Super životní styl je zdravý životní styl

Rádi bychom vám představili nový internetový projekt, který se snaží lidem pomáhat změnit jejich životní styl. Z posledních průzkumů vyplývá, že 50% lidí trpí obezitou. Jejich počet se nezvyšuje, ale ani neklesá. 86% mužů s nadváhou ani nepovažuje svá nadbytečná kila za nějaký problém. U žen je tato statistika lepší, je to pouze 14%. Nejčastější příčinou úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární onemocnění, která úzce souvisí s naším životním stylem. Ale dost statistik a černé kroniky, superzivotnistyl.cz vám pomůže se změnit.


Jak to celé vzniklo

Původní myšlenka projektu vznikala dlouhodobě, rozhodně to nebyl počin, který by vznikl ze dne na den. Autor projektu Ing. Karel Borkovec byl skoro deset let úspěšným sportovcem na vysoké úrovni. Jenže pak do jeho života vstoupila vysoká škola a konec se sportem. V průběhu let se jeho životní styl neměnil, kila šla nahoru a fyzička byla ta tam. Ke všemu výrazně napomohla sedává práce, kdy denně tráví na židli mnoho hodin. Karel jako bývalý úspěšný sportovec začal hledat cestu, jak z toho ven. Nikdy totiž není pozdě. A tak se vydal naproti zdravému životnímu stylu. Celý jeho příběh můžete sledovat v rubrice Reality show.

Rozhovor s autorem Karlem Borkovcem

Statistiky jsou hrozivé, proto nám tento nápad přišel opravdu zajímavý. Rozhodli jsme se Karla trochu vyzpovídat.

1. Můžeš nám na začátek říct něco o sobě?

Celé mládí jsem se věnoval sportu. Hrál jsem závodně vodní pólo a svůj veškerý volný čas jsem strávil v bazénu. Dotáhl jsem to až do reprezentace. Postupem času se však zhoršovaly podmínky při tréninzích a to vedlo až k tomu, že jsem s vodním pólem skončil. Navíc jsem v té době nastoupil na vysokou školu a přes týden jsem byl mimo moje rodné město. Vysokou školu jsem úspěšně dokončil a začal pracovat na volné noze jako programátor.

2. Zapálený ajťák a zajímá se o zdravý životní styl? Tvůj zájem vychází z toho, že jsi byl aktivním a úspěšným sportovcem?

Co se týká zdravého životního stylu, když jsem ještě sportoval na vysoké úrovni, tak pohybu jsem měl až moc, takže jsem mohl jíst, co jsem chtěl a ve velkém množství. Navíc mi přijde, že dříve se tato problematika ani moc neřešila. Jedlo se co bylo, v rodině jsme rozhodně nepřemýšleli o tom, že jsme to, co jíme.
Nicméně jako bývalý sportovec jsem měl k jídlu velmi blízko. Jakmile se problematika životního stylu začala trošku propírat v médiích, tak jsem byl u toho a hltal jsem každou informaci. Navíc to bylo v době, kdy jsem skončil se sportem. Už ani nevím proč, ale přestal jsem se úplně hýbat a strava zůstala stejná, možná spíše ještě horší než dřív. To mohlo znamenat jediné a to byl přírůstek na váze. Je to u každého stejné, přibíráte pomalu, ale jistě. Nakonec to dopadlo tak, že jsem v jednu chvíli měl skoro 110 kilo.

3. Začal si s tím tedy něco dělat?

Ano, měl sem i trošku výhodu. Odjakživa mě baví vařit a navíc jsem se o zdravé jídlo a životní styl už nějakou dobu zajímal. Další věc, kterou někteří bohužel postrádají je, že jsem dříve hodně sportoval. I když vám fyzička klesne na bod mrazu, tak to pořád někde hluboko ve vás je. Alespoň částečně zpět se dostanete lépe než člověk, který nikdy nesportoval. Proto jsem se rozhodl, že se do toho pustím po hlavě.

4. V tu chvíli vznikl tvůj projekt „Super životní styl“?

Ale kdepak, k tomu vedla ještě celkem dlouhá cesta pokusů a omylů. Několikrát se mi sice podařilo zdravě zhubnout. Nikdy jsem nedržel nesmyslnou dietu, nikdy jsem nehladověl. Vlastně slovo dieta nemám vůbec rád a nikdy ho nepoužívám v souvislosti s hubnutím a změnou životního stylu. Dieta je specifická úprava jídelníčku, např. pro nemocné lidi nebo vrcholové sportovce, ale ne pro lidi, kteří chtějí zhubnout! Jakmile budete držet dietu, aby jste zhubli, tak můžete počítat s jojo efektem, to vám garantuji.

Ale to jsem odbočil od původní otázky. Jak jsem říkal, podařilo se mi několikrát shodit kila, ale vždy jsem se vrátil ke svému původnímu sedavému, línému a stresuplnému životu. Pořád jsem se snažil zjistit, proč se mi to nedaří až sem nakonec našel odpověď. Celou dobu jsem se snažil shodit kila, ale to není ta správná cesta. Jediná správná cesta za lepším životem je změna vašeho životního stylu. To, že shodíte pár kil, je jen vedlejší efekt.

Sledujte Facebook stránky, kde se dozvíte aktuální informace o soutěžích a slevových akcích.
Sledujte Facebook stránky, kde se dozvíte aktuální informace o soutěžích a slevových akcích.

5. Co bys tedy doporučil našim čtenářům, kteří chtějí změnit svůj životní styl?

Nedělejte stejné chyby, jako jsem dělal já. Nestyďte se a navštivte odborníka, který vás vyšetří a promluví si s vámi. Zkušený a kvalitní nutriční specialista je zároveň psycholog, psychická stránka je stejně důležitá jako všechno ostatní. Na základě vyšetření vám navrhne jídelníček, který je určený přímo pro vás. Žádní dva lidé nemohou mít stejný jídelníček, každý jsme jiný, pamatujte si to. Poté by vám měl i doporučit pro vás vhodný pohyb. Samozřejmostí je následné péče jako pravidelné kontroly nebo možnost pokládat dotazy třeba telefonicky nebo e-mailem. Dejte si velký pozor na podvodníky (chtějí vás rychle odbýt, nabízejí jídelníček bez vyšetření, používají slovo dieta), vždycky je nejlepší, když dostanete od někoho osobní doporučení.
Pořád je nutné hledat novou inspiraci, proto všem čtenářům doporučuji, ať sledují náš web www.superzivotnistyl.cz, kde se snažíme lidem pomáhat měnit jejich životní styl k lepšímu.
Karle, mockrát děkujeme za rozhovor a držíme vám všem palce.

Co projekt nabízí a jaké jsou plány do budoucna?

Součástí webu je již zmiňovaná rubrika „Reality show“, kde Karel podrobně popisuje svoji šesti měsíční cestu za novým zdravým životním stylem. Každý týden je zveřejňován podrobný jídelníček a cvičební plán. Karel si navíc snaží pořád dávat nové cíle a předsevzetí, které se pokouší v následujících týdnech plnit. Navíc na začátku každého měsíce vychází shrnutí měsíce předešlého, kde se čtenář dozví aktuální míry (váha, obvody) a také srovnávací fotky.

Odborné články

Nepřehlédněte:  7 mýtů o tom, jak vyvolat menstruaci: Funguje citron a ocet?

Tým, který stojí za celým projektem, publikuje na webu pravidelně odborné články na různá témata. Všechno témata však úzce souvisí se zdravým životním stylem a snaží se čtenářům dávat tipy na nové zajímavé věci. Součástí týmu je i zkušená nutriční terapeutka a budoucí trenérka fitness.

I obyčejná chůze prospívá zdraví.
I obyčejná chůze prospívá zdraví.

Recepty
Určitě to zná každá žena. „Co budu zítra vařit? No přece něco dobrého“, zní většinou odpověď mužů v domácnosti. I na toto projekt myslí a nabízí čtenářům sekci „Zdravé recepty“, která je vhodně členěna podle denních jídel na:

  • snídaně,
  • dopolední svačiny,
  • obědy,
  • odpolední svačiny
  • a večeře.

Každý recept obsahuje nejen fotografii pokrmu, potřebná ingredience a postup, ale také průměrný čas na přípravu, průměrnou cenu a také hodnocení různých kritérií. Dokonce se sami čtenáři mohou podělit o své vlastní zdravé recepty, pokud je zašlou redakci.

Bramboračku má rád každý, lze jí uvařit i zdravě.
Bramboračku má rád každý, lze jí uvařit i zdravě.

Poradna

Co se nám velice líbí je sekce „Poradna“. Karel nám prozradil, že celou poradnu vede nutriční terapeutka, které se čtenáři mohou na cokoliv zeptat a ona jim odborně poradí. Pokud máte otázky, se kterými si nevíte rady, tak poradnu určitě využijte, kde jinde se můžete zeptat odborníka zdarma? Otázky čtenáři pokládají ve formě diskuze, takže se do rozběhnuté diskuze mohou připojit i ostatní čtenáři, pokud budou řešit stejný problém.

Soutěže

Jako bonus pro všechny čtenáře a fanoušky na Facebooku jsou pravidelně pořádány soutěže o zajímavé ceny. Pouze musíte odpovědět na zadanou otázku. Věříme, že po chvilce hledání snadno naleznete odpověď a možná nakonec vyhrajete vy.

Jedna z možných cen? Uvidíme. Zdroj: Mladá fronta a.s.
Jedna z možných cen? Uvidíme. Zdroj: Mladá fronta a.s.

Evidence vlastních jídelníčků

Nakonec se nám z Karla podařilo vytáhnout jednu zákulisní informaci. Spolu s nutričními specialisty se chystá funkce, kde si čtenáři budou moci zadat svůj vlastní jídelníček a cvičební plán, který aplikace odborně vyhodnotí podle mnohých kritérií a nabídne čtenáři rady, co a jak je potřeba v jídelníčku zlepšit. Navíc tato funkce má být pro čtenáře zdarma.

Pro koho je projekt určený?

Pokud od projektu čekáte, že snadno a rychle zhubnete nebo že si přečtete dva články a budete žít zdravě, tak jste na omylu a ani nemusíte číst dál. Projekt je určen lidem, kteří jsou odhodlaní změnit svůj životní styl. Lidem, kteří si uvědomují, že hazardovat se svým zdravím se nevyplácí. Lidem, kteří chtějí pro své zdraví a psychickou pohodu opravdu něco dělat. Je potřeba si uvědomit, že nejde jen o vás, ale i o vaše blízké, ať už děti nebo manžela.

Chcete se změnit? Chcete začít přemýšlet nad tím, co jíte? Chcete být zdraví, cítit se dobře a být prostě v pohodě? V tom případě je super životní styl určený pro vás.

Autor projektu

Snímek obrazovky 2014-10-06 v 11.15.30

Zajímá mě co jím já a moje rodina. Rád vymýšlím zábavné sportovní aktivity pro své blízké. Nejenže tím prožijeme spoustu společných zážitků, ale zároveň děláme něco pro své zdraví. Se svými znalostmi se chci dělit s ostatními. Chci, abyste se také cítili, tak skvěle.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář