Lipidy – Tuky v lidském těle

Otázky tuku v našem těla a jeho ideálním poměru, patří mezi nejčastěji pokládané, jak v ordinaci dietologa, tak na nejrůznějších stravovacích fórech. Fenomén, že je tuk nebezpečný a dokáže zabíjet, slyšelo nejedno malé dítě a my sami medii vnímáme tuk jako něco nezdravého a nepotřebného.

Ano, lipidy mohou být zdraví neprospěšné, pokud jich přijímáme mnoho a máme nerovnoměrnou stravu, při které přijímáme většinou tuky v kombinaci s rychlými sacharidy (sladkosti, zákusky, pečivo). Jinak jsou tuky nepostradatelnou součástí funkce všech buněk.

  • Zpevňuje membránu všech buněk
  • Působí jako termoizolátor
  • Prostředí pro rozpouštění vitamínů A, D, E a K
  • Prostředí pro hormony (estrogeny u žen)

Jaké je ideální procento tuku v našem těle?

Věk Do 30-ti let 30-50 let Nad 50
ženy 14-21% 15-23% 16-25%
muži 9-15% 11-17% 12-19%

thick-373064_640

Pokud se při redukci vaší hmotnosti soustředíte pouze na to, kolik máte kilogramů, a nemáte kompletní informaci, o tom zda redukujete tukovou či svalovou tkáň, nedosáhnete dobrých a hlavně zdravých výsledků. Během redukce hmotnosti pomocí upraveného jídelníčku a pohybu, není na škodu nechat se vyšetřit speciálním přístrojem na měření poměru tukové a svalové tkáně. Tímto způsobem budete mít vše pod kontrolou. Přístroje se nachází v lepších fitcentrech, ordinacích lékařů nebo si můžete zakoupit i speciální váhu, která pomocí elektrického proudu o nízké intenzitě vyšle několik signálů pro detekci těchto informací. Na základě odporu tkání z elektrod pod vašimi chodidly, váha vypočítá konečná poměr: tuk versus sval.

Nepřehlédněte:  Tipy na potraviny pro podporu plodnosti.

Kaliperační měření je starší metodou měření tuku. Pomocí speciálních kalibračních kleští si změříte šířku podkožní řasy. Místa měření jsou přesně daná. Pokud si je změříte všude, vyjde vám přesná hodnota. Tyto kleště stojí cca 200 Kč, což je velmi nízká cena, ale nevýhodou jsou místa, kam si nedosáhnete.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář