Spála – Jak se projevuje a léčí

Spála je infekční onemocnění způsobené streptokoky skupiny A, vzácně C a G. Ty produkují erytrogenní toxin, který rozvine reakci přecitlivělosti, ta způsobí rozšíření drobných cév, zvýšení jejich prostupnosti a vznikne typická vyrážka.

Protože je toxinů více druhů, je možné onemocnět opakovaně. Nejčastěji spálou onemocní děti mezi 3. a 10. rokem života. Mladší děti a dospělí onemocní velmi zřídka a u kojenců se onemocnění nevyskytuje. Podle vstupu infekce do organismu rozlišujeme 2 druhy spály, spálovou angínu a rannou spálu.

Jak se můžeme nakazit

Inkubační doba spály je 2 až 5 dnů, výjimečně 7 dnů. Zdrojem infekce je nemocný jedinec v inkubační době spály, ale i do 2. dnů po vypuknutí příznaků při léčbě penicilinem a do 5. dnů při léčbě jinými antibiotiky. Zdrojem infekce může být i bacilonosič. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Mikroskopické částice ulpívají i na rukou, předmětech denní potřeby a hračkách, kde přežívají i několik dní.

Spála začíná jako angína

spála
Spála fotografie

Jaké jsou příznaky spály

Spála začíná jako angína. Projevuje se:

  • bolestmi v krku
  • hlavně při polykání
  • zduřením krčních lymfatických uzlin
  • vysokými teplotami
  • zimnicí
  • únavou
  • malátností
  • bolestmi břicha
  • zvracením

Průběh nemoci

Jazyk je nejprve bíle povleklý, 2 až 3. den se povlak odlupuje od špičky jazyka směrem dozadu. Pak je jazyk malinový až červený.

Za 1 až 2 dny se objeví typická vyrážka, která je světle červená, drobná, později splývá a kůže nad ní je drsná. Objevuje se v podbřišku, šíří se do slabin, na vnitřní strany stehna, boční strany trupu, do podpažních a loketních jamek, ale nepostihuje obličej. Tváře jsou červené s bledostí okolo úst, tzv. Filatovův příznak.

Malé, lesklé, bílé pupínky jsou na ušních boltcích a kolem nehtů, tzv. Šrámkův příznak. Po 1. až 4. týdnech se kůže v místě vyrážky olupuje, na trupu se tvoří šupinky, na prstech, dlaních a ploskách nohou se olupuje v cárech a někdy svědí.

Ranná spála

Pokud streptokok pronikne do organismu poraněnou kůží, nejčastěji popáleninou, vzniká ranná spála. Vyrážka se šíří od místa vstupu a angína se neobjeví, nebo přijde později v malé míře. Inkubační doba ranné spály je 12 hodin.

Nepřehlédněte:  Candida: Řešte tuto kvasinkovou infekci léčbou nebo dietou

spála

Jak si nesplést spálu s jiným onemocněním

Nejčastěji se plete s virózami s podobnou vyrážkou. Nutné je laboratorní vyšetření.

  • Virový ekzantém – při různých virózách, většinou bez angíny, i když s bolestí v krku. Laboratoř zjistí nízké parametry zánětu a negativní kultivační vyšetření z krku.
  • Toxoalergický ekzantém – vyrážka vznikne působením cizorodé látky, třeba při alergii na potraviny, většinou bývá jinde, tedy na předloktí, hýždích a stehnech, připomíná kopřivku a svědí.
  • Zarděnky a spalničky – ekzém postupuje od obličeje dolů. Proti nemocem se u nás očkuje a onemocnění očkovaných dětí je málo pravděpodobné.
Čtěte také: Jak poznat potničky

Laboratorní vyšetření

Před nasazením antibiotik by se u každé angíny, i když se zatím nejeví jako spála, mělo provést kultivační vyšetření neboli stěr z krku. Někdy se doplní laboratorní vyšetření z krve. Vyšetřují se parametry zánětu a krevní obraz:

  • parametry zánětu – sedimentace a CRP – C-reaktivní protein bývá u této nemoci zvýšené až vysoké
  • v krevním obraze stoupá počet bílých krvinek a hlavně neutrofilních leukocytů

Někdy je nutné laboratorní vyšetření opakovat v průběhu onemocnění pro prověření účinnosti antibiotik. Po odeznění nemoci a po ukončení léčby antibiotiky se vyšetřuje moč na přítomnost krve, aby se vyloučilo k poškození ledvin.

spála

Léčba spály

Je nutno nasadit antibiotika, tedy penicilin na 10 dnů. Při zvracení a nemožnosti polknout se podává injekčně. U alergicků na penicilin se podávají 10 dnů makrolidová antibiotika. Přidávají se probiotika ve 2 hodinových odstupech k ochraně střevních bakterií. Teplotu snižujeme Paracetamolem nebo Ibuprofenem. U horečky lze léky střídat po 4 hodinách. Nutný je klid na lůžku a dostatek tekutin. Při nechutenství a bolesti při polykání je vhodná kašovitá a chladná strava.

Rekonvalescence

Po doléčení antibiotiky je nutný týden rekonvalescentního režimu doma mimo kolektiv. Imunita je vyčerpaná bojem s nemocí a náchylná k dalšímu chorobám. Po dobu následujícího týdne vyvarujeme dítě i větší fyzické námahy, jako je tělocvik, plavání a tréninky. K pitnému režimu přidáme vitamíny, zejména řady B a C. V užívání probiotik pokračujeme minimálně týden alespoň 1x denně.

spála

Máte zkušenost se spálou? Dejte nám ji vědět do diskuze níže!

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář