Nevíte, jak na reverzní dietu? Zkuste tento snadný postup!

Pokud se neustále pokoušíte zhubnout a nikdy nemáte dobré výsledky, pak je něco špatně. Překvapivě ale možná nebude správným řešením hladovka, ale reverzní dieta. Jelikož je tento pojem ve slovníku mnohých lidí nový, podíváme se na to, co přesně znamená a o co při jeho dodržování jde.

Říká se, že pokud chceme hubnout, musíme být v kalorickém deficitu. Ten by neměl být nijak drastický. Pro úspěšné hubnutí stačí rozdíl několika stovek kalorií za týden. To znamená, že pro dosažení tohoto cíle nemusíte držet nezdravé hladovky a drastické diety, které omezují příjem kalorií pod 1 000 kalorií za den.

Z dlouhodobého hlediska může u drastického hladovění dojít k celé řadě nežádoucích jevů, včetně rozvrácení metabolismu. Dá se nějak opravit?

reverzní dietu

V takové chvíli by vám možná mohla pomoci reverzní dieta.

Co je reverzní dieta?

O reverzní dietě se často říká, že je to dieta po dietě. Poměrně často se k ní uchylují bodybuildeři a atleti, kteří potřebují dostatek energie a udržet aktivní svalovou hmotu.

Mezi hlavní pilíře reverzní diety patří pozvolné zvyšování denního kalorického příjmu. Tato aktivita může trvat v rozmezí několika týdnů až měsíců. Díky tomu by mělo dojít k nastartování metabolismu.

Jak to funguje?

reverzní dietu

Pokud hubnete s pomocí kalorického deficitu, tělo si na něj může postupem času zvyknout. Což může vést ke zpomalení metabolismu. To může být problematické například ve chvíli, kdy chcete se svou dietou skončit a chcete si udržet svou novou tělesnou váhu.

V průběhu reverzní diety se pomalu zvyšuje hodnota přijatých kalorií. V průměru o 50-100 kalorií za týden. (Nad vaši základní hranici.) Tento způsob stravování se obvykle aplikuje 4-10 týdnů.

Je reverzní dieta efektivní?

V současné době máme o efektivitě reverzní diety jen malé množství poznatků. Někteří lidé ale mají s tímto typem diety dobrou zkušenost. Zvlášť, pokud je řízena expertem na výživu, který jim pomůže nastavit jejich nové stravovací návyky.

Výhody  a nevýhody reverzní diety

Pokud máte zkušenost s hodně drastickými dietami, určitě víte, že jsou náročné jak pro tělo, tak pro psychiku. Navíc, nebývají z dlouhodobého hlediska udržitelné a hrozí po nich jojo efekt.

Mezi výhody reverzní diety naopak patří:

reverzní dietu

Nic na světě ale nemá jenom klady. Mezi mínusy reverzní diety patří náročnost počítání kalorií, které vaše tělo potřebuje nad rámec. (V tomto ohledu je problematické i to, že mnohdy nedokážeme správně odhadnout kalorickou náročnost extra porce jídla. Kalorický příjem je tedy pravidelně vyšší, než jaký by měl správně být.)

Někomu také dělá problém neustálé počítání kalorií. Kromě toho, že to vyžaduje velkou disciplínu a delší časovou dotaci na přípravu jídla, to může u někoho spustit problémy s poruchami příjmu potravy. 

Jak to udělat co nejlépe?

Aby byla reverzní dieta ve vašem případě k něčemu dobrá, měli byste nejprve navštívit vašeho ošetřujícího lékaře a nechat se důkladně prohlédnout. Je totiž možné, že trpíte skrytým onemocněním, které vám může ztrátu váhy komplikovat.

Následně si najděte nutričního specialistu, který má vzdělání v oboru a dobré hodnocení zákazníků. Absolvujte u něj konzultaci, na základě které (s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu) vám sestaví kompletní jídelníček, který budete v průběhu reverzní diety dodržovat.

Následně s ním můžete absolvovat další konzultace, které vás dovedou až k požadovanému výsledku. Ano, bude to něco stát a neobejde se to bez sebedisciplíny. Ale budete mít jistotu, že vše děláte už od začátku správně a je to pro vás bezpečné.

Zkoušeli jste někdy reverzní dietu?

Nepřehlédněte:  Cholesterolová dieta. Tu musíte zkusit.

Zdroje informací

https://www.health.com/diets/reverse-diet – Co je reverzní dieta? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/reverse-dieting – Vše o reverzní dietě (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář