Leukocyty v moči: Jejich hodnoty umí prozradit vážné nemoci

Moč je tekutina, která toho dovede celkem hodně prozradit. Lékaři z ní dovedou vyčíst například sklony k preeklampsii v těhotenství, nebo cukrovku. Co když vám ale řeknou, že máte zvýšené leukocyty v moči? Je nutné se bát?

Norma obvykle říká, jaké hodnoty jsou ve zdravé populaci průměrné. Platí to například při vyšetření krve na hladinu cholesterolu, nebo při vyšetření hladiny krevního cukru. Z krve se dá ale vyčíst i to, kolik máme v těle vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. (Třeba hormonů.)

Podobné je to i s testováním moči. Za normálních okolností se v ní dají najít odpadní látky, které tělo nedokáže využít. Určitě by v ní neměla být krev, protože to může znamenat, že si vás našla rakovina močového měchýře. (Která podle dostupných informací hrozí hlavně kuřákům.) Úplně normální nejsou ani leukocyty v moči.

Co přítomnost bílých krvinek v moči znamená?

Co je leukocyt?

Leukocyt je jiné označení pro bílou krvinku. Jak víme, bílé krvinky jsou v těle zodpovědné za imunitní reakce. Když se tedy leukocyty objeví v moči (nejen u dětí, ale třeba i v těhotenství), může to signalizovat vážnější zdravotní problém, který je nutné začít řešit.

Jaké existují příčiny?

Leukocyty v moči

Než začnete malovat čerta na zeď, trochu vás uklidníme. Ne vždy je za přítomností leukocytů v moči něco smrtícího. V první řadě může jít o příznak infekce močových cest, které jsou běžné jak u dětí, tak u těhotných žen.

Dále může být na vině nějaká obstrukce v močovém traktu. Například močový kámen. Úplně vyloučit ale nelze ani rakovinu močového ústrojí. Z toho důvodu je důležité se po tomto nálezu objednat na další vyšetření. (Typicky vás váš obvodní lékař pošle na urologii, nebo na nefrologii.)

Příznaky leukocytů v moči

Leukocyty v moči nemusí mít u lidí žádné příznaky. Leda, že by šlo o průvodní jev infekce močových cest.

Tato infekce se běžně projevuje:

  • Častější potřebou jít močit
  • Pálením při močení
  • Zakalenou močí
  • Růžovou močí
  • Zapáchající močí
  • Bolestí v podbřišku (u žen)

Pokud se infekce močových cest neléčí, může se přenést do vyšších pater močového ústrojí, kde dovede natropit velmi vážné škody. Stačí se jen informovat o tom, jak probíhá takový zánět ledvin. (Který může v extrémních případech způsobit i smrt.)

Leukocyty v moči

Kdo je ohrožen?

Zvýšené riziko výskytu leukocytů v moči mají hlavně těhotné ženy, které jsou náchylnější k infekcím močových cest. Dále patří k rizikovým faktorům i ženské pohlaví obecně.

I muži mohou trpět na infekce močových cest, ale není to tak často. Mnohem větší problémy jim v pozdějším životě způsobuje nezhoubně zvětšená prostata. V neposlední řadě, zvýšeným rizikem procházejí i lidé, kteří mají z nějakého důvodu oslabený imunitní systém.

Léčba

Leukocyty v moči

Pokud jsou leukocyty v moči kvůli infekci močových cest, lékař vám doporučí pít dostatek tekutin, zůstat v teple a v krajním případě i užívat antibiotika.

V případě, že jde o obstrukci močových cest, je potřeba definovat, jestli vás trápí močový kámen, nebo jde o rakovinu. Menší kamínky dokáže tělo vypudit samo, ty velké mohou být vyjmuty operativně. U rakoviny pak lékaři volí ozařování, chemoterapii a další způsoby léčby, které mají šanci nádor zastavit.

Zjistil vám někdy lékař leukocyty v moči? Pokud ano, jak vás léčil?

Nepřehlédněte:  Magnetoterapie - šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Leukocyt – Leukocyt (česky)

https://www.healthline.com/health/leukocytes-in-urine – Vše, co byste měli vědět o leukocytech v moči (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář