Hubnutí podle krevních skupin

Jak to, že někomu jde hubnutí snadno a někomu vůbec? Proč některá dieta jednomu zabírá hned a druhý se trápí? Zejména z USA přichází řada dietních systému postavených na souvislostech, které mohou být překvapující a nové.

Myšlenku, že by krevní skupiny mohly mít vliv na výživu a hubnutí, představil veřejnosti americký naturopat Peter J. D’Adamo ve své knize Výživa a krevní skupiny, která byla v USA vydaná v roce 1997. Systém rychle získal značnou popularitu a pevné místo mezi alternativními výživovými směry. Řada lidí má s hubnutím podle krevních skupin dobré zkušenosti, nicméně lékařská veřejnost je spíše skeptická.

Výživa podle krevních skupin je postavená na předpokladu, že krevní skupiny se vyvinuly v různých obdobích vývoje lidstva. Každý člověk s danou krevní skupinou by pak měl ve výživě respektovat stravu, která odpovídala konkrétnímu období.

Krevní skupina 0

bears-garlic-323119_640

Nejstarší skupina 0 vznikla v Africe v době, kdy se člověk živil lovem a tím, co našel (plody, semena).  Potřebuje hodně bílkovin v podobě masa, ryb a zeleniny. Naopak by to neměla přehánět s moukou, luštěninami a mlékem. Pro redukci váhy je nutno se vyhýbat pšenici, kukuřici, luštěninám, zelí, růžičkové kapustě a květáku. Naopak je třeba zvýšit konzumaci mořských plodů, soli, jater, červeného masa, kapusty, špenátu a brokolice.

Krevní skupina A

Skupina A vznikla v době, kdy se z lovce-sběrače stal zemědělec. Nejvhodnější je pro ni bezmasá, vegetariánská strava založená na ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnných produktech. Hubnutí podporuje příjem olejů, sojových výrobků, zeleniny a ananasu. Při dietě by se lidé s touto krevní skupinou měli vyhnout masu, mléku, fazolům a pšenici.

Krevní skupina B

wild-ducks-279960_640

Skupina B vznikla v podhůří Himaláje (Indie, Pákistán) a měla by jí odpovídat strava asijských nomádů. Právě hordy kočovníků pak skupinu B přinesly na západ. Prospívá jí konzumace zeleniny, vajec a zvěřiny, jehněčího a králičího masa. Je třeba se vyhnout kukuřici, pšenici, čočce, rajčatům, kuřecímu masu a arašídům. Během shazování kil jsou za zakázané potraviny považovány kukuřice, čočka, arašídy, sezamová semínky, pohanka a pšenice. Doporučená jsou pak listová zelenina, vejce, játra a zvěřina.

Nepřehlédněte:  5 zásad pro zdravé hubnutí

Krevní  skupina AB

Skupina AB je nejmladší a také „nejcivilizovanější“ a leží někde uprostřed mezi skupinami A a B. Vznikla kontaktem Evropanů s Asiaty. Pro tuto skupinu je ideální zařadit mléčné výrobky, plody moře a listovou zeleninu. Nesvědčí jí kofein, alkohol a uzená masa. Při redukční dietě nesmí jíst červené maso, fazole, semena, kukuřici a pohanku a má zvýšit objem plodů moře, mléčných výrobků, listové zeleniny, řas a ananasu.

Funguje to?

Nutno zdůraznit, že hypotézy, na kterých je výživa podle krevních skupin postavená, nejsou odborníky přijímány. Také účinnost tohoto výživového směru nebyla prokázána vědeckými studiemi. Z pohledu lékařské výživy může při dlouhodobém dodržování dojít k nadměrné konzumaci některých typů potravin nebo naopak k jejich jednostrannému vyloučení ze stravy. U skupin 0 (konzumace masa + vyloučení obilnin) a skupiny A (vegetariánský jídelníček) je toto nebezpečí největší.

V Japonsku dokonce tento systém dosáhl takové popularity, že z něj odvozují i povahové vlastnosti člověka. Účinek konzumace různých typů potravin je skutečně velmi individuální. Důvod ale zřejmě musíme hledat jinde než v krevních skupinách.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář