Jak rychle rostou vlasy? A co rychlost jejich růstu ovlivňuje?

Dlouhé vlasy jsou jedním z atributů ženskosti. Je proto pochopitelné, že se snažíme všemi možnými prostředky zajistit, aby dosáhly maximální možné délky. Ne každý je ale k dlouhé hřívě geneticky předurčen. Navíc, někdy se dopouštíme hříchů, které růst vlasů zpomalují, nebo dokonce zastavují. Níže si proto povíme, jak to dělat správně.

Vlasy jsou sice ve své podstatě mrtvá tkáň, ale má důležitou funkci. Chrání hlavu před slunečním zářením a zabraňuje úniku tepla z hlavy v průběhu zimních měsíců. Také se jí ale připisuje estetická funkce. Proč bychom jinak nosily komplikované účesy?

Na druhou stranu, to že má většina z nás vlasy, z nás nedělá experty na správnou péči. Vlastně je to skoro přesně naopak. (Podobně, jako to lze sledovat v otázce péče o zuby.) Nevíme, jaké potraviny mají na růst vlasů a jejich vzhled vliv. Také si mnohdy neuvědomujeme, jak jim škodíme pravidelnou tepelnou úpravou.

Níže vám proto povíme, jak se dá prokletí pomalu rostoucích vlasů zlomit.

Rychlost růstu vlasů

co ovlivňuje růst vlasů

V průměru nám za měsíc vyroste 1,26 cm vlasů. Za celý rok je to pak (přibližně) 15,24 cm. Ne každému ale rostou vlasy stejně rychle. Vliv na jejich aktivitu má například věk, náš celkový zdravotní stav a typ vlasů.

V průběhu svého životního cyklu vlasy procházejí několika fázemi, které trvají jinak dlouhou dobu, a v průběhu kterých se dějí odlišné procesy.

Životní cyklus vlasu dělíme na:

  • Anagen (fáze aktivního růstu, která trvá 2-8 let)
  • Katagen (vlasy přestanou růst, fáze trvá 4-6 týdnů)
  • Telogen (vlasy padají, trvá to okolo 2-3 měsíců)

Na hlavě průměrného člověka je 90-95 % vlasů ve fázi anagen. Zbytek vlasů se tedy nachází ve fázi, kdy přestávají růst, nebo vypadávají. V průměru každý z nás ztratí za den 100-150 vlasů.

Lze podpořit anagen?

jak rychle rostou vlasy

Pokud tohle čtete, pak je naprosto pochopitelné, že se sami sebe ptáte, jestli je možné podniknout něco, co by podpořilo vaše vlasy během první růstové fáze. Pravda je ale taková, že odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná. Délka fáze růstu závisí na délce vašich vlasů a na stavu vašich vlasových váčků.

Obecně se ale doporučuje zaměřit se na kvalitu vaší každodenní výživy. V jídelníčku by vám neměly chybět nenasycené mastné kyseliny omega 3. Dále mějte stálý přísun zinku, vitamínů skupiny B, vitamínu C, vitamínu D a železa.

Dále vlasům prospěje aplikace esenciálních (kosmetických) olejů. Zkusit lze zábal z olivového oleje, kokosového oleje nebo rozmarýnového oleje (ten se ale většinou aplikuje přímo na pokožku hlavy). Růst vlasů může podpořit i šampon s kofeinem a šampon s chininem.

Tohle má na růst vlasů negativní vliv

Jak rychle rostou vlasy? A co rychlost jejich růstu ovlivňuje?

Někdy se může člověk snažit jak chce, ale stav vlasů je čím dál tím horší. Samozřejmě, někdy za to může nesprávná péče. Ne všechny faktory, které mají na tento stav vliv, ale můžeme ovlivnit. Takže to neberte jako své osobní selhání.

Vlasy se mohou měnit v závislosti na:

  • Stresové zátěži
  • Hormonálních změnách
  • Genetice
  • Rodinné anamnéze
  • Porušení vlasových váčků (v takovém případě hovoříme o tom, že prošly traumatem)
  • Vašem aktuálním zdravotním stavu

Aby se měly vaše vlasy dobře, absolvujte důkladnou zdravotní prohlídku u vašeho lékaře. Na vině totiž může být alopecie, nebo problém se štítnou žlázou. Také se zkuste méně stresovat. (Zkuste mindfulness, jógu a meditaci.)

Vlasům nedělá dobře ani častá tepelná úprava, časté mytí (ještě ke všemu v horké vodě) a časté odbarvování a barvení. 

Co se týče vypadávání, negativní vliv může mít i nošení příčesků a navázaných vlasů a nošení culíků. Speciálně, pokud mají gumičky kovové části, které mohou poškozovat strukturu vlasů.

Máte nějaké vlastní tipy, jak se dá urychlit růst vlasů? Pokud ano, prozradíte nám je?

Nepřehlédněte:  Melatonin – hormon spánku | Jak ho užívat a nežádoucí účinky

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/grow-hair-faster – Vše o růstu vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth – Nejlepší potraviny pro růst vlasů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hair-stopped-growing – Když vlasy přestanou růst (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář