Tachykardie aneb když srdce tluče jako o život

Tepová frekvence se v průběhu dne zvyšuje a snižuje na základě toho, co právě děláme. A souviset s ní může například i naše vnitřní rozpoložení, kdy se může srdeční tep zvýšit třeba následkem nervozity. Existuje ale i jev, kterému se říká tachykardie, a který může mít negativní dopad na celkové zdraví. Co byste o ní proto měli znát?

Srdeční tep se v klidu a při spánku obvykle snižuje. Během sportu a dalších pohybových aktivit, ke kterým patří například i fyzicky namáhavá práce, se naopak zvyšuje. A tak je to naprosto v pořádku. Problém je, když je srdeční tep z dlouhodobého pohledu rychlejší, než by měl správně být, protože se tím srdce přehnaně namáhá a to představuje dost závažný problém.

Takovému stavu se říká tachykardie. Diagnostikovat ji může lékař náhodou, třeba během rutinní preventivní prohlídky jednou za několik let.

Co vše může rychlejší tlukot srdce způsobit? A jak s ním souvisí palpitace?

Co je to tachykardie?

co je tachykardie

Tachykardie je termín, který označuje rychlejší tlukot srdce, než je všeobecná norma. Dít se to může třeba proto, že srdeční sval není schopen správně pumpovat krev. A jak víme, to může být propojeno s jiným vážným problémem. Paradoxně, silné pumpování srdce může následně způsobit nízký tlak, takže můžete pociťovat slabost a nevolnost. V krajním případě pak na vás mohou přijít dokonce i mdloby.

Co ji způsobuje?

tachykardie příčiny

Stejně, jako například zvýšení krevního cukru, má i tachykardie spouštěče, které mohou souviset s dlouhodobým životním stylem. Pokud jste například často ve stresu, na činnost srdce to může mít negativní vliv.

Dále může tachykardii způsobit:

  • Porucha štítné žlázy
  • Vrozená srdeční vada
  • Užívání léků a stimulantů

Následky tachykardie

Tachykardii se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože může vést až k srdečnímu selhání, které může skončit i úmrtím. Také se může zvyšovat riziko mrtvice, která může být také smrtelná. Případně může způsobit doživotní komplikace. V neposlední řadě pak existuje něco jako náhlá srdeční smrt.

Jak ji poznat?

tachykardie příznaky

Jedním z prvních příznaků tachykardie může být palpitace, což je stav, během kterého pociťujete rychlejší tlukot srdce, který se nedaří rychle zklidnit. Také se mohou objevit různé tepové nepravidelnosti.

Všímejte si také:

  • Závratě
  • Točení hlavy
  • Zadýchávání
  • Bolesti a tlaku na hrudi

Jak postupovat při tachykardii?

Jakmile u sebe zaznamenáte tachykardii s palpitací, co nejdříve zamiřte do ordinace svého ošetřujícího lékaře, který tento problém důkladně vyšetří a stanoví správnou diagnózu. Při včasném záchytu je naštěstí možné snížit riziko vážných potíží a příhod na minimum.

Přečtěte si: Vše, co potřebujete vědět o zánětu mezižeberního nervu

Nepřehlédněte:  Kapavka – víte jak ji poznat včas?

Mezi běžné způsoby léčby patří nasazení léků na srdce. V případě vážných problémů však může být jediným řešením pouze operace, během které se může udělat ablace, nebo se během ní zavede kardiostimulátor. Naprostou samozřejmostí by měla být i úprava životního stylu.

Existuje prevence?

I když se nedá říct, že tyto tipy pomohou ve sta procentech případů, mohou riziko tachykardie v průběhu života snížit.

Doporučuje se například:

  • Zdravější jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny
  • Pravidelná pohybová aktivita
  • Omezení kofeinu a dalších stimulantů
  • Umírněná konzumace alkoholu, nebo naprostá abstinence

Také nezapomínejte zmírnit svou stresovou zátěž, která může hrát v celé věci také svoji roli. Následkem toho by měly být záchvaty tachykardie málo pravděpodobné.

Měli jste někdy problémy s tachykardií? Pokud ano, co vám na ně pomohlo?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář