Inulin plný vlákniny: Proč ho milují diabetici?

Inulin je látka, o které se v poslední době hodně mluví. Nejen kvůli tomu, že obsahuje prebiotika, která jsou důležitou potravou pro probiotika, ale také kvůli tomu, že po něm mohou sahat například i lidé, kteří trpí cukrovkou. Víte, proč byste po něm měli skočit i vy?

Inulin je polysacharid, který patří do skupiny fruktanů. Ve své základní podobě má formu prášku, který má bílou barvu a má příjemně sladkou chuť, z toho důvodu se často přidává do sladidel, která jsou určena pro redukci váhy. (Má totiž velmi nízkou kalorickou hodnotu.)

Vzhledem k tomu, že inulin při slazení nezvyšuje hladinu krevního cukru, mohou ho používat i lidé, kteří trpí cukrovkou. (Jeho sladká chuť zároveň uspokojuje touhu po něčem sladkém.) Jelikož jde ale stále o vlákninu, nesmíte to s jeho používáním přehánět, protože jinak se postará o nepříjemné zažívací potíže.

Co dalšího vám může inulin nabídnout? A jak ho správně používat?

Odkud pochází?

Inulin plný vlákniny: Proč ho milují diabetici?

Inulin se nachází v poměrně širokém spektru rostlin. Nejběžněji se ale k jeho získávání používá kořen čekanky, ze kterého se dělá sladký čekankový sirup. (Což je skvělá alternativa jak pro hubnutí, tak pro zdravý životní styl, ve srovnání s mnoha jinými sirupy na trhu.)

Dále mezi jeho méně významné zdroje patří třeba česnek, syrový chřest a pšenice.

Kde všude se používá?

Vzhledem k jeho vlastnostem se inulin často používá ve výrobcích, které lze klasifikovat jako “zdravá a sportovní výživa”. Hledat ho tedy můžete třeba v proteinových tyčinkách. Také se ale může přidávat do mléčných výrobků a jogurtů, nápojů, sladkostí a dezertů.

Inulin plný vlákniny: Proč ho milují diabetici?

Zdravotní benefity inulinu

Jak už bylo řečeno výše, inulin je opravdu svatým grálem všech, kteří chtějí nějak prospět svému celkovému zdraví. V organismu si totiž dovede poradit s širokou paletou problémů, které nám mohou vytrvale znepříjemňovat náš každodenní život.

Mezi jeho nejlepší benefity patří:

To ale nejsou všechny jeho potenciální benefity. Inulin se také spojuje s možnou podporou zdraví srdce, s omezením rizika vzniku rakoviny střev a s možnou pomocí lidem, kteří trpí zánětlivým onemocněním střev, což je například Crohnova choroba. U těchto několika bodů se ale jeho prospěšnost stále ještě zkoumá, takže nejde o definitivní závěry.

Na co si dát pozor?

Inulin plný vlákniny: Proč ho milují diabetici?

I když je inulin celkem neškodný, opravdu byste ho neměli v průběhu dne přijímat ve větších dávkách, jinak to může napáchat dost velkou neplechu.

Mezi jeho vedlejší účinky patří třeba:

  • Nadýmání
  • Plynatost
  • Bolest břicha
  • Průjem

Pozor si na něj musí dávat i lidé, kteří mají alergii na mořskou řasu, protože tito lidé mohou být náchylnější k tomu, aby se u nich po požití čekanky a výrobků z ní objevila alergická reakce, která může v krajních případech skončit anafylaktickým šokem. (O kterém všichni víme, že může ohrožovat život, takže člověk, který do něj upadne, vyžaduje okamžitou pomoc.)

Je vhodný pro všechny?

Až na výše uvedený problém s alergií je inulin vhodný prakticky pro všechny. Pokud však trpíte onemocněním zažívacího ústrojí, nebo držíte nějakou speciální dietu, před jeho nasazením bychom se na vašem místě nejprve poradili s vaším ošetřujícím lékařem. Jistota je totiž jistota.

Při vhodném zacházení s inulinem ho můžete zařadit do své každodenní životosprávy, což vám může pomoci lépe zvládat potíže s diabetem, problémy se zažíváním, které má čas od času každý, nebo snižování hmotnosti, kdy je opravdu těžké držet se dál od cukrovinek a nezdravých potravin.

Máte s používáním inulinu nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Nepřehlédněte:  Spála – Jak se projevuje a léčí

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inulin – Inulin (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593 – Vše o prebiotické vláknině inulin (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář