Znáte kontryhel?

Kontryhel obecný neboli Alchemilla vulgaris je bylinka s obrovským přínosem zejména pro ženy. Kromě sběru se vyplatí i pěstovat. Vytrvalá bylina velice hojně roste v zahradách i na loukách.

Co je to?

Jednou z bylin, které se opravdu vyplatí sbírat, je kontryhel. Všeobecně je považovaný za bylinku určenou zejména pro ženy. I pánové si s jeho pomocí mohou vyléčit mnohé neduhy. Bylinky lze sbírat nebo si je pěstovat na zahrádce či na balkoně. Má současně i okrasnou funkci díky zajímavým listům a jemným květům. Kontryhelové listy mají lehce nahořklou chuť a hodí se do polévek, salátů, nádivek, majonéz a pomazánek.

Znáte kontryhel?

Jakou část sbírat?

Sbírá se celá nadzemní část rostliny, tedy listy i květy. Nejvíce účinných látek obsahuje v období květu. Je možné ji sbírat během celé sezony od jara až do podzimu. Na jaře a v létě je sběr bylin mnohem lepší, protože na podzim už mohou listy kontryhele být napadeny padlím. Kontryhelové listy lze také velmi dobře sušit. Můžeme si udělat zásobu zdravého na čaj přes zimu. Kontryhel má velký přínos hlavně v čerstvém stavu, ať už na čaje, na koupele či do salátů. Proto se vyplatí jej pěstovat.

Znáte kontryhel?

Účinky kontryhele

  • Poruchy menstruace a období klimakteria

Kontryhel patří mezi ty nejdůležitější bylinky na úpravu bolestivé i nepravidelné menstruace. Pomáhá v době menstruace i na úpravu síly krvácení. Má také blahodárné účinky na dělohu. Společně s řebříčkem úspěšně pomáhá upravovat cyklus při nepravidelné menstruaci a dokonce tak pomáhá i ženám v klimakteriu. Řebříček a kontryhel smíchejte v poměru bylinek 1:1 a pijte ve formě čaje.

  • Období těhotenství a doba po porodu

Kontryhel pomáhá udržet plod v těhotenství. Je vhodné jej od 3. měsíce pít ve formě čaje, zejména v případě, pokud je žena náchylná k potratům. Po porodu v šestinedělí posiluje vazivo dělohy. Pomáhá i při hemoroidech. Při vyhřeznutí dělohy nebo při tříselné kýle se pije čaj z kontryhele a kokošky pastuší tobolky. Sedací koupele z řebříčku a kontryhele připravte z 200 g čerstvých bylin.

  • pro zdraví zpevnění a posílení dělohy

Svíravé účinky kontryhele a příznivé působení na svalovinu jsou doporučovány pro zpevnění a posílení dělohy. Kontryhelový čaj je vhodný před otěhotněním i v průběhu těhotenství, zejména poslední měsíc před porodem.

  • na hojení poporodních jizev

Po porodu pomáhá na hojení poporodních jizev, k opětovnému zpevnění děložního svalstva.

  • podpora kojení

Velmi dobře pomáhá k podpoře tvorby mateřského mléka během kojení.

  • při gynekologických zánětech a mykózách

Kontryhel má protibakteriální a protiplísňové účinky, proto pomáhá při zánětlivých onemocněních ženských orgánů a při mykózách. Na gynekologické záněty zabírá spolehlivě.

  • na myomy

Kontryhel působí jako prevence proti výskytu děložních myomů. Pokud se nějaký myom vyskytne, pravděpodobně se právě díky pravidelnému pití kontryhelového čaje o zmenší, nebo zmizí. Při výskytu děložních myomů se pijí 3 šálky denně alespoň 6 týdnů. Pokud ke zmenšení dojde, je čas kúru opakovat. Dejte si vrchovatou lžíci do hrníčku, spařte ¼ litrem vody a nechte krátce vyluhovat.

Nepřehlédněte:  Jak se stát fitness trenérem

Znáte kontryhel?

  • na hojení ran

Vhodný je k omývání hnisajících ran, k výplachům úst po vytržení zubu nebo se pije při žaludečních vředech.

  • na bércové vředy

Zabírá na bércové vředy a při zánětlivých procesech na kůži. Kromě desinfekčních účinků má kontryhel i stahující účinky. Umí zacelovat rány.

  • podpora funkce svalů

Kontryhel podporuje funkce svalů a používá se i při svalové atrofii, jako prevence a léčba kýly, ale i při dalších potížích spojených s oslabenou břišní stěnou. Má příznivé účinky na svalovinu.

  • po infarktu na rekonvalescenci

Díky obsahu rostlinných hormonů se používá u pacientům po infarktu. Díky kontryhelu se totiž srdce dostane mnohem dříve zpět do kondice.

  • pomáhá při dietách i na zažívání

Pomáhá při redukčních dietách a při zažívacích potížích, kdy se v organismu tvoří a množí mikrobi a plísně v zažívacím ústrojí. Kontryhel obsahuje látky, které trávicí trubici desinfikují a třísloviny, které zklidňují sliznice a současně zvyšují jejich odolnost. Kontryhel je navíc v boji proti patogenům účinnější a mnohem šetrnější, než hadí kořen, dubová kůra nebo brusinka.

Znáte kontryhel?

  • zabírá na infekce

V kontryhelu jsou obsažené silice, vitamín C a malé množství kyseliny salycilové, čímž účinně bojuje s infekcemi všeho druhu. Používá se ve formě kloktadla při angínách, zánětech v krku, aftech, paradentóze a dalších potížích v ústech.

  • posilující účinky pro organismus

Kontryhel posiluje i naše srdce a celkovou tělesnou výkonnost. Je vhodný také pro děti, které jsou svalově slabé, i když stále dobře a vyváženě jí. Kontryhel prohlubuje spánek, pomáhá lepší regeneraci organismu přes noc, uklidňuje a napomáhá regeneraci.

  • na vyhlazení pokožky

Pokud výluh uděláte silnější a přidáte si jej do koupele, vyhladí vám pokožku a pomůže léčit zánětlivé projevy.

  • na akné

Kontryhelový čaj při omývání obličeje zabírá na akné. Rostlinné hormony a stahující účinky kontryhele zánětlivé akné potlačují.

Znáte kontryhel?

Kontryhel pro ženy jako prevence nemocí i operací

Jeden z uznávaných švýcarských léčitelů dle zkušeností tvrdí, že kdyby ženy v průběhu celého života pily čaj z kontryhele, tedy od dětství až po období po ukončení klimakteria, tak by 2/3 z nich nemusely na operaci. Rostlinné hormony příznivě ovlivňují hormonální procesy v ženském těle. Při pravidelném užívání kontryhele vymizí premenstruační syndrom i projevy při menopauze. Kontryhel zmírňuje pocení, nervozitu, úzkosti i nespavost.

Kontryhel a hubnutí

Jakmile vyrazíte sbírat kontryhel, budete mít více pohybu. Můžete čajem odstranit nečistoty z těla, povzbudit metabolismus a zpevnit partie těla. Pití kontryhelového čaje propojené s lehkým cvičením, mají značné účinky. Čaj připravíte jednoduše z polévkové lžíce sušeného kontryhelu spařené vařící vodou a necháte jej ¼ hodiny louhovat. Nálev můžete pít 2 až 3x denně.

Znáte kontryhel?

Pěstování kontryhele

Tato vytrvalá bylina přezimuje díky kořenům. Nadzemní část přes zimu zcela odumírá a na jaře zase znovu roste nová. Potřebuje ke svému růstu lehčí půdy s dostatkem vláhy. Pěstuje se nejlépe na slunci a v polostínu. Lze jej pěstovat na záhonku, v truhlíku a dokonce i doma za oknem.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Znáte kontryhel?“

  1. Kontryhel už používaly naše babičky a maminky, já sním mám skvělé zkušenosti co se týče intimní hygieny a je škoda, že je tato bylinka trochu pozapomenutá.

    Odpovědět

Napsat komentář