Menstruační kalíšek – jeho výhody a nevýhody

Menstruace je proces, který patří až na několik výjimek ke každé reprodukčně aktivní ženě. Některé její příchod oslavují, jiné jsou na svou periodu naštvané. Pro všechny z nich každopádně platí, že musí vymyslet, jak budou celou věc řešit po stránce hygieny. Dnes se proto podíváme na výhody a nevýhody menstruačního kalíšku. 

Těžko říct, jak menstruaci řešily ženy v průběhu historie. Dnes jsme každopádně rády, že máme tolik menstruačních pomůcek, ze kterých si můžeme vybírat.

Na vybranou máme ze spousty rozličných alternativ. Těmi jsou klasické vložky, látkové vložky či tampóny. Některé ženy dokonce věří na to, že výtok menstruační krve z těla ženy lze řídit za pomoci vůle.

I když nám daly moderní vložky a tampóny do určité míry svobodu, ženy se začaly ptát, zda je jejich pravidelné používání bezpečné. Není se čemu divit. Bělená bavlna, nejrůznější plasty a parfemace mohou mít opravdu neblahý vliv na citlivou sliznici intimních partií.

Menstruační kalíšek - jeho výhody a nevýhody

V neposlední řadě je tu i otázka ekologie. V současné době, kdy nejsou ženy permanentně těhotné a nedožíváme se průměrného věku 30 let absolvujeme několik desítek až stovek menstruačních cyklů za život. Průměrná menstruace trvá zhruba 5-7 dní. Během tohoto období je potřeba vložky i tampóny měnit několikrát v průběhu dne i noci. Kolik odpadu z hygienických pomůcek tedy průměrná žena vyrobí?

Jenže, jaké jsou v současné době další varianty ekologičtějších pomůcek? Moderní žena nebude mít patrně chuť, čas ani náladu každodenně prát látkové vložky pro další použití. Ekologické vložky a tampóny z bylinnými složkami jsou zase velmi drahé.

Dobrou alternativou pro menstruující ženy může být v tomto případě menstruační kalíšek.

Co je menstruační kalíšek a jak se používá? A má nějaké nevýhody? Pokud vás to zajímá, čtěte určitě dál. 

Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je pomůcka dámské intimní hygieny, která slouží k zachytávání krve během menstruace. Tyto kalíšky se vyrábí v několika velikostech a barvách. Nejčastěji jsou zhotoveny z lékařského silikonu. Ten je pružný a měkký. Z toho důvodu by mělo být používání kalíšku pro jeho nositelky pohodlné a příjemné. A to vše beze strachu z nechtěné nehody.

Menstruační kalíšek - jeho výhody a nevýhody

Jak se menstruační kalíšek používá?

Použití menstruačního kalíšku je velmi snadné. Vyvařený kalíšek instalujete do vagíny během menstruace podobně, jako je tomu v případě zavádění tampónu.

Každý kalíšek má zabudované “držátko”, kterým s ním lze poměrně snadno manipulovat a za které ho pak můžete vytáhnout ven.

Dále platí: 

  • Aby se kalíšek zaváděl co nejlépe, můžete ho vcelku jednoduše srolovat co písmene C
  • Jakmile se kalíšek rozbalí, ujistěte se, že sedí na správném místě (to by mělo být pod vaginálním čípkem, ze kterého teče krev přímo do kalíšku)
  • Menstruační kalíšek lze nosit až 12 hodin, poté se doporučuje jej vyprázdnit a opět zavést zpět
  • Při vyndávání kalíšku je potřeba pracovat s čistýma rukama
  • S kalíškem při vytahování manipulujte velmi opatrně, věříme, že nechcete mít krev z kalíšku všude po oblečení
  • Správně by se měl kalíšek před dalším zavedením opláchnout vodou, pokud ale tuto možnost nemáte, kalíšek důkladně otřete ubrouskem či kouskem toaletního papíru

Výhody používání menstruačního kalíšku

Cena

Jedním z důvodů, proč se ženy rozhodnou začít kalíšek používat je bezesporu jeho cena. Ta může být sice na počátku vyšší, na druhou stranu tím, že nebudete nucena nakupovat stále nové tampóny a vložky se vám počáteční náklady vrátí.

Z dlouhodobého hlediska tedy můžeme říct, že při nošení menstruačního kalíšku spíše vyděláte.

Menstruační kalíšek - jeho výhody a nevýhody

Ekologie

Pokud vám záleží na osudu planety a jste znepokojena množstvím odpadu, který vyprodukujete během jediné menstruace, pak lze chápat, že hledáte ekologicky šetrné řešení. Zároveň je pochopitelné i to, že jako žena v moderní společnosti nechcete přistupovat na mnohdy značně alternativní techniky dámské hygieny.

Nepřehlédněte:  Zázračný rýmovník. Znáte ho?

Menstruační kalíšek je tedy elegantním řešením pro moderní ženy, kterým není stav naší planety lhostejný.

Zdraví

Dalším důvodem, proč je výhodné o kalíšku začít přemýšlet je vaše osobní zdraví. Pokud jste se začala zajímat o složení klasických menstruačních pomůcek, případně trpíte na nejrůznější infekce a podráždění, není až tak úplně snadné najít variantu, která bude šetrná i pro vaše vlastní tělo. (A zároveň by vás každý měsíc nestála majlant.)

Tím, že je menstruační kalíšek vyroben z lékařského silikonu, a ne z organických materiálů, dáváte bakteriím a dalším látkám z krve na srozuměnou, že jim nehodláte poskytovat vhodné útočiště pro jejich množení.

Zároveň se nemusíte bát, že se do vašeho těla uvolní bavlněná vlákna, nebo že silikon vaši pokožku podráždí.

Ochrana

Tento bod do značné míry vychází z toho, jak je vaše menstruace silná. A také z toho, jak dobře si dokážete s instalací kalíšku poradit. Pokud je ale vše v pořádku a držíte se stanovených pokynů, pak věřte, že vás kalíšek ochrání před protečením až po dobu 12 hodin. (V tomto ohledu se však řiďte podle pokynů, které uvádí výrobce.)

Také je možné s ním dělat prakticky cokoliv. Samozřejmě, kromě pohlavního styku. (I když se pomalu začínají vyrábět menstruační kalíšky, které myslí i na něj.)

Nevýhody používání menstruačního kalíšku

Velikost

To, co se může jevit jako velká výhoda menstruačního kalíšku, tedy to, že si můžete vybrat správnou velikost přesně pro vás, může být zároveň i jeho velká nevýhoda.

Pokud s používáním menstruačního kalíšku teprve začínáte, pak nemusí být snadné odhadnout, jakou velikost budete potřebovat. Může se tedy stát, že váš kalíšek bude příliš malý, nebo naopak příliš velký.

V obou těchto případech pak může kalíšek působit své nositelce komplikace a určitý diskomfort.

Manipulace s ním

Pokud nejste trénovaná, může pro vás být překážkou počáteční manipulace s kalíškem. Správně by mělo být jeho nošení maximálně pohodlné a nemělo by vás v rámci možností nijak omezovat.

Jenže, může se stát, že budete spěchat a kalíšek si instalujete špatně. Pak dojde k nežádoucímu protečení a společenskému faux pas. Také se můžete cítit být ve stresu z toho, že si máte kalíšek vyprázdnit a znovu instalovat na veřejných místech. Pokud vám zavedení kalíšku trvá obvykle déle, můžete se cítit pod tlakem z přílišného zdržování na toaletě (což se počítá hlavně na místech s větší koncentrací žen na malý počet toalet).

Spěchem se opět vystavujete riziku toho, že kalíšek zavedete špatně. Případně budete tak nepozorná, že se při vytahování kalíšku znečistíte krví.

Menstruační kalíšek - jeho výhody a nevýhody

Čištění

Tento bod se zdá být trochu méně závažný než všechny ostatní. Někoho ale může odradit. Před každým použitím by mělo dojít k důkladnému vyvaření kalíšku v horké vodě. Pro někoho se může jednat o velmi trapnou záležitost. Také se nabízí otázka, zda je hygienické používat na tuto činnost běžné kuchyňské náčiní.

V tomto ohledu je tedy nejspíš vhodné zakoupit si speciální nádobí (třeba plecháček a obyčejné levné kleště na potraviny), které budete používat výhradně na tuto část údržby kalíšku.

Není pro všechny

A úplně nakonec – mějte na paměti, že menstruační kalíšek není vhodný pro ženy a dívky, které ještě neměly pohlavní styk.

A co vy? Máte zkušenost s používáním menstruačního kalíšku? 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář