Ménièrova choroba způsobuje nesprávné fungování vnitřního ucha

Některé nemoci jsou tak vzácné, že se o nich celý život ani jednou nedoslechneme. To je třeba případ Ménièrovy choroby. Zajímavé je na ní ale to, že nejčastěji se neobjevuje u dětí, ale u lidí v produktivním věku. Je třeba se bát?

O spalničkách, premenstruačním syndromu nebo o Parkinsonově chorobě jste už někdy slyšeli. I když jsou to buď vzácné, nebo poměrně dost málo specifické potíže, každý z nás si umí celkem dobře představit, co jejich prodělávání (alespoň zhruba) provází.

Na světě je nás ale několik miliard. Takže je pravděpodobné, že mnoho lidí řeší i relativně méně frekventované zdravotní potíže, o kterých nemá většinová společnost vůbec žádné ponětí. Což je případ Ménièrovy choroby.

Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, ale chtěli byste o ní něco vědět, průřez toho nejzásadnějšího vám nabídneme v následujících bodech.

Co je Ménièrova choroba

Ménièrova choroba způsobuje nesprávné fungování vnitřního ucha

Ménièrova choroba je onemocnění vnitřního ucha, které se nejčastěji projevuje u lidí mezi 30. až 60. rokem života. Zajímavé je na ní také to, že nemá žádnou preferenci pohlaví. Postihuje stejnou měrou jak muže, tak ženy. 

Následkem této nemoci dochází k poruše slyšení a k poruchám rovnováhy. (Jejíž centrum se v uchu nachází.) Někteří pacienti mohou trpět i hvízdáním, bzučením nebo jinými zvuky v uších. V drtivé většině případů je tak postiženo pouze jedno ucho a nikoliv obě.

Existují známé příčiny nemoci?

Bohužel. V současné době neexistují žádné konkrétní informace o tom, co tento stav vyvolává. Odborníci se však domnívají, že na tom má podíl změna podílu tekutin v oblasti vnitřního ucha. Dále se připisuje možný vliv genetice, alergii či autoimunitní chorobě. 

Příznaky Ménièrovy choroby

Ménièrova choroba způsobuje nesprávné fungování vnitřního ucha

Jelikož byly předchozí řádky poměrně dost nekonkrétní, zkusíme vám předložit něco hmatatelnějšího. A tím asi není nic jiného než popis příznaků, podle kterých poznáte, že nejspíš máte tento problém.

Ménièrova choroba se projevuje:

  • Závratí
  • Ztrátou sluchu na straně postiženého ucha
  • Bzučením, pískáním nebo jiným nepříjemným zvukem v uchu, které nemá žádný fyzický původ
  • Pocitem plného ucha (asi, jako když si naberete do ucha vodu z bazénu, nebo z vany)
  • Problematickou rovnováhou
  • Bolestí hlavy
  • Zvracením
  • Nadměrným pocením
  • Nevolností

Je potřeba říct, že tento stav nebývá u pacienta s Ménièrovou chorobou permanentní. Většinou se jedná o ataky (nebo také epizody), mezi kterými nemusí mít nemoc vůbec žádné projevy. Také není ničím výjimečným, že často dochází k záměně tohoto stavu s jinou nemocí ucha.

Diagnostika a léčba

Když s vámi lékař udělá rozhovor, v případě podezření udělá test vašeho sluchu. Také může přistoupit k testování vaší rovnováhy. Aby si byl jistý, že nic nezanedbal, může po vás vyžadovat ještě vyšetření, která mohou odhalit nádor na mozku, nebo roztroušenou sklerózu. Většinou jde o CT.

Pro zvládání Ménièrovy choroby se nejčastěji používá medikamentózní léčba. Aby se vám dařilo lépe zvládat záchvaty, můžete absolvovat fyzikální terapii, která vám pomůže s udržováním rovnováhy i v kritických momentech. V některých případech si pacient odnese domů zařízení, které zlepší jeho schopnost slyšet (tedy, naslouchátko a podobně). V nejvážnějších případech je možné podstoupit i operativní zákrok.

Vliv životního stylu na rozvoj a průběh nemoci

Ménièrova choroba způsobuje nesprávné fungování vnitřního ucha

Bylo vypozorováno, že absence některých návyků může zlepšit pacientův stav. Ten může zhoršovat kofein, alkohol, čokoláda a sůl. Určitě byste měli dodržovat optimální pitný režim, odpočívat během záchvatů a lépe zvládat napětí a stres. (Na to je dobrá třeba meditace, nebo kvalitní duševní hygiena.) Rozhodně neuděláte nic špatného, když přestanete kouřit a začnete se léčit s alergiemi, které vás dlouhodobě trápí. 

Znáte někoho, kdo trpí touto nemocí?

Nepřehlédněte:  Inulin plný vlákniny: Proč ho milují diabetici?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Ménièrova_choroba – Ménièrova choroba (česky)

https://www.healthline.com/health/menieres-disease – Ménièrova choroba: Příznaky, příčiny, léčba a další (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář