Jak stres ovliňuje vaší váhu?

Stres patří k přirozenému obrannému mechanizmu našeho těla. Z historického pohledu však dřívější lidé trpěli poněkud jiným stresem, a to stresem o život. Ať už v boji s nepřítelem nebo zvířetem. Dnes jsme sice před těmito situacemi více chráněni, o to víc však trpíme psychickým stresem např. že přijdeme o práci nebo o partnera.

Oba typy, ten dřívější i dnešní, jsou provázeny stejnou reakcí. V těle se zvýší hladina adrenalinu a kortizolu, které nám poskytnou energii na vyřešení problému (úniku, boji, psychickému vyladění). Můžete mít chvíli pocit, že nemusíte spát, jíst, zvýšíte svou výkonnost dvojnásobně a vše zvládáte. Až do chvíle, kdy začne být tělo unavené. Protože tyto hormonální procesy fungují pouze krátkodobě. Po čase se organizmus vyčerpá a vy budete unavení nebo začnete trpět psychosomatickými nemocemi (žaludeční vředy, astma, infarkt).

Stres a hubnutí

Samotný stres se pak může projevit i při vašem hubnutí, často tím, že se hubnutí zastaví. Můžete jíst pravidelně a zdravě, cvičit každý den a nezhubnete ani kilo. V tomto případě je potřeba se zamyslet, jestli zrovna neřešíte komplikovanou situaci v soukromí. Někdy je holt mozek v převaze nad žaludkem a při odbourání stresoru, který vám hloube v hlavě, se hubnutí může opět nastartovat.

Jak se bránit před psychickým stresem?

  • Začněte se hýbat. Pokud si dopřejete fyzickou aktivitu, zvýší se vám také hodnota hormonů „štěstí“, které vám zaručí lepší náladu. Po celém dnu v práci nebo řešení osobních problémů se budete soustředit na své tělo a myšlenky odložíte stranou.
  • Naopak pokud jste vyčerpaní fyzickou aktivitou, je zbytečné chodit ještě po večerech běhat. Naučte se naopak relaxovat. Každý workoholik, i když tvrdí, že je to ztráta času, nakonec ocení úlevu a očistu prostřednictvím masáže nebo sauny.
  • Mluvte o svých problémech a potřebách. Prvním krokem ke spokojenému životu je komunikace a zpětná vazba od ostatních lidí. Ať už je váš problém jakýkoliv, zkušenosti ostatních nebo pouhé vyslechnutí, vám umožní srovnat si myšlenky a posunete se dál. Nemá smysl problémy odkládat, stejně je budete muset jednou řešit.
Nepřehlédněte:  5 tipů jak se preventivně chránit před chřipkou a nachlazením

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář