Jak zhubnout podle typu postavy

Taková nespravedlnost! Někdo shazuje kila rychle a někdo hladoví bez výsledku. Jednomu rostou svaly samy – druhému při stejném tréninku málo nebo vůbec. Co když je to v tom, že jsem každý jiný a na každého platí jiný přístup?

S volbou nejvhodnější diety a nejefektivnějšího cvičení nám pomůže, když si určíme, jaký je náš tělesný typ. Existuje několik jednoduchých a praxí osvědčených rozdělení.

1. Endomorf

Endomorfa poznáme podle masivnější stavby těla, kratších končetin, širokých kloubů, boků a ramen. Endomorf má genetickou dispozici ukládat tuk. Tento somatotyp má pomalý metabolismus, který je třeba povzbuzovat. Musí vynaložit největší úsilí udržet váhu a mít se nejvíc na pozoru ohledně toho, co jí. Na první pohled nepříznivé dispozice jsou pro řadu mužů přitažlivé a při správné životosprávě není třeba se trápit. Ve výživě je nutné omezit potraviny, které zvyšují krevní cukr, protože to ve výsledku znamená ukládání tuku. Takovými potravinami jsou tučná jídla (tučná masa, majonézy, krémové dezerty) a rafinované cukry (sladkosti, necelozrnné výrobky). Endomorfové při cvičení nabírají svaly i tuk a obtížně dosahují vyrýsování svalů. Anaerobní cvičení by měly kombinovat s aerobním (běh, kolo), aby došlo ke snížení objemu tuku v těle.

2. Mezomorf

Mezomorf má atletickou postavu a jeho tělesné parametry jsou „střední“. Má široká ramena a úzký pas. Snadno nabírá a snadno shazuje, má rychlý metabolismus. Při posilování dobře budují svalovou hmotu, ale při aerobních sportech hrozí úbytek váhy právě ze svalů. Mezomorf nemá problém dobře rýsovat.

3. Ektomorf

Ektomorfové jsou štíhlí až hubení. Mívají úzká ramena, tenké končetiny a plochý hrudník. Jejich rychlý metabolismus jim zabraňuje tloustnout. Naopak často bývají podvyživení. Obtížně nabírají jak tuk tak svaly. Pokud chtějí nabrat svalovou hmotu, musí se zaměřit na zvýšení přijmu kalorií, posilovat velké svalové skupiny (záda, prsa, stehna) a vyhnout se aerobním cvičením.

Nepřehlédněte:  Jak pomáhá smoothie při hubnutí? Prozradíme vám, z čeho jej připravit.

bodytypes

4. Hruška, jablko a chilli paprička

Dalším – už méně vědeckým – rozdělením typů postav jsou hruška, jablko a chilli paprička. Typ hruška má tendenci ukládat tuk především v oblasti stehen a hýždí. Jedná se z větší části o podkožní tuk. Pro odstranění tuku jsou ideální aerobní cvičení (chůze, kolo, aerobik, zumba). Chybou je zaměřit se pouze na cviky posilující hýždě a stehna.

Typ jablko má tendenci nabírat v oblasti břicha (a na spodní části zad). Většina usazeného tuku se nachází v podobě tzv. útrobního (viscerálního) tuku. Část tuku se nachází také v podkoží. Kromě aerobních cvičení nezbytných pro snížení váhy celkově, je vhodné zařadit cviky na posílení hlubokých břišních svalů. Ideální je jóga, power jóga nebo pilates.

Chilli papričku charakterizují přibližně stejné proporce v oblasti ramen, břicha i boků. Pokud přibírá pak v oblasti břicha. Tento typ naopak obvykle řeší problém s udržením váhy. Zde platí potřeba omezení aerobních cvičení, zařazení posilovacích cviků a zvýšení přijmu kalorií. Nicméně nabírání svalové hmoty bývá u tohoto typu pomalejší, takže je třeba být trpělivý a systematický.

Každý se rodí s určitou genetickou výbavou a je nesmysl toužit po tom, abychom vypadali všichni stejně. Znalost našeho tělesného typu nám umožní zvolit správný přístup k životosprávě a pohybu a ušetří nám mnoho času a energie při praktikování něčeho, co na nás nebude fungovat.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář