkou, případně i s nějakým rodinným příslušníkem, kterému věříte.
Prevence pískání v uších
Tinnitu se nedá vždy předcházet. To ale neznamená, že pro sebe nemůžete udělat vůbec nic. Například se doporučuje chránit sluch před hlasitými zvuky. V případě, že pracujete v hlučném prostředí, noste speciální ochranná sluchátka. Také se snažte udržovat své sluchové a pohybové ústrojí v dobré kondici.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na iFarmacie.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet