Rychlé hubnutí – výhody a nevýhody

Pokud patříte k těm, co hubnou těžce a navíc jste netrpěliví, protože chcete výsledky hubnutí vidět hned, můžete vyzkoušet nějaké přípravky, zákroky nebo silné diety. Dejte si však pozor, aby se vám to nevymstilo a nezaplatili jste krutou cenu ve formě svého zdraví.

Zhubnout rychle znamení pro organismus velkou zátěž. Jaká je zdravá míra hubnutí, je individuální a odvíjí se od mnoha faktorů. Jak docílit aby byl efekt trvalý, bez jojo-efektu a nenechalo hubnutí stopy na našem zdraví? Podívejme se na to.

Rychlé hubnutí - výhody a nevýhody

Dopady rychlého zhubnutí na naše tělo

Podívejte se, s čím se můžete nejčastěji po rychlém hubnutí setkat a čeho se máte vyvarovat. Každé hubnutí by mělo být velmi dobře promyšlené a radši pomalejší.

Pozor na poruchy příjmu

Nechutenství a poruchy příjmu potravy mohou přijít při snaze vědomě si jídlo odpírat a vsugerovávat si jeho negativní dopad. Z dlouhodobého hlediska je jídlo v životně potřebné k životu a výživu potřebujeme. Jinak mohou přijít časem zdravotní a psychické problémy. Může se objevit anorexie, bulimie nebo ortorexie a podobně. Pokud chcete úspěšně zhubnout, musíte jíst rádi, stravovat se pravidelně, vyváženě, s mírou a zdravě.

Nebezpečí oslabení imunity

Oslabená imunita je důsledkem rychlého hubnutí. Nedostatečná výživa způsobuje různá onemocnění a můžeme chytnout každý virus a bakteriální infekci. Pokud tělo nemá dostatek vitamínů, minerálů a enzymů, strava nemá vyvážený poměr proteinů, tuků a sacharidů, tělo je celkově oslabené.

Vnější projevy napoví

Vnější projevy v podobě suché kůže, akné, padání vlasů, lámání nehtů a dalších projevů souvisí s nedostatečnou výživou. Pro vitální vlasy, pěkné nehty a svěží pleť musí být přísun živin a vody pro hydrataci pravidelný.

Nekvalitní spánek

Poruchy spánku se často objevují při nedostatečné výživě. I když padáme únavou, nemůžete se dobře vyspat. Je třeba nejen pravidelně cvičit, ale i odpočívat a jíst pravidelně různorodé potraviny, aby byl spánek kvalitní.

Psychické poruchy

Úzkost, deprese a nervozita se objevují, pokud jsme hladoví a vysílení. Pak nemáme jasnou mysl. Nedostatek živin a často i sacharidů vede k nervozitě, migréně, únavě a špatné náladě. Při pravidelné stravě máme dostatek energie, mozek i tělo má výživu a energii a metabolismus je stále v obrátkách.

Nepřehlédněte:  Jídelníček, se kterým zhubnete - PestrýJídelníček.cz

Rychlé hubnutí - výhody a nevýhody

Nežádoucí příčiny rychlého hubnutí

Rychlé zhubnutí se jeví na první pohled jako úžasné. Může však i nechtěné. V některých případech se tomu zabránit nedá a může za to třeba nemoc nebo psychické vypětí. Každé hubnutí by mělo být dobře promyšlené a řízené. Dávejte si na hubnutí proto velký pozor.

Nenechte tělo strádat

Dieta nebo také hladovka sice ze začátku dává hubnutí rychlost, ale pak často přichází zlom, tělo se začne bránit a přestane hubnout. Pak přichází demotivace a bohužel i jo-jo efekt. Zpomalí se metabolismus, trávení a bohužel dojde k hubnutí svalové hmoty. Dostat tělo znovu do formy není vůbec snadné a může vás to ovlivnit na celý život.

Zapomeňte na stres

Stres přichází náhle nebo průběžně a často velmi nekontrolovatelně. Někdo při něm přibírá a jiný zas hubne. Hubnutí díky stresu má každopádně negativní vliv na zdraví. Může dojít k nedostatečné výživě, k podvýživě, hubnutí svalové hmoty, vyčerpání, nervozitě a poruchám spánku.

Od nemoci k vyčerpání a poškození zdraví

Nemoc přichází často neohlášená a může mít rychlý spád. Celkový organismus může hodně utrpět. Přidat se může nechutenství, zvracení, různé bolesti a neduhy. Pak jde nejen o hubnutí, ale také o rychlé vyčerpání. Navíc nejde ani tak o hubnutí tuků, ale spíše svalů, což je nežádoucí.

Rychlé hubnutí - výhody a nevýhody

Jakou rychlostí hubnout

Přesnou míru hubnutí nelze stanovit. Každý máme jinou stavbu těla, jiný metabolismus, jinou práci, jinak se pohybujeme, máme jiné chutě i spalování. Navíc je třeba přihlédnout k pohlaví, věku i zdravotnímu stavu. Zdravá míra zhubnutí je podle odborníků 0,5 až 1 kilogram týdně. I tak můžete za rok zhubnout klidně minimálně 25 kg a to je opravdu dost. Hubnout rychle neznamená shodit kila efektivně a dlouhodobě. Hubnutí vyžaduje řád a čas. Dbejte proto při hubnutí na to, aby byla vaše strava pravidelná a pestrá, nezapomínejte na pitný režim a pohybovou aktivitu. Při zdravém životním stylu se vám zhubnout jistě podaří.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Rychlé hubnutí – výhody a nevýhody“

Napsat komentář