Problém s otěhotněním má podle nejnovějších statistik každý šestý pár. I když se na první pohled zdá, že se jedná pouze o poruchu na straně ženy, není tomu tak. Za posledních padesát let klesl počet spermií ve spermiogramu u mužů na polovinu. Takže je chyba vždy na obou stranách.
Výrazným faktorem, který se může na plodnosti a později také otěhotnění podílet, je životospráva a samozřejmě hmotnost. Setkáváme se s extrémy, buď jsou ženy příliš hubené, nebo obézní. Převládá spíš trend hubenosti a podvýživy s nedostatkem základních stopových prků a vitamínů v těle ženy. Není se proto čemu divit, že ani hormonální systém nefunguje, natož pak tvorba vajíčka a samotná ovulace.
Již hodnota 20 dle BMI (body mass indexu) je hraniční. Hodnoty pod touto hodnotou svědčí o podvyživenosti a hodnoty nad 30 značí obezitu. Pokud je žena tedy příliš hubená postrádá normální funkci hormonů, zejména estrogenů, které jsou vázány na tukovou tkáň. Proto mají anorektičky, modelky i vytrvalé sportovkyně problémy s menstruačním cyklem a ovulací. Pozor na podvýživu také u mužské populace. Také v jejich případě hazardují se sníženým počtem spermií.
Také obezita příliš neprospívá při pokusech o otěhotnění. Naopak zvýšené množství podkožního tuku a s nimi i estrogenů, potlačuje ovulaci a uvolnění vajíčka. Čím více budoucí maminka zhubne, tím větší pravděpodobnost, že se proces uskuteční. Stačí začít více sportovat a zlepšit stravovací režim a budete krůček od vysněného potomka.
Zajímáme se o hubnutí a zdravý životní styl. Proto se do všech našich článků snažíme dávat něco ze sebe. Dlouhodobě hledáme a přinášíme čerstvé informace o nových dietách, cvičení, přípravcích a různých fíglech.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet