7 mýtů o tom, jak vyvolat menstruaci: Funguje citron a ocet?

Perioda může ženám způsobovat mnoho různých komplikací. Například při plánování dovolené. Ne nadarmo pak hledají metody, jak vyvolat menstruaci dříve. Některé ženy dokonce nechtějí na nic čekat, takže hledají tipy, jak vyvolat menstruaci hned. Opravdu ale mohou babské rady na vyvolání menstruace fungovat, nebo jde jen o mýtus? A pokud něco funguje, tak co?

Některé ženy, které nemají přístup k antikoncepci (nebo se důsledně chrání, ale i přesto dojde k jejímu selhání), mohou hledat rady, jak vyvolat opožděnou menstruaci. (Čemuž se ve velkém věnovaly i naše babičky a prababičky, ale i ženy v dávných dobách naší historie, které neměly kontrolu nad tím, kolik dětí by si přály mít a kdy.) Jenže, co si budeme povídat, doma máme jen velmi málo možností. I to ale některé ženy neodradilo od toho, aby zkoušely opravdu potrhlé metody, z nichž některé jim mohou v extrémním případě i ublížit.

Má vůbec smysl sledovat návody na to, jak rychle vyvolat menstruaci? A opravdu je potřeba se po vysazení antikoncepce nějak znepokojovat tím, že menstruace přichází nějak později?

Menstruace pod kontrolou

Začneme tím, že my ženy nemáme menstruaci pod kontrolou, a to ani když se o to opravdu hodně snažíme. Jedinou možností, která nám to umožňuje, je užívání hormonální antikoncepce. Jaké jiné léky pomáhají? Teoreticky ještě ty, které dovedou menstruaci o několik dnů oddálit. Mezi ně patří například Norethisteron. Tento lék se vydává na recept a měl by se užívat jen v opravdu krajní nouzi, nebo na doporučení lékaře. (To samé platí o injekci na vyvolání menstruace, která se aplikuje jen v opravdu opodstatněných případech.)

Co se týká menstruace po vysazení antikoncepce, počítejte s tím, že váš cyklus bude méně pravidelný a pravděpodobně i méně komfortní. (Počítejte se silnějším PMS, náladovostí, větším rizikem křečí a dalšími typickými projevy, které všechny dobře známe.) To, že máte menstruaci místo po 28 dnech třeba po 32 však neznamená, že je někde nějaký problém, pravděpodobně máte delší cyklus od přírody, jen při užívání tablet se nemohl plně projevit.

Mýty jak vyvolat menstruaci

Vitamín C

7 mýtů o tom, jak vyvolat menstruaci: Funguje citron a ocet?

Vitamín C je náš dobrý kamarád, protože je to důležitý antioxidant, který nás chrání před zlovolným řáděním volných radikálů a podporuje normální stav imunitního systému. Na druhou stranu, jeho zvýšený příjem vám menstruaci s největší pravděpodobností nevyvolá. Nadměrný přísun tohoto vitamínu navíc může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. (Ačkoliv jde o vitamín rozpustný ve vodě, který se odvádí z těla močí, jeho opravdu velké množství by mohlo být potenciálně nebezpečné.) S citrony to tedy nepřehánějte.

Ananas

Ananas obsahuje bromelain, který si hodně lidí spojuje s hubnutím. Ve skutečnosti může tento enzym způsobit redukci zánětů. Neexistují ale žádné důkazy pro to, že by vám měl pomoci nastartovat menstruaci. Proto si ananas dávejte jen na chuť.

7 mýtů o tom, jak vyvolat menstruaci: Funguje citron a ocet?

Zázvor

Dalším bájným prostředkem pro vyvolání menstruace je zázvor. Opět ale neexistují žádné důkazy, které by dokázaly tento jeho účinek na ženské tělo potvrdit. Na druhou stranu, jeho příjem vám může pomoci od menstruačních křečí a nevolnosti, takže na něj taktéž nelze zanevřít. (Ale z úplně jiného důvodu.)

Kurkuma

Opět mytický prostředek na vyvolání menstruace, o kterém ale prakticky nikdo neví, že by zrovna na tento problém fungoval. Vzhledem k tomu, že kurkuma je zdraví prospěšná, určitě je vhodné ji konzumovat v připravených jídlech a nápojích. S vyvoláním menstruace bychom ale nepočítali.

Ploštičník hroznatý

7 mýtů o tom, jak vyvolat menstruaci: Funguje citron a ocet?

Ploštičník hroznatý se používá při zvýšení komfortu v rámci ženského reprodukčního zdraví, Neexistují ale důkazy, že by nějak ovlivňoval hormon, který stimuluje folikuly. Také myslete na to, že tato bylinka má interakce s některými léčivy, která můžete brát. Proto s ní nezacházejte bez rozmyslu.

Andělika čínská

Tato bylinka se doporučuje menstruujícím ženám a ženám v období menopauzy. Údajně má spouštět menstruaci tím, že zlepšuje prokrvení pánve. Také by měla podporovat kontrakce dělohy. Z toho důvodu se její užívání nedoporučuje těhotným ženám.

Ocet

Některé ženy věří, že jim pomůže vyvolat menstruaci ocet. Opět jde ale o ničím nepodloženou radu. Zvýšená konzumace octa navíc může mít vážné zdravotní následky.

Věříte mýtům o vyvolání menstruace? Pokud ne, jakou největší fámu jste na toto téma slyšely?

Nepřehlédněte:  Alzheimerova choroba a léčba: Mohou pomoci alkaloidy sněženek?

Zdroje informací

https://www.mojemesicky.cz/2021/05/03/jak-vyvolat-menstruaci/ – Vyvolání menstruace (česky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/induce-period – Jak vyvolat menstruaci (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324830 – Jak urychlit příchod menstruace (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář