Protikvasinková a protiplísňová dieta

Protikvasinková a protiplísňová dieta neslouží k redukci tělesné hmotnosti, ale jak již naznačuje samotný název, jde o zbavení těla plísní a kvasinek, které do těla vylučují toxiny a mohou souviset s řadou onemocnění. Při protikvasikové a protiplísňové dietě byste neměli hubnout, aby si kvasinky vyplavením do krve nezačaly hledat domov jinde ve vašem těle. Tato dieta vám může pomoci od řady zdravotních problémů, které nemají jasnou příčinu, například bolesti hlavy, kandidózy, únava, atopický ekzém a problémy s pohlavními orgány.

Výhody

 • Zbaví vás plísní.
 • Může pomoci s léčbou atopického ekzému.
 • Pomáhá proti bolestem hlavy a migrénám.
 • Může vás zbavit řady zdravotních problémů.

Nevýhody

 • Neslouží k redukci tělesné hmotnosti.
 • Nemá u ní docházet k redukci váhy.
 • Trvá delší dobu.
 • Zákaz konzumace řady potravin.

Omezení

Protikvasinkovou  a protiplísňovou dietu mohou držet všichni bez omezení. U dětí doporučujeme konzultaci s jejich praktickým lékařem. Jestliže trpíte nějakou potravinovou alergií, je samozřejmé, že tato jídla nebudete do jídelníčku zařazovat.

Protikvasinková a protiplísňová dieta

Krok po kroku

Protikvasinková a protiplísňová dieta zahrnuje řadu jídel, které se nesmí konzumovat, protože přispívají k růstu kvasinek a plísní. Dieta vyžaduje celkovou změnu stravovacích návyků, a proto je dobré s ní nezačínat kolem svátků nebo dovolené. Na prvním místě v jídelníčku má být zelenina (čerstvá i upravená). Zeleninu je třeba velmi precizně umývat a loupat, abyste zamezili další kontaminaci kvasinkami. Je dobré často jíst kysané zelí, cibuli, pórek, ředkev, česnek, pálivou hořčici, podmáslí a kysaný jogurt. To jsou potraviny, které kvasinky a plísně nemají rády. Protikvasinkovou a protiplísňovou dietu je dobré držet dlouhodobě. Minimálně do odeznění všech nepříjemných příznaků a jen pozvolna se vracet k původnímu stylu stravování.

Zakázané potraviny: bílá mouka, cukr, bílá rýže, jakékoliv konzervy, alkohol, sladké džusy a limonády, káva, nekysané mléčné výrobky a sýry, kukuřice, slupky z brambor a okurek, sladké ovoce, bobuloviny a sušené ovoce, fermentované sojové výrobky, obilné klíčky a semolina, bílé pečivo a kupovaný chléb, těstoviny, ztužené a rafinované tuky a margaríny, všechny octy kromě jablečného, umělá dochucovadla, větší množství soli, ostrá jídla, veškeré sladkosti (čokoláda, zmrzlina, bonbóny, dezerty, koláče atd.), masné výrobky (salámy, paštiky atp.), vepřové a hovězí maso, vlašské ořechy, buráky, kešu a sušený kokos.

Povolené potraviny: máslo, kysané mléčné výrobky, mozzarella, ricotta, čerstvá nebo šetrně dušená zelenina a domácí kysané zelí, kyselé ovoce, luštěniny, oves, pohanka, jáhly, celozrnný kuskus, celozrnná pšeničná mouka (omezeně), špalda, žito, celozrnné výrobky, vločky (všechny druhy), kukuřičné lupínky bez cukru, bulgur, celozrnné pečivo bez kvásku a kvasnic, rýže natural, jasmínová nebo basmati, celozrnné těstoviny, nerafinované oleje (lněný, olivový, sezamový atp.), ostrá hořčičce, skořice, zázvor, řasy Wakame, čerstvé bylinky, javorový a rýžový sirup, melasa, ječný slad, libové maso, ryby (kromě konzervovaných a sušených), vejce, lískové oříšky, mandle, čerstvý kokos, semínka, minerální vody bez bublinek, čaje (zelený a bylinné), neslazené sojové mléko (omezeně) a kypřící prášek do pečiva.

Nepřehlédněte:  Jaké jsou příznaky cukrovky a jak vypadá dieta při cukrovce?

Jídelníček

 • Snídaně: celozrnný chléb, tvaroh s pažitkou a ředkvičky.
 • Svačina: ořechy a ovoce.
 • Oběd: cizrnový salát s kuřecím masem a zeleninou.
 • Svačina: jablečný protlak s vločkami.
 • Večeře: ryba s celozrnnou rýží a zeleninovou oblohou.

Hodnocení

Protikvasinková a protiplísňová dieta vás může zbavit spousty zdravotních neduhů, které jsou spojeny s kandidózou. Pokud nepociťujete zdravotní problémy, můžete tuto dietu zařadit mezi očistné kůry, tělu určitě prospěje a můžete dlouhodobě bránit rozvoji kandidózy nebo plísním ve svém organizmu. Dieta má ale dost stravovacích omezení a ne každý ji dovede držet poctivě.

Zkušenosti

Držela jsem tuhle dietu a měla maximální efekt, tzn. už více, jak 10 let netrpím na žádné záněty. Já teda nejedla ani sýry (jsou z mléka) a vejce jen křepelčí. Nevím, jestli ti „soft“ verze bude co k čemu, ale každopádně NE cukr, bílou mouku a kypřidla (droždí i kypřící prášek). (Paoloska, emimino.cz)

Začala jsme s protikvasinkovou dietou před 2 týdny a cítím se mnohem líp než dřív. Doporučuju se na ni připravit, přečíst si toho dost na internetu a připravit si případně jídelniček na první 3 dny, abyste předešli vyhladovělým stavům třeba v práci. (Verča, doktorka.cz)

Já jsem dodržovala opravdu poctivě, protože mým hlavním cílem nebylo jen zničit candidu, ale otěhotnět. Lékařka mi doporučila opravdu hodně jíst česnek a cibuli, čistící houby shi-take, zakázala bílé pečivo, cukry, atd. Zlepšila se mi i hodně pleť, dodržovala jsem poctivě asi půl roku. (bata, omlazeni.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář