Kapavka – víte jak ji poznat včas?

Milování je nedílnou součástí života každého člověka. Ne každý má ale to štěstí, že partnera na celý život potká hned na první pokus. Není proto vyloučeno, že sbíráme své sexuální zkušenostmi s libovolným počtem dalších lidí. Jelikož ale spíme i s jejich minulými partnery, existuje riziko, že se setkáme s pohlavně přenosnou chorobou. Jakou je například kapavka. 

I když si to mnoho z nás nechce připustit, kolují mezi námi různě nebezpečné pohlavně přenosné choroby. V době pandemie se překvapivě rozšířila nemoc zvaná syfilis. Hodně obávaný je i virus HIV, jehož vědomé šíření je v naší zemi trestné.

Neměli bychom ale podceňovat ani další sexuálně přenosné choroby, jako jsou chlamydie, nebo kapavka.

Kapavka – víte jak ji poznat včas?

Pokud vás zajímá, jaký má kapavka průběh a jak se dá léčit, určitě pokračujte ve čtení.

Co je to kapavka?

Kapavka je pohlavně přenosná choroba, která je způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae. Obvykle stojí za zánětem sliznic. A to nejen těch, které jsou přítomny v pohlavních orgánech. Napadnout může i oči, nebo hltan. V současné době se jedná o jednu z nejrozšířenějších pohlavních chorob.

Kapavka – její projevy i příznaky u mužů a žen

Kapavka – víte jak ji poznat včas?

Průběh kapavky závisí na tom, zda jste žena, nebo muž. Existují ale i případy, kdy je kapavka bez příznaků. Takovou nemoc vždy označujeme jako asymptomatickou. (Stejné je to i u mnoha dalších nemocí, včetně dnes tolik diskutovaného onemocnění COVID-19.)

Kapavka u mužů se projevuje:

 • Pálením během močení
 • Častějším nucením močit
 • Hnisavým výtokem z penisu
 • Zarudnutí a citlivost na okraji penisu
 • Bolestí a otokem varlat
 • Dlouhodobou bolestí v krku

V některých případech se může bolest a zánět dostat až do análního otvoru.

Vzhledem k tomu, že se některé tyto příznaky mohou překrývat s infekcí močových cest, zvětšenou prostatou nebo se zánětem varlat, vaše první kroky by měly směřovat do ordinace vašeho praktického lékaře, nebo urologa.

U žen se může kapavka projevovat:

 • Častějšími vaginálními infekcemi
 • Výtokem
 • Bolestí a pálením během močení
 • Častějším nucením močit
 • Krvácením mimo periodu, nebo silnějším krvácením během periody
 • Bolestí v krku
 • Bolestí během styku
 • Horečkou
 • Ostrou bolestí v podbřišku

Stejně jako u mužů mohou některé projevy imitovat zánět močových cest. Případně také klasické vaginální infekce, nebo problémy s cyklem. (Silnější menstruace se může objevit i poté, co došlo k nevědomému potracení počatého plodu.) Co vás trápí vám tedy opět přesně poví jenom lékař.

Jak se kapavka přenáší

Kapavka – víte jak ji poznat včas?

Kapavka se nejčastěji přenáší nechráněným sexuálním stykem s neprověřeným partnerem. (Proto si vždy oba nechte udělat test na kapavku a na další sexuálně přenosné choroby. Jistota je jistota.) Riziko přenosu hrozí i během porodu infikované matky. Většinou se o tom ale ví, protože všechny těhotné ženy jsou u nás podrobené testům, které mají za cíl tyto v populaci kolující choroby odhalit. (V jiných případech u nás k plošnému screeningu obvykle nedochází, leda na stanicích, které odebírají krev od dárců.)

Léčba za pomoci antibiotik

V případě podezření, nebo obtíží kontaktujte svého lékaře, který s vámi probere vaše příznaky a udělá vám test. V závislosti na jeho výsledku pak dojde ke kontaktu s vašimi sexuálními partnery, na které by se mohla nemoc přenést. Vzhledem k tomu, že je kapavka způsobená bakteriemi, nejčastěji se na ni nasazují antibiotika. V této době se zásadně nedoporučuje jakákoliv sexuální aktivita.

Jakmile se úspěšně vyléčíte, myslete na zodpovědnější přístup ke svému celkovému, ale především sexuálnímu zdraví. Požadavek na testy sice není příliš sexy, ale zachrání vám zdraví. A v některých případech dokonce i život.

Zdroje informací

Nepřehlédněte:  Premenstruační syndrom (PMS): Příznaky, příčiny, léčba

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kapavka – Kapavka (česky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/treatment-chlamydial-infection – Kapavka: Její léčba a prevence (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155653 – Vše, co byste měli vědět o nákaze kapavkou (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gonorrhea – Kapavka: Příznaky, léčba, příčiny a další (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář