Kouzelná dýně: 5 důvodů, proč jí dát šanci

Dýně je neodmyslitelně spojená s obdobím podzimu. A není se čemu divit. Obsahuje řadu prospěšných látek, díky kterým je doslova elixírem zdraví pro náš organismus. Znáte důvody, proč byste měli dát dýni prostor ve vašem jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku.

 

Když se řekne dýně, mnoha lidem se vybaví kouzelná dýně, ve které odjela Popelka na ples. Další mají dýni spojenou se strašidelnými lampiony, které se v období Halloweenu těší velké popularitě.

Málokdo ale ví, že dýně je velkým pomocníkem lidského zdraví. Zvlášť v případě, kdy přijdou ke slovu první podzimní plískanice a teploty se pohybují kolem nuly. V ten moment jsme my lidé velmi náchylní k nejrůznějším nachlazením a nemocem, které nám na dobré náladě zrovna dvakrát nepřidají.

Přitom by stačilo jen málo a váš podzim by byl mnohem veselejší.

Pojďte se s námi podívat na 5 důvodů, proč byste měli dýni zařadit do svého jídelníčku. Ideálně natrvalo.

dýně

Je vysoce výživná

Možná jste to nevěděli, ale dýně obsahuje celou řadu prospěšných látek, které příznivě ovlivňují jednotlivé funkce lidského organismu.

Pokud se rozhodnete zkonzumovat 250 gramů dýně, dostanete do těla 250 % doporučené denní dávky vitamínu A nebo 20 % doporučené denní dávky vitamínu C.

Vitamín A je důležitý pro bezchybný zrak, krásnou pleť a silné kosti. Také je velmi důležitým antioxidantem, takže vás jen tak nějaký bacil neskolí. dýně

Je prevencí závažných onemocnění

Pokud budete jíst dýni pravidelně, pak se nemusíte bát, že by si na vás troufly některé závažné choroby, se kterými se naše civilizace potýká.

Protože je dýně výborným zdrojem antioxidantů, znamená to, že v těle ničí řadu nebezpečných bakterií.

Díky obsahu beta-karotenu chrání vaši kůži před popáleninami od slunce. Dýně také ničí volné radikály, které v našem těle vznikají v důsledku stresu. Proto je vhodnou prevencí před vznikem rakoviny či náhlých srdečních příhod.

Nepřehlédněte:  Super životní styl je zdravý životní styl

Zvýší vám imunitu

Hlavně v zimních měsících není tato vlastnost dýně úplně od věci. Beta-karoten, který je v dýni obsažen má schopnost transformace na vitamín A, který vaši imunitu doslova nakopne.

A to není všechno. Jak jsme si již řekli, dýně obsahuje i vysoké procento vitamínu C, který je přímo zodpovědný za správný chod imunitního systému.

Letos tedy přeskočte užívání malých kyselých léků a raději si dopřejte pořádnou porci dýňové polévky.

dýňová polévka

Pomůže vám zhubnout

Zvlášť v období před Vánoci máme tendenci jíst energeticky bohaté potraviny. Pod všemi těmi kabáty a svetry to sice není vidět, ale váha některých jedinců povážlivě roste.

Není se vlastně čemu divit. Člověk je geneticky naprogramován k tomu, aby se připravil na poměrně dlouhé období, kdy by mohl být vystaven hladu a venkovní nepohodě. Tuto vlastnost si neseme v DNA už od našich dávných předků.

Jenže, oproti našim předkům, kteří byli odkázáni na sběr bobulí a lov mamutů nám bohatě stačí otevřít dveře ledničky. Nouzí tedy rozhodně netrpíme.

Protože je ale dýně tvořená z více než 90 % vodou, můžete si vychutnávat vydatné dýňové polévky bez větších výčitek.

dýně

Budete krásní

Když si budete dopřávat pravidelnou dávku karotenoidů, které dýně obsahuje, vaše pleť bude méně náchylná k onemocněním kůže, jakými jsou například ekzémy nebo dermatitida.

Spolu s vysokým podílem vitamínu C je kůže schopná vytvořit více kolagenu, který je přímo zodpovědný za mladistvý vzhled obličeje a pokožky celkově.

Lutein, zeaxantin a vitamín E se pak postarají o to, aby kůže nestárla v důsledku poškození vlivem slunečního záření.

Dýně má tedy celou řadu zdravotních benefitů, které byste rozhodně neměli přehlížet.

 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář