V posledních několika letech se při léčbě nemocí uchylujeme k přírodní medicíně. Není se čemu divit. Při troše znalostí vám pomůže vyřešit problémy bez toho, aniž byste do sebe museli přijímat jakoukoliv chemii. Dnes se zkusíme zaměřit na to, jaké výhody má pro vás rakytník.
Podzim a zima jsou obdobím chřipek a dalších nemocí, které zneužívají děr v našem imunitním systému. Ten dlouhodobě oslabuje nedostatek vitamínů a minerálů, málo pohybu, spánku a ve velké míře také chronický stres.
Bohužel, stres není jen problémem dospělých, ale i dětí školou povinných. Kromě velkého množství učiva jsou školní výsledky zaměřené na výkon. Což dobrému psychickému i fyzickému stavu dítěte zrovna neprospívá.
A tak se stane, že jste vy, nebo vaše dítě věčně nemocné a už nevíte, co byste měli dělat pro to, aby se vaše zdraví vrátilo do původních kolejí.
Právě v této situaci se hodí využívat rakytník.
Co je rakytník?
Rakytník je keř, který roste v Asii a je znám pro své jasně oranžové bobule. Z nich se nejčastěji lisuje rakytníkový olej, který je už od dob svého objevení součástí čínské a indické medicíny.
Rakytník obsahuje:
- Vitamín C
- Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6)
- Vitamín E
- Omega mastné kyseliny (3, 6, 7 i 9)
Účinky rakytníku na zdraví
Když máte představu, jaké prospěšné látky v sobě rakytník ukrývá, podíváme se na to, jak je lze zužitkovat v rámci vašeho zdraví.
Užívání rakytníku může mít vliv na:
- Posílení imunitního systému
- Zdraví srdce
- Prevenci cukrovky
- Zlepšení stavu kůže
- Zdraví jater
- Zmírnění příznaků přechodu u žen
V některých případech se hovoří i o tom, že má rakytník vliv na léčbu oční suchosti a na zlepšení zánětů trávícího traktu.
Dávkování
Protože se jedná o rostlinu, je potřeba se zaměřit i na bezpečnost jejího užívání.
Pokud to s konzumací rakytníku nepřeháníte, neměl by pro vás představovat žádné zvýšené riziko. Jestli ho však berete pravidelně ve formě doplňků, pro jistotu se řiďte instrukcemi, které uvádí výrobce. V žádném případě toto dávkování nepřekračujte.
Úplně se rakytníku vyhněte v případech, že:
- Jste těhotná či kojíte
- Máte nízký krevní tlak
- Trpíte poruchou krevní srážlivosti
Také se hodí o dlouhodobém užívání rakytníku informovat lékaře v případě, že se chystáte na operační výkon. Tím, že má rakytník vliv na krevní srážlivost by mohlo dojít k nežádoucím komplikacím během operace, nebo bezprostředně po ní.
V případě, že se vám podaří se rakytníkem předávkovat, budete pociťovat nevolnost a bolest hlavy. Také můžete trpět vyšším krevním tlakem a v některých případech se objeví i svědivá vyrážka.
Jak rakytník využít?
Úplně nakonec se zaměříme na to, jakým způsobem můžete rakytník využít ve svém každodenním životě.
Nejběžněji to jde ve formě:
- Oleje
- Čaje
- Výživových doplňků
- Džemů
- Krémů na ruce a tělo
- Džusů
Kromě toho ho ale můžete najít i v některých cukrovinkách, jakými jsou třeba lízátka, koláče, sušený rakytník a mnoho dalších. Vaší fantazii se meze nekladou.
Velkou výhodu představuje fakt, že díky jeho rozličným formám si ho snadno oblíbí i děti. Protože nebudou mít pocit, že se snažíte do nich dostat “medicínu” násilím. Což je prospěšné jak pro ně, tak pro vaše nervy, které z této mise vyjdou zcela neporušené.
Pomohl vám rakytník s řešením nějakého zdravotního problému? Budeme rádi, když nám svůj příběh napíšete do komentářů.
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet