Těchto 6 bylinek pomáhá mužům s problémy močového měchýře

Možná vás o tom nikdy nenapadlo přemýšlet, ale u mužů spolu hodně souvisí stav močového a reprodukčního systému. Pokud nevěříte, stačí si jen vzpomenout na potíže s prostatou, která se podílí na výrobě spermatické tekutiny. Když s ní nastanou problémy a nezhoubně se zvětší, mnohdy dochází k problémům s močením, ale i se sexualitou. Mohou s tím nějak pomoci bylinky?


Naše babičky byly zvyklé na to, že než sáhly po léku z lékárny, na běžnější obtíže vyzkoušely bylinky. My jsme se to trochu odnaučili, ale spousta lidí se začíná k této praxi vracet. Často jde i o muže, které trápí problémy s jejich močovým a reprodukčním ústrojím, které (jak už bylo řečeno v úvodu) spolu celkem úzce souvisí. 

Samozřejmě, než se pustíte do nějakých experimentů, je potřeba navštívit lékaře, který vyloučí, že máte nějaké vážnější zdravotní problémy. (Rakovinu prostaty lze totiž celkem snadno zaměnit s nezhoubně zvětšenou prostatu.) 

Jaké se mohou vyskytnout problémy s močovými cestami

močový měchýř bylinky

I když to tak možná nevypadá, mužské močové cesty jsou podobně choulostivé, jako ty ženské. Ale v trochu jiných ohledech. Mezi běžné problémy, se kterými se pánové potýkají, patří nezhoubně zvětšená prostata, erektilní dysfunkce, inkontinence, neplodnost, rakovina prostaty, zánět prostaty, zánět močových cest nebo močové kameny.

Všichni víme, že prostata je součást mužského reprodukčního systému, ovšem, je umístěná pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice. Když tedy nějakým způsobem onemocní, může způsobovat problémy s častým, nebo přerušovaným močením, nebo problémy se ztopořením a ejakulací. Infekce močových cest navíc může způsobit zánět prostaty, který může mít dokonce chronický charakter. Z toho důvodu by pánové měli pravidelně chodit k urologovi, který zkontroluje, že je s močovým ústrojím, ale i s reprodukčním systémem vše v pořádku.

Jaké bylinky vybrat na sexualitu a na močové cesty

Slivoň africká

Slivoň africká je v poslední době velmi oblíbená ingredience, která se přidává do doplňků stravy na nezhoubně zvětšenou prostatu. Někteří jí dokonce připisují schopnost zmírňovat potíže, které souvisejí se zánětem prostaty a s infekcemi močových cest. Což jsou dobré důvody, proč se ji vyplatí zkusit.

Vrbovka malokvětá

Vrbovka malokvětá je rostlinka z čeledi pupalkovitých, která se taktéž používá do doplňků stravy pro muže. Taktéž má totiž blahodárně působit na zdraví mužské prostaty. A opět podporuje i zdraví močových cest. 

Serenoa plazivá

Serenoa plazivá je okrasná palma, která se hodně vyskytuje na americké Floridě. Ačkoliv to zní zvláštně, i ona se používá do doplňků stravy na prostatu a na močové cesty. Některé domorodé kmeny ji dokonce používají i jako afrodiziakum, nebo sedativum. (Trochu zvláštní kombinace, nemyslíte?)

Přeslička rolní

O přesličce rolní se říká, že má diuretické (močopudné) účinky. Mezi další předpokládané výhody jejího užívání patří protizánětlivé účinky. Ženy také přesličku rolní používají na zlepšení stavu vlasů a nehtů.

Kopřiva dvoudomá

močový měchýř bylinky

Tahle rostlina je vám určitě důvěrně známá kvůli svému žahavému doteku. Často se používá při zánětlivých stavech, na problémy se zvětšenou prostatou, nebo dokonce na horečku. Kromě čaje se dá přidávat i do jídla. (Například do velikonoční nádivky, nebo do polévky.)

Heřmánek

močový měchýř bylinky

Poslední, avšak neméně důležitou bylinkou je heřmánek. Ten má zklidňující účinky a podporuje kvalitní spánek. Také by měl podpořit normální funkci imunitního systému. Takže se jím jen nekochejte při při procházce přírodou, ale dejte mu šanci i u vás doma.

Jaké bylinky na močové cesty a prostatu znáte vy?

Nepřehlédněte:  Mízní uzliny

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle – Účinky kopřivy dvoudomé (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/horsetail – Účinky přesličky rolní (anglicky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Serenoa_plazivá – Serenoa plazivá (anglicky)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/pygeum – Slivoň africká (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea – Účinky heřmánku (anglicky)

https://www.floridamedicalclinic.com/blog/common-male-urology-problems/ – Mužské urologické potíže (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář