Jak se zbavit stresu: 9 jednoduchých triků, jak jej ztlumit

Úzkost a nervy nás mohou přepadnout prakticky kdykoliv. Když se jim navíc poddáme, může se to negativně odrazit na naší duševní pohodě a na snížené produktivitě. Ať už vás trápí celodenní úzkost, napětí nebo nervozita, v tomto článku se podíváme nejen na bylinky na stres, které vám mohou ve chvílích krize trochu ulevit.

Kdyby existoval nějaký jednoduchý způsob, jak zvládat stres, pak by byla naše budoucnost vyloženě jednoduchá a růžová. Problém je v tom, že tak snadné to zase není. Hodně záleží na tom, jak je stresová zátěž velká, co stres vyvolalo a jaká je vaše osobní psychická odolnost. Zatímco se tedy někdo pod působením stresorů okamžitě skládá, dalšího položí až sled mnoha negativních událostí, které jsou rozloženy v delším časovém horizontu.

Přečtěte si: Jak konečně usnout?

I kvůli tomu je dobré vědět, jak se stresovou zátěží správně pracovat. Díky níže uvedeným tipům a trikům ji můžete snáz překonat a těšit se na světlejší zítřky.

Odpočinek

Jak se zbavit stresu: 9 jednoduchých triků, jak jej ztlumit

Jednou z hlavních zásad boje proti stresu a úzkosti je odpočinek. Především proto, že pokud jedeme na plný plyn, oslabení v nás může začít vyvolávat různé pochybnosti a strachy, kvůli kterým se necítíme dobře.

Spánek

Nejde jen o to sedět v klidu a číst si knihu nebo pozorovat přírodu. Abyste byli po psychické i po fyzické stránce co nejvíce fit, je důležité nepodceňovat spánek, který by měl v ideálním případě trvat 7-9 hodin.

Přečtěte si: Víte, na co je dobrý melatonin?

Bylinky proti stresu

V krizové situaci vám mohou pomoci i některé bylinky, které dovedou snižovat úzkost a stresovou zátěž. Hodně oblíbená je v poslední době například ašvaganda, která se dlouhodobě používá v indické ajurvédě. (Například i na podporu paměti.) Vyzkoušet ale můžete i heřmánkový čaj, nebo kozlík lékařský. Některé z těchto rostlin dokonce fungují i jako bylinky na spaní.

Pohyb

Pokud máte hlavu plnou černou myšlenek, nebo se dokonce vztekáte, nelze udělat nic lepšího než vyběhnout ven. Dobrá je přiměřeně dlouhá procházka. Pomoci vám ale může i jízda na kole, běh nebo lekce bojového sportu, v průběhu které ze sebe dostanete veškerou agresivitu.

Zdravý jídelníček

To, jak se naše tělo a mysl chová, často souvisí i s naší životosprávou a jídelníčkem. Z toho důvodu je důležité do něj zahrnout dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a podobně. Na nervy také dobře funguje kousek kvalitní hořké čokolády.

Pozor na neřesti

Jak se zbavit stresu: 9 jednoduchých triků, jak jej ztlumit

Problémy se stresem a úzkostí může zcela paradoxně zhoršovat to, co máme za jiných okolností spojeno s pozitivními událostmi a pocity, jako je například zapálená cigareta (která dovede některé lidi uklidnit), šálek dobré kávy nebo sklenka vína. Všechny tyto neřesti však mohou problémy se špatným duševním rozpoložením ještě zhoršit. (Kvůli zdravotním a finančním dopadům, rozvoji závislosti nebo působení na tělo takovým způsobem, že se zhorší vaše nervozita, úzkost a nespavost.)

Psaní deníku

Když vás něco tíží a nemáte se komu svěřit, můžete se rozhodnout psát deník, do kterého budete zaznamenávat své pocity a postřehy. Nejlepší je, když v průběhu psaní nebudete o obsahu sdělení moc přemýšlet a na papír přenesete vše, co vám právě proudí hlavou.

Kreativní činnost

Jak se zbavit stresu: 9 jednoduchých triků, jak jej ztlumit

Ne nadarmo se jednou z terapeutických metod stala arteterapie. Pokud se necítíte ve své kůži, můžete zkusit vyjádřit své vnitřní pocity tancem. Pomoci vám může i malování. Důležité je, aby vás vybraná činnost bavila a cítili jste se díky ní lépe.

Terapie

Pokud je toho na vás dlouhodobě opravdu hodně a máte pocit, že se propadáte do černé díry, přichází nejvyšší čas na kontaktování odborníka. Nemusí jít vyloženě o psychiatra, který může předepisovat léky proti úzkostem, antidepresiva a léky na spaní. Pomoci vám může i dobrý psycholog nebo terapeut, ke kterému budete pravidelně docházet a budete se v průběhu každého sezení učit, jak se svými vnitřními démony a jejich spouštěči správně pracovat.

Jaký je váš osvědčený trik, který pomáhá působit proti nadměrné úzkosti a stresu?

Nepřehlédněte:  Calmin [recenze]: Jaké jsou zkušenosti s prášky na uklidnění?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář