Mučenka a její druhy: Jak pěstovat, jaké mají účinky

Čaj z mučenky se často doporučuje na celkové zklidnění a na podporu spánku. Víte ale, že rozeznáváme několik druhů této rostliny? A jak si poradit při jejím pěstování? Na to vše se zaměříme v následujících několika odstavcích.

Mučenka je rod vytrvalých rostlin, pro které jsou typické pravidelné květy, které obvykle poznáte podle jejich neobvyklého tvaru. Do této rodiny patří třeba mučenka jedlá (marakuja), mučenka pletní, mučenka modrá, mučenka jazykovitá, mučenka citronová a mnoho dalších. (Existuje dokonce něco jako mučenka banánová a vanilková.)

Mnoho lidí mučenku pěstuje pro okrasu, některé druhy ale nachází uplatnění i v přírodní medicíně. Případně se používají i v potravinářství. (Třeba při ochucování jogurtů a podobně, což platí především o marakuje.)

Co dalšího byste měli o mučence vědět?

Účinky mučenky

Mučenka a její druhy: Jak pěstovat, jaké mají účinky

Ačkoliv bychom se tu mohli bavit o prospěšnosti konzumace marakuji, necháme ji stranou a budeme se bavit o účincích mučenky pletní, která se používá jak čerstvá, tak sušená. Jejím nejznámějším využitím je podpora uvolnění a spánku. Také by mělo dojít k redukci úzkosti. (Podobné účinky se připisují i ašvagandě.)

Pěstování mučenky

Mučenku nemusíte pěstovat jen venku, před nákupem se ale ujistěte, že jste si nevybrali druh, který se rozrůstá do větších rozměrů. (Některé druhy jsou popínavé.) V době, kdy budou rostliny aktivně růst, potřebují větší množství vody, zároveň ale není vhodné mučenku při pěstování přelévat. Aby se jí dařilo, nezapomínejte ani na pravidelné rosení listů a okolního prostoru, protože jí vyhovuje vlhký vzduch.

Co se týče letních měsíců, vůbec se nemusíte bát tuto rostlinu postavit na přímé slunce, protože jí to prakticky nijak neublíží. V zimě přesuňte mučenku na zimoviště, omezte zalévání a udržujte ji v teplotě mezi 7-15 °C. Při snaze dočkat se ovoce pak nezapomínejte na to, že se musí mučenka opylovat, protože bez toho to nepůjde.

Zkoušeli jste pěstování mučenky v domácích podmínkách, nebo si na to netroufáte?

Nepřehlédněte:  Jak rychle rostou vlasy? A co rychlost jejich růstu ovlivňuje?

Zdroje informací

https://www.milujspanek.cz/bylinky-na-spani/ – Bylinky na spaní (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mučenka – Mučenka (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mučenka_pletní – Mučenka pletní (česky)

https://www.verywellmind.com/how-is-passion-flower-used-to-treat-anxiety-3024970 – Vše o mučence (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář