Když roste jako z vody: Růstový spurt

Narodilo se vám miminko? V tom případě mu určitě nakupujete spoustu rozkošného oblečení. Problém je v tom, že ho málokdy doopravdy unosí, protože roste tak rychle, že některé kousky mělo na sobě jen párkrát. To samé platí i o dětech v dalších vývojových stádiích. Za tento jev může růstový spurt. Víte, co to je?


V našich představách jsou miminka malá a bezbranná. Proto dovede nejednoho novopečeného rodiče (nebo jiného člena rodiny, ze kterého se stal strýček, nebo teta) překvapit, jak rychle roste. Zatímco hned po porodu měl váš drobek sotva pár kilo a jen několik málo centimetrů, před dovršením jednoho roku života jde obvykle o caparta, který už přesáhl hranici 10 kg a neustále roste.

Když roste jako z vody: Růstový spurt

Nejeden rodič, ale i milující příbuzný, pak může poněkud tápat v tom, jakou velikost oblečení nebo bot má dítěti pořídit. Zvlášť, pokud očekáváte před nadcházející návštěvou delší časovou prodlevu, během které dítě zase o nějaký kus vyroste.

Ne, není to černá magie. Ani kvalitní hnojivo ze zahradnictví. Za překotný vývoj dětí je zodpovědný růstový spurt.

Co je to růstový spurt?

Růstový spurt je název pro jev, během kterého dochází k překotnému růstu člověka. Obvykle se s ním setkáváme v raném dětství, kdy dítě během několika dnů až týdnů vyroste ze své první výbavy. (Takže chudáci rodičové nestíhají prát a dokupovat nové oblečení, které alespoň chvíli vydrží.) Hodně lidí si tohoto jevu všimne i v pubertě, během které se děti (a především chlapci) vytáhnou do dospělé výšky.

V podstatě jde tedy o název pro období, během kterého dochází k větší intenzitě růstu. Jeho znakem může být například častější potřeba jídla.

Příznaky růstového spurtu

Když roste jako z vody: Růstový spurt

Příznakem růstového spurtu je především malé oblečení. Ale není to to jediné, co tento jev (vcelku spolehlivě) provází.

Mezi změny, ke kterým během růstového spurtu dochází patří:

  • Zvýšená chuť k jídlu, kdy dítěti nestačí to, co mu vyhovovalo před pár dny, či týdny
  • Změna spacích návyků 
  • Náladovost a změna chování

Pro rodiče je velmi důležité, aby byli informovaní a tyto projevy nebrali jako snahu dítěte si něco vydupávat, nebo porušovat nastavená pravidla. Prostě to berte s naprostým klidem. Vždyť je to běžná součást života!

To nejlepší, co se dá během spurtu dělat

Rodiče bývají vyčerpaní a mnohdy i podráždění, takže se mohou při jakékoliv odchylce od zaběhnutého normálu začít rozčilovat a stresovat. Což nepomůže ani jim, ani dítěti. Proto se podíváme na to, co je pro děti v tomto čase nejlepší.

Během růstového spurtu je vhodné:

  • Dát dítěti jíst, když projevuje známky hladu, nebo mu obvyklá porce nestačí
  • Jim pomoci usnout (růst je náročný proces, takže extra odpočinek je rozhodně vítaný)
  • Mít trochu zvýšenou hranici tolerance a trpělivosti (dítě může být mrzuté a mrčet)
  • Se o sebe více starat (protože to není jenom o dítěti)
  • Sledovat, zda je se zdravím dítěte vše v pořádku

Dá se růst nějak ovlivnit?

Když roste jako z vody: Růstový spurt

To, jak bude člověk vysoký určuje genetika. Takže se dá skoro říct, že finální výšku člověka nelze nijak ovlivnit. To je ale pravda jenom částečně. To, co je nám dáno, činí nějakých 80 %. Zbylá procenta připadají na vnější faktory, jako je životní prostředí, či výživa. Pokud tedy chcete, aby vaše dítě dobře rostlo, dopřejte mu maximum správné péče.

Co se týče jídelníčku, důležité je čerstvé ovoce a zelenina. Nezastupitelnou roli mají také cereálie, proteiny a mléčné produkty. Nevhodný je naopak cukr a trans mastný a saturovaný tuk. Jelikož růst je velkým náporem i na kosti, neměli byste zapomínat na přísun vitamínu D

Dobrý vliv na růst má i dostatek kvalitního odpočinku, aktivní pohyb a dobré postavení těla.

Jak jste růstový spurt u svého dítěte prožívali vy? Napište nám své zkušenosti do komentářů pod článkem.

Nepřehlédněte:  Kdy začíná menopauza: Projevy, na co se připravit, co pomáhá

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Růst_člověka – Růst člověka (česky)

https://www.healthline.com/health/baby/baby-growth-spurts – Růstový spurt u dětí: Kdy k němu dochází a co během něj dělat? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-increase-height – Jak ovlivnit výšku (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář