Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

Snažíte se zhubnout, ale stále se vám to nedaří? Příčinou může být řada věcí. Jednou z nich je i neodpovídající příjem kalorií během dne. Jak vám může systém počítání kalorií pomoci? A máte vůbec představu, jak ho správně použít? 

Způsobů, jak se zbavit přebytečných kil v co nejkratším čase existují tisíce. Někdo vsází na zaručené diety, jiný se hodiny morduje na posilovacích strojích. Řada lidí pak praktikuje zcela nevhodnou hladovku.

Zároveň je jisté, že co člověk, to originál. Co funguje vaší kamarádce nemusí ani trochu vyhovovat vám a naopak.

Na světě však existuje několik ověřených způsobů hubnutí, které vycházejí z podložených vědeckých studií. Jiné zase stojí na principu logiky. Jedním z těchto způsobů je i metoda počítání kalorií.

Jak počítání kalorií funguje?  

Co je počítání kalorií?

Počítání kalorií je jeden ze způsobů, jak efektivně zhubnout. Funguje na velmi jednoduchém principu počítání energie, kterou během dne dodáte do těla pomocí potravin. Pokud je váš příjem kalorií vyšší, než je váš denní výdej, vzniká přebytek, který se následně ukládá do tukových zásob.

Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

Pokud je váš příjem kalorií nižší než výdej, tělo hubne. Může se ale stát, že dojde k nedostatečné výživě organismu. Ten pak bude doplňovat zásoby v momentě, kdy začnete jíst nárazově o něco více. Při neodpovídající výživě můžete dokonce ohrozit i fungování některých tělesných procesů. (Například menstruaci u žen.)

Jestli-že je příjem a výdej kalorií zhruba srovnatelný, nedochází ani k přebytku ani nebezpečnému deficitu. Vaše tělo tedy nestrádá ani neukládá žádné přebytečné zásoby na horší časy.

Na jakém principu tato metoda stojí?

Aby mohla tato metoda fungovat co nejlépe, je potřeba abyste pozměnili svůj životní styl.

To v praxi znamená:

 • Více cvičit
 • Začít sledovat energetické tabulky jednotlivých jídel a potravin
 • Vážit či jinak počítat jednotlivé porce jídla v průběhu dne

I když se to může zdát jednoduché, ve skutečnosti si počítání kalorií žádá velmi vysoký stupeň disciplíny. Protože může být samotné vážení a přemýšlení velmi zdlouhavé a náročné, na internetu najdete poměrně bohatou škálu aplikací, které vám s každodenními výpočty kalorií hravě pomohou.

Díky nim pro vás bude dodržování nového režimu mnohem jednodušší.

Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

Pokud se bojíte, že by vám snížení energetického příjmu nemuselo vyhovovat, pak je pro vás nejlepším řešením zvýšení fyzické aktivity. Jen díky ní totiž budete moci zachovat svůj aktuální denní příjem kalorií bez toho, aniž by se negativně odrazil na vaší váze.

Na co je dobré myslet?

Při počítání kalorií je dobré mít na paměti, že velmi záleží na tom, jak budete tvořit svůj pravidelný jídelníček.

Pokud dáváte přednost tučným a slazeným jídlům, pak vězte, že toho za den sníte mnohem méně, než když se budete stravovat zdravě.

Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

V extrémních případech by váš denní příjem mohl tvořit jediný pokrm z rychlého občerstvení. A jelikož den má 24 hodin, je naprosto jasné, že budete po zbytek dne hladovět.

Správně by tedy mělo jít o kombinaci potravin, jako například: 

 • Ovoce
 • Zelenina
 • Šunka a další libové uzeniny
 • Libové maso
 • Nízkotučné mléčné výrobky
 • Celozrnné pečivo
 • Ryby

A mnoho dalších běžných surovin, které jsou dietní, ale zároveň je jejich objem dostatečně velký, aby vás zasytil v průběhu celého dne.

Nepřehlédněte:  Reduxil Duo zkušenosti: Skutečně s ním lidé zhubli? [recenze]

Za zcela nevhodný typ stravování se při počítání kalorií považuje fast food, dorty a jiné sladkosti, tučná jídla (nejčastěji typická česká kuchyně), pokrmy z běžných restaurací, jídlo podávané na grilovacích akcích a podobně.

Než se samotným počítáním kalorií začnete, také se ujistěte, že vše zvládnete i po stránce psychiky. Mělo by platit, že s počátkem nového životního stylu by z vašeho příbytku měly zmizet veškeré nepovolené potraviny. Ty by vás totiž mohly svádět k tomu, že svůj nový životní styl brzy porušíte.

Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

Neprodleně se tedy zbavte: 

 • Čokolád a cukrovinek
 • Brambůrků, křupek a tyčinek
 • Hořčice, kečupu a majonézy
 • Lískooříškových a arašídových pomazánek
 • Slaniny, párků, bůčku…
 • Sladkých limonád
 • Alkoholu
 • Přeslazených marmelád a džemů
 • Tučných sýrů, jogurtů a mléka

Pokaždé, když vás přepadne touha po konzumaci nepovolených potravin si představte, že s každým soustem do sebe dostáváte naprosto zbytečné kalorie, které vás soustavně oddalují od vašeho cíle.

Také není na škodu o svém novém životním stylu informovat ostatní členy rodiny a některé z bližších přátel. Je totiž velmi pravděpodobné, že v opačném případě vás budou cíleně (i nevědomě) trýznit tím, že vám budou předkládat jídla a potraviny, s jejichž konzumací jste se rozhodli přestat.

Vážení a neustálá kontrola hmotnosti a kalorií jednotlivých jídel by také mohla ve vašem okolí vyvolat mylnou představu o tom, že trpíte poruchou příjmu potravy.

Jak správně spočítat denní příjem kalorií?

Nejlepší způsob, jak zjistit ideální počet kalorií je výpočet v některé z chytrých nutričních tabulek.

Ty nejčastěji reflektují: 

 • Zda jste muž, či žena
 • Váš věk
 • Současnou výšku a váhu
 • Stupeň vaší denní tělesné zátěže

Díky tomuto výpočtu získáte poměrně dobrý přehled o tom, jaký je váš ideální kalorický příjem. Některé z těchto tabulek dokonce disponují funkcí vaší vysněné váhy. To znamená, že vám přímo spočítají maximální kalorický příjem tak, abyste své vysněné váhy opravdu dosáhli. Je však nutné, abyste do tabulky zapisovali naprostou pravdu. Čili, neuvádějte menší váhu, než jakou ve skutečnosti máte.

Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám

Pokud tabulkám nevěříte, pak můžete vycházet z doporučovaného denního příjmu kalorií pro muže a ženy. Chcete-li zhubnout a jste žena, váš denní kalorický příjem by měl být zhruba okolo 1200 kalorií. Jestli-že jste muž, váš denní příjem kalorií by se měl v tomto případě pohybovat okolo čísla 1800.

Jídlo budete mít lépe pod kontrolou i v případě, že si řádně povedete deník. Do něj zapisujte veškerý denní kalorický příjem (samozřejmě, zvážený a spočítaný, ne jen od oka). Zapisujte do něj i veškeré zobání.

Varování

Při počítání kalorií si dejte pozor na chorobnou posedlost. Ta může z dlouhodobého hlediska vyústit v nebezpečnou poruchu příjmu potravy.

A jaké jsou vaše zkušenosti s počítáním kalorií během dne?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

2 komentáře u „Víte, jak správně počítat kalorie? Pomůžeme Vám“

 1. Dobrý den,

  přemýšlím nad koupí eliptického trenažéru na pálení kalorií. Může mi to pomoct, i když neupravím jídelníček?

  Děkuji.

  Odpovědět
  • Dobrý den, těžko říct. Určitě by se dalo říct, že spálíte více kalorií a zlepšíte si kondici, než kdybyste nedělala nic. Ovšem vždycky záleží, kolik kalorií přijmete. Pohyb je nicméně důležitý, někdy stačí cvičit a běhat.

   Odpovědět

Napsat komentář