Na jaře jsme zjistili, jak je důležité mít doma alespoň jednu lahvičku antibakteriálního gelu, kterým si očistíme ruce na veřejnosti, či někde, kde není přívod vody. Když nás ale zasáhne nějaká mimořádná událost, není téměř k sehnání. Takže si ho řada lidí musí vyrobit vlastními silami doma. Má ale stejnou účinnost jako ten, který si koupíte?
Na jaře se ukázalo, že termín zlaté české ručičky je stále ještě pravdivý. Jakmile začala platit povinnost nosit roušky (které byly v té době nedostatkovým zbožím), usedli jsme k šicím strojům a začali jsme si je navzájem vyrábět.
Podobně tomu bylo i u dezinfekčních gelů na ruce, po kterých za několik dnů zůstala prázdná místa v regálech. Přitom, antibakteriální gel v kapse, nebo v kabelce může dost výrazně omezit riziko, že onemocníte nějakou (klidně i jen sezónní) chorobou. Své o tom vědí lidé, kteří hodně cestují, milovníci pouličních restaurací (kteří odmítají jíst se špinavýma rukama) a v neposlední řadě i matky malých dětí, které se s velkou chutí přehrabují v písku, nebo v hlíně.
Abyste už nemuseli čelit tomu, že si nemáte na veřejnosti čím ošetřit ruce, podíváme se na způsoby, jak vyrobit antibakteriální gel.
Co je dezinfekce na ruce?
Dezinfekční, nebo také antibakteriální gel na ruce je přípravek, který snižuje přítomnost cizorodých a potenciálně nebezpečných látek na dlaních. Ačkoliv je jeho účinek (často) menší, než u umývání rukou teplou vodou s mýdlem, jedná se o šikovného pomocníka, který nám pomáhá při pohybu venku a na cestách.
Při jeho výběru a používání je potřeba dávat pozor na to, aby:
- Jste si neutřeli ruce (gel musí uschnout, aby mohl fungovat)
- Měl vyšší procento alkoholu (jinak bude mít nižší, nebo jen velmi zanedbatelnou účinnost)
Způsob, jak gel a sprej používat správně
Je celkem k ničemu si vyrobit domácí antibakteriální gel, nebo sprej na ruce, když pak nevíte, jak ho správně použít. Než se tedy vrhneme na věc (a prozradíme vám pár běžně aplikovaných receptů), povíme si něco o tom, jak postupovat, aby se nezmenšoval jeho účinek.
S antibakteriálním gelem/sprejem na bázi alkoholu zacházejte tak, že:
- Gel/sprej nanesete do dlaně jedné ruky
- Promnete obě ruce
- Gel/sprej rozdistribuujete do všech míst (tedy i mezi prsty a na hřbet rukou)
- Necháte ho zaschnout
Také dávejte dobrý pozor na to, aby se nedostal do kontaktu s ohněm. Pravidelně také kontrolujte jeho expiraci a nevystavujte ho příliš vysokým, nebo nízkým teplotám, které mohou snižovat jeho účinnost.
3 způsoby, jak vyrobit antibakteriální gel/přípravek na ruce
Antibakteriální přípravek na ruce podle WHO
Budete potřebovat:
- 1 hrnek isopropylalkoholu (99%)
- 1 lžíci hydrogen peroxidu (3%)
- 1 lžičku glycerinu (98%)
- 65 ml destilované vody
Nalijte alkohol do odolné a dostatečně velké nádoby se zobáčkem, nebo výlevkou. (Přípravek se vám pak bude mnohem lépe přelévat do lahviček, nebo do sklenic.) K alkoholu přidejte peroxid a glycerin. Tuto směs pořádně promíchejte odolným míchátkem. (Třeba starou lžící, se kterou už nebudete jíst.)
Následně odměřte destilovanou vodu a taktéž ji pomalu zamíchejte do směsi. Nakonec vydezinfikujte staré lahvičky od dezinfekce na ruce, sundejte z nich víčko a přelijte do nich nový dezinfekční přípravek. Skvěle vám poslouží i kapesní rozprašovač.
Dezinfekční gel s aloe vera
Budete potřebovat:
- 1 hrnek isopropylalkoholu (91%)
- ½ hrnku gelu z aloe vera
- 15 kapek tea tree oleje
Na začátku práce postupujte úplně stejně, jako v předešlém případě. Vezměte odolnou a dostatečně velkou nádobu se zobáčkem, nebo nálevkou a odměřte do ní alkohol. Odměřte gel z aloe vera a přidejte ho k němu. Vše pořádně rozmíchejte starou lžící.
Nakonec přidejte tea tree olej, který má antibakteriální účinky. Za normálních okolností spolu s alkoholem vysušuje kůži, ale aloe vera v tomto případě funguje jako přirozený zvlhčovač.
Hotový gel opět přendejte do vyčištěných lahviček od jiného antibakteriálního gelu.
Antibakteriální sprej s citronem
Budete potřebovat:
- 5 kapek vitamínu E
- 3 lžíce vilínu
- Vodku (v ideálním případě ale 99% isopropylalkohol, který má mnohem vyšší účinnost)
- 5 kapek citronového esenciálního oleje
- 5 kapek pomerančového esenciálního oleje
- Destilovanou vodu
Vezměte prázdnou (a hlavně vyčištěnou) lahvičku od spreje a dejte do ní vitamín E, vilín, vodku a všechny esenciální oleje. Sprej uzavřete víčkem a jeho obsah pořádně protřepejte. (Klidně 20-30 vteřin.)
Následně sprej zase otevřete, zalijte ho destilovanou vodou, zase ho zavřete a 20-30 vteřin třepejte. A máte hotovo.*
*Tento dezinfekční sprej se hodí používat jen v situacích, kdy si potřebujete rychle očistit ruce od špíny. Oproti recepturám oficiálních výrobců, či recepturám WHO nemá schopnost bojovat proti COVID-19, nebo proti jiným infekčním nemocem.
Do čeho jiného je dát?
Ve výše zmíněných receptech jsme hodně mluvili o starých lahvičkách od antibakteriálních gelů a o čistých rozprašovačích a sprejích.
Vyzkoušet ale můžete i:
- Starý dávkovač od mýdla
- Vlastní antibakteriální ubrousky
- Vlastní antibakteriální kapesníčky
Antibakteriální kapesníčky a ubrousky vyrobíte tak, že si uschováte starou plechovku, nebo obal od kapesníčků s plastovým víčkem a dáte do nich obyčejné papírové utěrky. Ty přelijete dezinfekční tekutinou a rovnoměrně protřepete obsah.
Zkoušeli jste někdy vyrábět vlastní dezinfekci na ruce? Pokud ano, jak se vám povedla?
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet