Palmový olej. Slyšíme toho kolem sebe tolik. Jaká je pravda?

Palmový olej milují producenti kvůli nízké ceně a na druhé straně jej konzumenti nemají moc rádi kvůli chuti potravin, kácení deštných pralesů s následkem vymírání fauny a flóry. Snad ve všem je palmový olej. Je v cukrovinkách, pečivu, chipsech i kojeneckých výživách. Dokonce je i v kosmetice.

Škodí přírodě i člověku?

Palmový olej se vyrábí z plodů palmy olejné s názvem wiki. Obsahuje zejména nasycené mastné kyseliny s negativnmí vlivem na onemocnění kardiovaskulární soustavy. Při výrobě se ztužuje a vzniknou trans-nenasycené mastné kyseliny s neblahým vlivem na naše zdraví.

Kvůli vysoké spotřebě palmového oleje jsou ve velké míře káceny deštné pralesy v Indonésii. Místo nich se zakládají rozsáhlé plantáže, na kterých roste právě palma olejná. Ekologické dopady této obrovské těžby jsou markantní. Ubývající deštné pralesy a tím ovlivňují celý systém, Vymírají zvířata a rostliny v obrovské míře.

palma olejná

Jeho účinky

Palmový olej se nachází snad ve všem a neustále jej konzumujeme, včetně vysokých dávek trans-nenasycených mastných kyselin – TFA. Ty mají negativní vliv na kardiovaskulární nemoci, jako je  infarkt, mozková mrtvice, diabetes, zvýšení LDL cholesterolu v krvi a mnoho dalších chorob. Je nesporné, že palmový olej v potravinách neblaze ovlivňuje naše zdraví.

Nepřehlédněte:  Jídlo, které vám dodá energii

Jak působí na naše zdraví?

V posledních letech se výskyt uvedených nemocí zvyšuje. Palmový olej a jeho účinky na zdraví jsou nesporné. WHO – Světová zdravotnická organizace a EFSA – Evropská asociace pro bezpečnost potravin, současně potvrdili, že TFA není pro člověka zrovna ideální a mělo by se co nejvíce snižovat konzumované množství.

  • čtěte obaly výrobků
  • vařte ze základních surovin místo kupovaných produktů
  • jako tuky používejte, olivový, slunečnicový, kokosový a další oleje nebo máslo a sádlo

Na co všechno se používá?

Palmový olej je asi všude. V cukrovinkách, pečivu, chipsech i kojeneckých výživách. Dokonce je i v kosmetice. Používá se na smažení, pečení, v polevách i náplních již mnoho let, dříve se ale o něm moc nemluvilo a uváděl se jen jako rostlinný olej. Nyní jde klidně o šest různých uvedených rostlin, ze kterých byl získán olej obsažený v potravinách.

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář