Sacharidová dieta

Zřejmě se mnozí z vás domnívají, že jde o dietu při níž se konzumují především sacharidové pokrmy, což může znít samozřejmě lákavě, avšak opak je pravdou. Tato dieta se zakládá na snížení příjmu jednoduchých cukrů na minimum a podobně je to i s tuky, doplněny jsou především bílkoviny. Jde o stravování v tzv. sacharidových vlnách, kdy se odbourává tuk a při dostatečném pohybu je nahrazován svalovou hmotou. Střídají se dny s vyšším a nižším příjmem sacharidů. Toto střídání je výborné pro formování postavy a rýsování svalů, proto dietu často využívají sportovci. Pokud však vynecháte kalorické potraviny, může být tato dieta variantou tzv. diety redukční. A na tu se zde zaměříme.

Výhody

 • Relativně rychlá redukce hmotnosti.
 • Budování svaloviny.
 • Pravidelná strava.
 • Konzumují se malé porce v krátkých časových intervalech, což podporuje správné stravovací návyky.

Nevýhody

 • Přesné dodržování stravy.
 • Nedostatek sacharidů a chuť na sladké. Dieta zahrnuje dny, při kterých jsou sacharidy téměř zakázány, což může vést k únavě, bolesti hlavy a chuti na sladké.
 • Konzumují se malé porce.
 • JO-JO efekt.

Omezení

Než si naordinujete sacharidovou dietu, pečlivě zvažte svůj zdravotní stav. Dietu v klasické formě je vhodné držet 2-3 týdny, nejdéle však měsíc.

Juice

Krok po kroku

V první řadě musíte ze stravy vyřadit jednoduché cukry, povoleno je pouze ovoce. Dále se nesmí konzumovat bílá mouka, bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky, uzeniny, smažená jídla, slané pamlsky, sycené nápoje a alkohol. Doporučené potraviny jsou: libové maso, ryby, brambory, celozrnné pečivo a rýže, luštěniny, špalda, jáhly, pohanka, vločky, ovoce a zelenina. Pokud pocítíte hlad nebo chuť na sladké, přidejte do jídelníčku zeleninu nebo ovoce. Nezapomínejte na pitný režim (2-3 litry vody denně). Vyhněte se také kávě. Přesné dodržování jídelníčku je nezbytné pro dosáhnutí efektu hubnutí, jezte tedy malé porce v pravidelných intervalech. Na internetu naleznete spoustu příkladů jídelníčků, myslete však vždy na to, že se poměry potravin liší v závislosti na stavbě těla každého jednotlivce.

Jídelníček

 • Snídaně: vločky nebo jogurt.
 • Svačina: celozrnné pečivo s plátkem sýru nebo ovoce.
 • Oběd: libové maso nebo ryba, vhodné příloha je celozrnná rýže či brambory
 • Svačina: ořechy nebo zeleninový salát
 • Večeře: celozrnné těstoviny, zeleninový salát.
Nepřehlédněte:  Krabičková dieta

Hodnocení

Jak již bylo zmíněno, je rozdíl mezi sacharidovou dietou, kterou dodržují sportovci či kulturisté, kdy se jedná o striktní dodržování jídelníčku, který obsahuje téměř stejné potraviny každý den pouze s obměněným přísunem sacharidů, a sacharidovou dietou, kterou můžeme nazvat jakousi „redukční kůrou“, kdy potraviny obměňujeme. Jídelníček by měl být nastaven pro každého jednotlivce přesně podle jeho proporcí (věk, pohlaví, váha, výška), proto dávejte pozor na jídelníčky nalezené na internetu. Přísun potravin pro ženu vážící 60 Kg určitě nebude stejný jako u 90 kilového muže, který veškerý volný čas tráví v posilovně. Pokud je dieta dodržována správně a člověk má dostatek pohybu, je to jistá cesta k hubnutí. Každopádně nás může naučit pravidelnému stravování a odstranit zlozvyk přejídání se. A to vidím jako její velké plus.

Zkušenosti

Právě se každý den přemlouvám k znovu „držení“ této diety..fakt je, že jsem po ní zhubla myslím 4-5kg za měsíc,ale dny s minimem sacharidů jsem proklínala..byla jsem malátná, naprosto bez energie, nebyla jsem schopná skoro vylézt z postele..to nepřeháním..posl.3 dny v týdnu, to bylo téměř v pohodě..ale tak extrémní chuť na sladké, jako při této dietě, jsem snad nikdy neměla..když jsem procházela kolem obchodů se sladkostmi, skoro mi tekly tkaničky od pusy, jak hladovému psovi..vyloženě si to tělo žádalo.. Potřebuji opět rychle zhubnout, touto dietou se k tomu dopracuji myslím nejrozumnější cestou, ale.. FAKT SE MI DO TOHO ZAS NECHCE, náročné na čas, a vlastně všechno..ale musím  (sexyvlasy, omlazeni.cz)

Spatně se to dodržuje a každý reaguje individuálně, nedoporučuji. (anonym, emimino.cz)

Ahoj. Držela jsem tuto dietu týden a během 2 dnů jsem měla -2kg a hlavně jsem shodila břicho, které mi splasklo o 5cm, takže za mě, jděte do toho, vyplatí se to. (Michaela, kulturistika.net)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář