Střevní a žaludeční problémy – jaké mají příčiny a co na ně pomáhá?

Zažívání je poměrně zdlouhavý proces, v průběhu kterého dochází k trávení přijaté potravy, ke vstřebávání živin a k vylučování odpadních látek, ze kterých už tělo nemá žádný užitek. Problém mnoha lidí však spočívá v tom, že jim nefunguje tak, jak by správně mělo. Může vám v krizové situaci pomoci drobná úprava životního stylu?

Lidské trávení je velice komplikované. Když se nad tím trochu zamyslíte, převážná část dutiny břišní skrývá orgány, které se na něm většinově podílí. Také reálně hrozí, že se někde něco pokazí. (Všichni jsme už určitě někdy slyšeli o vleklých problémech se žlučníkem, dráždivým tračníkem a játry.)

V případě dlouhodobých potíží vám pomůže hlavně odborník. Pokud vás ale trápí špatné zažívání jen jednou za čas, pravděpodobně si s ním dovedete poradit i v domácích podmínkách.

Co problémy s trávením způsobuje? A co byste měli v příští krizi vyzkoušet? Na to se podíváme níže.

Příčiny špatného trávení

Příčiny špatného trávení

Někdy vám nemusí udělat dobře neuvážená kombinace jídla. Špatně vám může být i z konzumace něčeho, co bylo prošlé, nebo jinak pokažené. (Stačí jít do restaurace, která nedodržuje zásady hygieny, a neštěstí je na světě.) Co ale v těch ostatních případech?

Na vině může být například:

 • Pálení žáhy
 • Celiakie
 • Crohnova choroba
 • Žlučníkový kámen
 • Žaludeční vřed
 • Kinetóza
 • Kocovina
 • Krátkodobá infekce

Mnoho žen si stěžuje na horší zažívání i během PMS a menstruace, či v průběhu těhotenství.

Střevní a žaludeční problémy – jaké mají příčiny a co na ně pomáhá?

Dieta na neklidné zažívání

Když je vám špatně, pravděpodobně nemáte na jídlo ani nejmenší pomyšlení. Na druhou stranu, pokud nebudete jíst nic, nebudete mít dostatek energie a bude tím trpět celý organismus. Z toho důvodu se vyplatí znát potraviny a nápoje, kterým byste měli dát při časté nevolnosti přednost před jinými.

V průběhu diety se doporučuje konzumovat cokoliv, co obsahuje zázvor, který má zklidňující účinky na žaludek. Dále si dopřávejte zdroje nenasycených tuků, mezi které patří například olivový olej. Kvůli obsahu vlákniny si dávejte i ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. A zapomenout byste neměli ani na zdroje probiotik, která jsou důležitou součástí každého zdravého trávení.

Pozitiva probiotik

Střevní a žaludeční problémy probiotika

Probiotika jsou pro tělo přátelské mikroorganismy, které žijí za normálních okolností v zažívacím ústrojí. Proč za normálních okolností? Především kvůli tomu, že je můžeme decimovat naším dlouhodobě nezdravým životním stylem. A také nad nimi mohou zvítězit nepřátelské patogeny. Jelikož ty obvykle způsobují nejrůznější nemoci, je v našem vlastním zájmu, aby byla naše střevní mikroflóra vždy v perfektní kondici.

Probiotika si dovedou poradit například s/se:

 • Dětskými průjmy
 • Průjmy, které způsobuje užívání antibiotik
 • Zánětlivým onemocněním střev (především po operaci, se vzniklými potížemi vám už ale nepomohou, proto se často doporučují preventivně)
 • Ekzémy
 • Syndromem dráždivého tračníku

Samozřejmě je ale klíčové, abyste probiotika užívali pravidelně. V opačném případě nelze očekávat, že se vám podaří vytvořit dostatečně silnou přátelskou kolonii. Také nezapomínejte na to, že probiotika potřebují ke svému přežití prebiotika. Tyto oligosacharidy jim slouží jako potrava.

Pokud si k probiotikům teprve hledáte cestu, vyzkoušejte dlouhodobé užívání probiotických doplňků stravy, které podporují normální činnost trávení. Také ale nezapomeňte na již zmíněnou změnu životního stylu, která je při prevenci špatného trávení také velmi důležitá.

Zdroje informací

Nepřehlédněte:  Herpangína u dětí: Příznaky, léčba – jak si poradit

https://www.probiotikus.cz/problemy-se-zazivanim/ – Jak na problémy se zažíváním (česky)

https://www.healthline.com/health/digestive-health-maintenance – Prevence zažívacích problémů (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/list-of-digestive-disorders – Nejčastější zažívací problémy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326596 – Co jíst a nejíst při problémech se zažíváním (anglicky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/probiotics-benefits – Probiotika a zažívání (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář