Jak se chránit před koronavirem? Tyto tipy byste měli znát

V posledních několika týdnech na nás ze všech zpráv vyskakují informace o novém typu koronaviru. A není se vůbec čemu divit. Tato rychle se šířící nemoc dokázala ochromit náš každodenní život, včetně (téměř všech) světových ekonomik. Proto se dnes podíváme na tipy, díky kterým se můžete pokusit před COVID-19 ochránit.

COVID-19, nebo také jinak nový koronavirus, se začal koncem roku šířit na území Číny. Vzhledem ke globalizaci pak už byla jen otázka času, kdy se tato nemoc začne rozšiřovat dále do světa. A tak se skutečně i stalo. 

Některé vlády zahraničních států jeho problematičnost často zlehčovaly. Až do chvíle, kdy se jím nakazily stovky tisíc lidí, z nichž řada za tento laxní přístup zaplatila životem. Oproti tomu, v Česku začala poměrně brzy fungovat restriktivní opatření, která měla za cíl zpomalit postup viru mezi lidmi natolik, aby se náhle nepřetížil náš zdravotní systém a zároveň tak docházelo k co nejmenším ztrátám na životech.

Jenže, i když nouzový stav a některá opatření stále trvají, popřípadě se ještě o něco zpřísňují (například pohyb na veřejnosti pouze v počtu 2 lidí a minimálně 2 metry od sebe, nošení roušek atd.), všem je jasné, že není reálné to takto dlouhodobě udržet. (Nejen kvůli ekonomice, ale především kvůli hezkému počasí, které lidi láká ven.)

Jakým způsobem se tedy můžete pokusit ochránit sebe a své blízké? 

Rouška

První věc, která je u nás aktuálně povinná je ta, že musíte na veřejných místech nosit roušku, šál nebo jinou ochranu nosu a úst, která má zabránit zvýšenému polétání infekčních kapének vzduchem. 

Jak se chránit před koronavirem? Tyto tipy byste měli znát

I když se jedná o jeden z hlavních pilířů prevence, rozhodně se nejde o samospásné řešení, které by mělo schopnost COVID-19 vymýtit. V první řadě je nutné si osvojit, že aby byla rouška, nebo jiná ochranná pomůcka účinná, nesmíte si na ni během dne sahat. Také byste si ji měli pravidelně měnit (jakmile látka navlhne, ztrácí svoji účinnost) a každý den ji dezinfikovat. (Roušku vyvaříte s pracím prostředkem a ve vodě ji necháte až do chvíle, kdy nebude studená. Před nošením ji také nezapomeňte vyžehlit.) 

Rukavice

Pokud máte štěstí, možná doma najdete pár gumových rukavic. Nemusí jít přitom jen o ty chirurgické, ale třeba i o ty na úklid. Díky nim byste se měli ochránit před tím, že se nedopatřením dotknete obličeje, nebo jídla špinavýma rukama, na kterých by mohl virus ulpět z jiných předmětů.

Správné smrkání

Protože má onemocnění COVID-19 dlouhou inkubační dobu, je určitě na místě si zapamatovat, že pokud používáte (doma, ale i na veřejnosti) papírový kapesník, neměli byste ho posléze ukládat do tašky, nebo do kapsy. Místo toho ho okamžitě po použití vyhoďte.

Hygiena rukou

Jak se chránit před koronavirem? Tyto tipy byste měli znát

Dalším klíčovým bodem prevence proti onemocnění je nepochybně správná hygiena rukou. A to nejen po příchodu domů, nebo po použití toalety, ale i před jídlem a podobně. Během umývání rukou nezapomeňte použít teplou/horkou vodu a dostatečné množství mýdla, kterým očistíte dlaně, hřbety rukou i mezery mezi jednotlivými prsty. Pokud jste někde, kde nemáte přístup k vodě, mějte po ruce antibakteriální gel, nebo alespoň navlhčené ubrousky.

Dezinfekce obalů

Možná se to bude někomu jevit jako sci-fi, ale v této situaci je určitě dobré myslet i na dezinfekci obalů vašeho nákupu. Jak víme, někteří lidé mají tendenci brát zboží do rukou a posléze ho vracet zpátky na místo. A vložit si například balíček sýra, nebo šunky se spícím koronavirem do lednice rozhodně není ani trochu lákavé.

Vyhněte se davům

A to i ve chvíli, kdy se současná opatření rozvolní. Stačí si položit otázku, zda se opravdu musíte vydat na nákup do tohoto obchodu, nebo se setkávat s lidmi, kteří jsou viditelně nemocní.

Posilujte imunitní systém

Jak se chránit před koronavirem? Tyto tipy byste měli znát

Aby vás neskolil kdejaký bacil, měli byste hledět i na zdraví vašeho imunitního systému. Proto si naordinujte pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a méně stresu. Když to bude možné, pochutnejte si na citrusovém ovoci, červené paprice, brokolici, česneku, zázvoru nebo na super zdravém kiwi.

Máte nějaký svůj vlastní tip, jak se chránit před koronavirem? Budeme rádi, když se s námi o něj podělíte do komentářů.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář