Raw food dieta

Raw dieta je spíše alternativním životním stylem než redukční dietou. Jedná se o způsob stravování, při němž se konzumují všechny potraviny (jídlo i nápoje) tak, jak je připravila sama příroda. Konzumují se syrové (čerstvé), ohřáté či usušené do cca 42-45°, také naklíčené, mixované, odšťavněné, nastrouhané apod. Nekonzumuje se tedy nic vařeného, pečeného či grilovaného.

Výhody

 • Lepší trávení a zvýšení energie.
 • Odolnější imunitní systém a snížení rizika vzniku srdečních a jiných chronických onemocnění.
 • Rozjasnění duše a kreativity.
 • Kontrola hmotnosti (méně problémů s obezitou).

Nevýhody

 • Zvýšené riziko nedostatku některých vitaminů (B12, D) či bílkovin
 • Příprava některých jídel může být časově náročná.

Omezení

Rozhodnutí, zda přejít na raw stravu je na každém z nás. Záleží na celkové konstituci a zdravotním stavu jednotlivce, proto před dlouhodobější aplikací vše pečlivě zvažte.

httpv://www.youtube.com/watch?v=gLHUF8Tw_Dc

Krok po kroku

Na raw stravu je doporučováno přecházet pozvolna. Začnete postupně vyřazovat například pečivo z lepku, pasterizované mléčné výrobky, sladkosti s bílým cukrem atd. Poté postupně zvyšujte u každého jídla podíl syrové složky a měňte tak poměr upravené a syrové stravy. Jak dlouho bude tento přechod trvat, záleží na každém jednotlivci. Důležité je si stravu plánovat dopředu, aby byl zajištěn správný nutriční příjem minerálních látek a vitaminů. Je nutné také dbát na vyváženost tří důležitých složek: tuk – získáváme ze semen, ořechů nebo rostlinných olejů; cukr – především z ovoce; chlorofyl – především ze salátů, špenátu atd.

Jídelníček

 • Snídaně: 2 jablka.
 • Svačina: banán.
 • Oběd: zeleninový salát (paprika, rajče, ledový salát, okurka a lněná semínka) zalitý trochou panenského oleje.
 • Svačina: hroznové víno.
 • Večeře: kousek ovoce či zeleniny.

Hodnocení

Ikdyž není hubnutí hlavním cílem raw diety, dochází k němu díky tomu, že má tato strava velmi nízký obsah tuků a rafinovaných cukrů. Pro většinu z nás ovšem raw může znamenat příliš restriktivní a omezený stravovací způsob a jelikož jsme zvyklí na tepelně upravovaná jídla, může se nám po nich občas zastesknout (především v zimním období).

Zkušenosti

Dobrý den, s manželem se asi necelý rok zajímáme o raw food. Zatím jsme ve fázi převážně syrového stravování. Několikrát do týdne máme něco tepelně upraveného (např. brambory v páře, míchaná vajíčka), jinak z asi 80% je to syrová strava. Maso nejíme, občas si dáme ryby. Zatím je to pozvolný přechod. Někdy si dáme pasterovaný chleba typu Moskva, jinak pečivo nejíme. Sem tam si dopřejeme sýry či máslo. Zatím převládá ve stravování pestrost. Nepečeme, nesmažíme. Asi tak každý druhý den si děláme ovocné či zeleninové šťávy jako doplněk jídla či na jídlo..Jíme více ořechů – nesolené, nepražené..Změny za ten rok – já jsem zhubla (cíleně) asi 13 kg, téměř mi vymizely otoky dolních končetiny, cítím se lépe, ustálil se mi TK..Manžel – zhubnul okolo 16 kg (cíleně), zlepšíl se mu TK na běžné hodnoty..Oba máme víc energie, manžel to nejvíce vidí v práci při noční směně, ostatní odpadají a on je v pohodě..Jinak lepší imunita – manžel nebyl vůbec nemocný, na mě se lepila chřipka, která ale byla za 3 dny pryč bez použití jakéhokoliv prášku či návštěvy u lékaře. (anonym, lidicky.cz)

Ahojky, asi rok jsem tak jedla, ale začala jsem mít stavy únavy, špatnou imunitu atd.-a stále pocit hladu. Prostě mi to nestačilo. Myslím, že je to individualní, každá jsme jiná. Má známá třeba tak v pohodě jí. Osobně jsem dnes zastáncem bězné zdravé stravy (3 složky: sacharidy, bílkoviny, tuky plus cukry), raw jen jako doplněk. Už bych do pouze raw NEŠLA.  (yourlady, emimino.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář