Mentální anorexie

Mentální anorexie patří mezi civilizační nemoc, ačkoliv se mezi ně řadí cukrovka, vysoký tlak nebo obezita. Ovšem nejde o poruchu, která by primárně pramenila z nedostatečnosti orgánů, ale její pole je zásadně psychické. Pocit, že musíme být krásní a dokonalí, tak jak nám to diktuje společnost nebo pocit sebetrýznění sebe sama za něco.

Často se mentální anorexie objevuje u dívek mezi 14-18 rokem, ale výjimku netvoří ani mužské osazenstvo. Samotné anorektičky by rády slyšely, že se nejedná o nemoc, ale o životní styl nepřijímání potravy.

Projevy anorexie:

  • Abnormální váhový úbytek – BMI pod 17,5
  • Hmotnost si ovlivňuje pacient sám, nepřijímáním potravy
  • Sami sebe vnímají jako tlusté a obézní
  • Několikrát denně se váží
  • Ženy přestávají menstruovat, muži ztrácejí libido a potenci
  • Nespavost
  • Extrémní cvičení a fyzický výdej

Zpočátku anorektici odmítají potravu. Nemají pocit, že by museli jíst a připadá jim to zbytečné. Pokud jsou donuceni něco sníst, okamžitě jdou jídlo zpět vyzvracet. Mohou také sáhnout po diuretikách a anorektikách, tedy lécích, které odvodňují a snižují váhu. Tento proces je dlouhodobý, kdy nemocní dojdou do stavu, kdy sní jedno jablko a celý den cvičí. Takovou zátěž organismus velmi těžce nese. Začnou jim vypadávat vlasy, zašedne kůže, kazit se zuby, navždy se může porušit žaludeční aktivita. Časté bývají také srdeční problémy – arytmie, na které nemocný zmírá. Ženy mohou být nenávratně neplodné, protože přestanou menstruovat. Pokud se tedy setkáte s někým, kdo anorexií trpí, neváhejte jej předat na psychiatrickou kliniku, která jej může zachránit.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

1 komentář u „Mentální anorexie“

Napsat komentář