Víte, které potraviny vám dodají energii a pomohou vašemu zdraví?

Chybí vám často energie do života a cítíte se unaveni, ačkoliv dostatečně spíte a odpočíváte? Příčinou mohou být i potraviny a nápoje, které do svého těla dostáváte, nebo jich naopak máte nedostatek. Co tedy konzumovat, abyste měli dostatek energie?

Pokud často saháte po šálku kávy a konzumujete energy drinky, ale moc vám to nepomáhá, je něco špatně. Přemíra kofeinu tělu neprospívá. Existuje řada lepších a přírodních způsobů, jak si dobít energii.

Citron a voda

Nejzákladnějším a velmi zdravým přírodním nápojem je čistá a neperlivá voda, do které si nakapete trochu šťávy z citronu. Vždy si kupte čerstvý citron, žádné koncentráty. Obsahují hodně konzervantů, jako je disiřičitan sodný. V přírodním citronu je nenajdete. Citronový nápoj vás osvěží, hydratuje, zajistí příjem tekutin a obsažené elektrolyty kladně působí i na vaše buňky. Můžete ji popíjet celý den, nebo si dát sklenku ráno a pak před jídlem.

ovoce

Čerstvé i sušené ovoce

Vynikajícím zdrojem energie je i přírodní ovocný cukr, se kterým si tělo dokáže poradit lépe, než s cukrem z průmyslově vyrobených potravin. Bonusem jsou vitamíny, minerály a vláknina. Konzumujte sezónní lokální ovoce jako jablka, hrušky a bobuloviny, v zimě vsaďte na pomeranče, mandarinky, grepy, ananas i banány. Můžete si dát i sušené ovoce. Sušené meruňky patří mezi vynikající zdroje hořčíku proti stresu. Sušené ovoce má ale cukr v koncentrovaném množství, tak si dejte pozor, ať to s ním nepřeženete.

Čerstvá zelenina

Ta je základem zdravého jídelníčku. Vsaďte hlavně na listovou zeleninu, petržel, celer, chřest, brokolici i červenou papriku nebo rajčata. Zelenina obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, antioxidantů, živin, vlákniny i kyseliny listové a mnohem méně cukrů než ovoce.

zelenina

Kvašená zelenina

Velmi dobrý zdroj energie. Můžete zvolit fermentovanou neboli kvašenou zeleninu. Máte ji k dispozici i v době, kdy nemáte čerstvou zeleninu. Prospívá trávicímu systému, střevní mikroflóře a imunitě. Mléčné kvašený zvyšuje navíc obsah vitamínů. Pročistí tělo a dodá energii. Můžete si ji dopřát denně. Dobrá je zelenina s vysokým obsahem vitamínů ze skupiny B. Při zpracování se z nich uvolňuje energie. Mezi zeleninu s vysokým obsahem vitamínu B řadíme listovou zeleninu, chřest, brokolici. Patří sem i luštěniny a fermentuje se hlavně soja. Výborní jsou obecně luštěniny, a to i v naklíčené podobě, třeba čočka.

Nepřehlédněte:  Detoxikace překyseleného těla

pečivo

Celozrnné pečivo

Bez sacharidů by mozek nefungoval. To se projevuje únavou, nesoustředěností a bolestí hlavy. Dodejte tělu potraviny s obsahem komplexních sacharidů. Výborné je celozrnné pečivo. Nekolísá při něm hladina glykémie, jako u jednoduchých sacharidů, nehrozí únava a úbytek energie. Můžete zvolit i celozrnné těstoviny a rýži. Výborní jsou i ovesné vločky.

Semínka a ořechy

Vsaďte na nejrůznější semínka, třeba lněná, sezamová, chia, slunečnicová i dýňová. Můžete zkusit i různé směsi, jíst je jenom tak, přidat do jogurtu, kaší, snídaňového müsli nebo smoothie. Stejně tak zařaďte různé druhy ořechů a mandle. Semínka, ořechy a mandle obsahují hořčík, zinek a spoustu dalších minerálů i zdravých tuků.

zázvor

Koření jako kardamom, zázvor a skořice

Koření dodá tělu energii, rozproudí krev a povzbudí trávení. Kardamom se hodí do jídla i do čaje. Působí i kari, zázvor zvyšující krevní oběh a skořice s esenciálním olejem. Smysly probouzí i hřebíček, anýz, pepř a chilli. Zajistíte si lepší trávení a uvolňování energie.

Šťáva z kokosu, maté i guarana

Pro rozproudění krve zkuste Pestrý čaj. Bylinné čaje na hubnutí mají velký energetický potenciál. Jejich účinky povzbuzují nejenom trávení, ale i psychiku, proto se dávají i do energy drinků. Třeba maté, zelený čaj i guarana nastartují psychiku. Osvěžujícím drinkem je i šťáva z mladého kokosu a aloe vera.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář