Neuropatie nohou: Příčiny, příznaky, léčba a tipy na bylinky

Lidským tělem vede spousta nervů. Jejich úkolem je přenos signálů, které nám pomáhají reagovat na to, co se okolo nás děje. Někdy nám ale vypovědí službu a postihne nás neuropatie. Co to znamená? A dá se tento stav nějak léčit?

Bez nervů bychom nedokázali správně ovládat své tělo. Také bychom nebyli schopni rozeznat, jestli je nám teplo, zima nebo nás zrovna něco bolí. Proto je velmi důležité dbát na to, aby byly naše nervy zdravé a vydržely nám sloužit až do vyššího věku. 

Problém ale nastává ve chvíli, kdy se přihodí něco, co normální fungování nervů naruší. Kromě problémů s motorikou může postižený člověk ztratit cit, či podstatnou část kontroly nad svým každodenním životem.

Pokud chcete vědět o neuropatii něco víc, určitě pokračujte ve čtení.

Co je to neuropatie

neuropatie
V některých případech je možné potíže s neuropatií zmírnit prostřednictvím zdravého životního stylu.

Neuropatie je jiné označení pro poškození nervů, které může mít poměrně široké množství příčin. Co se týče periferní neuropatie, je poměrně časté, že nejde o jediný zdravotní problém, který člověk má. V některých extrémních případech je dokonce neuropatie nevratná. Jindy je možné potíže s neuropatií zmírnit prostřednictvím zdravého životního stylu.

Příčiny neuropatie

Ne vždy má neuropatie známou příčinu. Není ale neobvyklá neuropatie po chemoterapii, kterou se lékaři snaží přeprat rakovinu v těle pacienta.

Dále může mít vliv na rozvoj nemoci neléčená, nebo špatně léčená cukrovka. Mezi další rizikové faktory patří nákaza virem HIV a onemocnění AIDS, autoimunitní choroba nebo zranění, které zasáhlo fungování nervového systému.

Z faktorů, které se týkají životního stylu, můžeme jmenovat nedostatek vitamínu B12, nebo nedostatek mědi. Nebezpečné jsou i toxiny. Trochu paradoxně člověku nemusí dělat dobře ani nadměrný přísun vitamínu B6, který může být pro nervy ve zvýšeném množství toxický. 

Příznaky

Problémů s nervy si člověk všimne celkem záhy, co ho začnou trápit. Pojďme se ale podívat na to, s jakými příznaky se neuropatie nejčastěji spojuje.

Symptomy neuropatie zahrnují:

 • Dočasnou, nebo trvalou necitlivost
 • Pálení, brnění…
 • Zvýšenou senzitivitu na dotek
 • Bolest
 • Úbytek svalů 
 • Slabost svalů
 • Paralýzu
 • Dysfunkci orgánů a žláz
 • Problémy s vyměšováním 
 • Problémy v oblasti sexuality

Léčba

neuropatie
Při léčbě je důležité podstoupit sérii detailních vyšetření, neboť právě to zaručí, že vám bude stanovena ta nejvhodnější léčba.

Aby lékaři přišli na to, co neuropatii u pacienta způsobilo, je potřeba se připravit na sérii detailních vyšetření. Lékař může požadovat odběr vzorku krve, biopsii nebo podstoupení zobrazovacího vyšetření (například CT). Dále vás s největší pravděpodobností pošlou na neurologii, která se problémy s nervy cíleně zabývá. Na základě výsledků vám pak bude stanovena pro vás nejvhodnější léčba.

Ta nejčastěji zahrnuje užívání léků na bolest. Někdo může doporučit i speciální topické přípravky. Například krémy s kapsaicinem. Ne pro každého je ale tato podpůrná metoda léčby vhodná. Také se můžete lékaře zeptat na možnosti dalších typů terapie. Zkusit můžete třeba rehabilitace, nebo elektroterapii, v průběhu které vám bude odborník vysílat do těla slabý elektrický proud. Pokud je na tom pacient špatně po psychické stránce, lze počítat i s tím, že vám bude doporučena návštěva psychiatra, který vám předepíše antidepresiva.

Bylinky

neuropatie

Jak už bylo řečeno, z přírodních prostředků se někdy používá kajenský pepř. Jeho aplikací na kůži by mělo dojít ke zmírnění přehnané reakce nervů. Což by mělo vést ke snížení bolestí. 

Když se zaměříme na esenciální oleje, v rámci neuropatie se někteří lidé spoléhají na heřmánek a na levanduli. Je ale potřeba dodat, že oleje by měly být určené primárně na tělo a měly by se kápnout do nosného oleje. (Stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje do olivového nebo slunečnicového oleje.)

Řešili jste někdy potíže s neuropatií? Pokud ano, povedlo se vám je odstranit?

Nepřehlédněte:  Melatonin – hormon spánku | Jak ho užívat a nežádoucí účinky

Zdroje informací

https://www.everydayhealth.com/neuropathy/guide/ – Co je neuropatie (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-neuropathy/symptoms-causes/syc-20352061 – Periferní neuropatie (anglicky)

https://www.healthline.com/health/peripheral-neuropathy-natural-treatments – Přírodní léčba neuropatie (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

2 komentáře u „Neuropatie nohou: Příčiny, příznaky, léčba a tipy na bylinky“

 1. „Neuropatie je jiné označení pro poškození kloubů…“

  Nervy a klouby jsou něco úplně jiného.

  Odpovědět

Napsat komentář