Nevhodné stravovací návyky, které oslabují imunitu

Imunita je schopnost organismu odolávat náporu antigenů útočících na tělo z vnějšího prostředí, ale mohou se objevovat i přímo uvnitř našeho těla.

Na imunitu má vliv zejména vyvážená strava, kvalitní spánek a pohyb na čerstvém vzduchu. Naopak nás oslabuje nadměrná fyzická námaha, stres i psychické vypětí, stejně jako nevhodná strava a životní styl. Při oslabení imunity jsme více náchylní k infekcím. Jak posilovat naši imunitu, aby nám pomáhala zvládnout nemoci?

Imunitní systém

Jak náš imunitní systém pracuje? Vdechujeme vzduch filtrovaný plícemi, kde ulpívají hrubé částice a mikroskopické buňky, jako jsou viry a bakterie a ty jsou napadány bílými krvinkami. Tak je to i s jídlem, které sníme. Naše trávicí orgány nejdříve jídlo rozloží na malé částečky. V procesu trávení jsou různými mechanismy těla odstraňovány patologické látky škodící tělu. Práce bílých krvinek probíhá neustále ve všech částech těla. Hlavně jde o játra, ledviny, slezinu, slinivku či tenké střevo, kde bílé krvinky sbírají cizorodé organismy, které tělu škodí. V tenkém a tlustém střevě jsou prospěšné bakterie, které pomáhají trávit přijatou potravu a chrání nás před patogenními buňkami. Pokud máme ve střevě odolnou mikroflóru, kterou lze ovlivnit správnou stravou, imunita lépe funguje. Pro náš imunitní systém je důležitý i stav našich jater, která by se měla čistit a detoxikovat. To vede k regeneraci organismu, zlepšuje se stav pokožky, kvalita zraku, šlach, cév, čistí krev, pomáhá od ekzémů a alergií.

Nevhodné stravovací návyky, které oslabují imunitu

Vhodné potraviny na posílení imunity

Základem pro pevné zdraví a správné fungování imunitního systému je vhodná, pravidelná a vyvážení strava. Imunitu velmi dobře nastartují neslazené cereálie, ovesné vločky, ovoce a zelenina, ale i prospěšné tuky nebo proteiny. Našemu tělu dodají potřebné živiny, minerály a vitamíny. Nejvíce potřebujeme vitamín C a A a minerály selen a zinek. Potřebujeme i laktobacily, které jsou například v kefíru a acidofilním mléku. Mají velmi příznivý vliv na střevní mikroflóru, eliminují patogenní organismy a udržují optimální pH, klíčové pro správnou činnost imunitního systému. Důležitý je i pitný režim. Ideální je čistá neperlivá voda a bylinné čaje. Tělo vyživují i celozrnné obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy. Na podzim a v zimě by měla být strava spíše teplá. Studená strava v zimě oslabuje slinivku, která tvoří nejdůležitější imunitní orgán. V létě si dejte smoothie, jogurty a zeleninové saláty.

Nepřehlédněte:  Proč je důležité užívání probiotik s antibiotiky?

Nevhodné stravovací návyky, které oslabují imunitu

Nevhodná strava

Současná strava je vesměs pro tělo velmi těžko stravitelná. Těžká strava málo vyživuje tělo a to se s tím snaží vyrovnat. Projevuje se to snižováním imunity. Nevhodné jsou tučné, smažené, průmyslově zpracované a konzervované potraviny plné různých éček, stabilizátorů a konzervantů. Mají minimální výživovou hodnotu a přebytek prázdných kalorií. Omezit bychom měli hlavně sladkosti a bílé pečivo. Vařit se má z čerstvých surovin, s dostatkem zeleniny a ovoce, u kterého si musíme dát pozor na množství cukru.  Škodí i špatný životní styl. S poklesem imunity se spojuje i alkohol, cigarety, drogy nebo třeba elektromagnetické záření.

Nevhodné stravovací návyky, které oslabují imunitu

Pravidelný pohyb a kvalitní spánek

Základem zdravého životního stylu a dobré imunity jsou i pravidelné pohybové aktivity. Jde o důležitý předpoklad pro dobře fungující imunitní systém. Pomůže i každodenní procházka nebo pohyb na čerstvém vzduchu. Kvalitní spánek je dalším klíčem k dobré imunitě. Tělu dodá dostatek prostoru pro odpočinek a regeneraci. Nedostatek spánku a nekvalitní spánek imunitní systém oslabuje. Organismus hůře odolává nachlazení, rýmě, virům, bakteriím, infekcím, zánětům a nemocem. Škodí i dlouhodobý stres způsobující poruchy imunity a vznik chronických onemocnění. Nesvědčí nám ani přetopené místnosti v zimě a v létě si musíme dávat pozor na klimatizaci, protože tělu neprospívají teplotní šoky. Škodí i dlouhodobý pobyt ve vlhkých objektech. Vhodné je otužováním, sauna i solné jeskyně.

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář